Hvězda promítne pásmo ke 100 letům Zátopků
Foto: archiv DDK
Ve stejný den, 19. září 1922, se v Kopřivnici a ve Fryštátu (dnešní Karviná) narodili dva světoznámí sportovci a později také manželé, Emil Zátopek a Dana Zátopková, rozená Ingrová. Dana Zátopková (zemřela na jaře 2020) obdržela v roce 1992 Čestné občanství města Uh. Hradiště - a není divu, s naším městem je spojena velká část jejího života a také její sportovní začátky jak v házené, tak také v atletice.
Městská kina ke stému výročí narození manželů připravila pro diváky právě na 19. září pásmo dokumentů a reportážních filmů.
S atletikou se Dana poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Ingrová aktivně věnovala házené. Všesportovní nadání dokázala, když se roku 1949 stala v dresu týmu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen. Od roku 1946 se společně s házenou začala Dana Ingrová opět věnovat i atletice a shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo, tedy k oštěpu
Filmově-vzpomínkové odpoledne zahájí Československé filmové noviny z roku 1952 s legendárním závodem na 5 km na olympijském stadionu v Helsinkách, kde Emil Zátopek „urval“ jednu ze svých tří zlatých na těchto olympijských hrách. Uveden bude snímek Emil Zátopek režiséra Pavla Blumenfelda z roku 1954 a pak dva novější televizní pořady, které představí zejména paní Danu a také domácí soužití a soukromí obou manželů, snímek Jeho manželka z roku 1990 a 13. komnata Dany Zátopkové (2011). A chystá se i zajímavé překvapení… Promítnuty budou i fotografie z archivu města Uh. Hradiště, Městských kin a atletického oddílu v Uh. Hradišti, který na příští rok chystá první ročník Memoriálu Dany Zátopkové.
Na pátek 7. října pak pořádající Městská kina ve spolupráci s Klubem kultury chystají do Slovácké búdy ještě hudebně-vzpomínkový večer s Daninou oblíbenou CM Jaroslava Čecha a dalšími pozvanými hosty. Pozvání přijali František Dvořák, dlouholetý šéf českých misí a bývalý místopředseda ČOV pro sport, Oldřich Svojanovský, dlouholetý předseda Českého klubu olympioniků, dramaturg a scenárista Jan Gogola, emeritní pedagog, ale zejména jeden z autorů publikace Sté výročí královny sportu v Uh. Hradišti Zdeněk Pilát a další.