Hrozenské šaty jsou kopanickým pokladem
Foto: Kateřina Mahďáková / Z leva: Eleška Křižková mladší i starší, Marcela Trtková a Michal Stránský pokřtili v neděli knihu Hrozenské šaty
Rukama jim prošly desítky rukávců, leknic, záscer, košelí a lajbríků
Včera byla pokřtěna publikace Hrozenské šaty, kterou autorské trio Eliška Křižková ml., Eliška Křižková st. a Marcela Trtková připravovalo několik let. Během té doby jim rukama prošly desítky ručně vyšitých rukávců, leknic, záscer, košelí a lajbríků. Nastudovaly spoustu archivních materiálů a samy vyšily a ušily několik kompletních krojů podle starých vzorů. Nikdy jsme nepřestaly být fascinovány krásou kopanického vyšívaného ornamentu. Protože jsme nechtěly, aby se na umění vyšívaček předávané z generace na generaci zapomnělo, shromáždily jsme své znalosti v této knize, vysvětlují vznik publikace autorky. Výšivky mně učarovaly už v dětství. Naučila jsem se vyšívat a do své sbírky více jak čtvrt století sbírám vzory, říká Marcela Trtková, učitelka hudby, vedoucí Čečer, která je navždy spojena s udržováním kultury Kopanic.
Autorky nosily v hlavě nápad na vytvoření knihy, která by byla zároveň návodem na vyšití a pochopení souvislostí kopanického kroje. Chyběly však peníze. Nakonec se na ně usmálo štěstí až z Ministerstva kultury, obce Starý Hrozenkov a mnoha dobrovolníků. Díky grafice Michala Stránského a layautu Aleše Mičky, tak mohla vzniknout publikace, která obsahuje vše okolo kopaničářského kroje.
Kopanický kroj (nebo také hrozenské šaty) považuji za unikátní z mnoha důvodů - jedná se o jeden z nejarchaičtějších lidových oděvů na Moravě; díky velkému množství vzorů nenajdete na Kopanicích dva identické kroje - každý z nich je originál. Lidé na Kopanicích nebyli příliš vzdělaní, byli velmi chudí a měli velmi těžký život, mnoho měšťanů je považovalo za zaostalé, přesto vyšívačky dokázaly vytvořit unikátní abstraktní vzory vysoké estetické hodnoty. A věřte, že vyšít kopanických kroj není jen tak, musí se u toho hodně přemýšlet a počítat, doplňuje Eliška Křížková ml., která už jako pedagožka na ZŠ ve Starém Hrozenkově učila děvčata základům hrozenské výšivky. Momentálně se věnuje marketingu. S maminkou jsme jako tvůrčí tandem fungovaly skvěle už proto, že většinu znalostí mám od ní. Jen jsem se její vědomosti a zkušenosti pokusila uvést do kontextu s odbornou literaturou. Pokud se objevilo něco, s čím maminka nesouhlasila, platilo pravidlo vyšší bere, směje se Eliška Křižková ml. Nejtěžší pak bylo všechny znalosti, které o kopanickém kroji máme, sesumírovat do srozumitelné podoby stravitelné i pro laiky, kteří o tom nic moc nevědí. Tady se všechny tyto informace předávaly z generace na generaci ústním podáním a v takto ucelené podobě ještě sepsány nebyly. Jestli se nám to povedlo, posoudí až čtenáři..., uzavírá Eliška Křížková st., která je nejznámější současnou kopanickou vyšívačkou a krojařkou.