I o půl druhé v noci jsem věděl, že to je přesně ono

I o půl druhé v noci jsem věděl, že to je přesně ono
Foto: Marek Malůšek  /  Josef Kubáník, představitel jedné z hlavních rolí.
Uherské Hradiště Kultura 10 / 06 / 2016

říká herec Jožka Kubáník

Už v neděli budou mít herci slovácké scény další premiéru. Ve výčtu titulů na letošní rok ji ale diváci budou hledat marně. Novinku totiž divadelníci uvedou v prostoru hradišťského klubu Mír. Konvence stranou, sako stranou a jde se do divadla,” říká představitel jedné z hlavních rolí Josef Kubáník. Jak na nápad uvést hru zrovna na Míru přišli? O čem novinka pojednává? A co jej čeká po premiéře?

Večer na psích dostizích se bude uvádět v rockovém klubu Mír. Jak k tomu došlo?
S nápadem přišel pan ředitel Zetel, který správně přemýšlel, že v Hradišti a v okolí je určitě spousta lidí, která do divadla nechce přijít, protože si myslí, že divadlo pro ně není. A my bychom jim rádi ukázali, že se mýlí. Takže je v tom trochu onoho: Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Zároveň je to ale také velká výzva poprat se s jiným prostorem a taky s jiným typem diváků. Doufám, že mě na Míru nikdo nevezme za slovo.
 
Máš rád alternativní prostory?
Mám rád především nové možnosti a jsem rád, že pan ředitel je k nim otevřený. Že nechce mít zakonzervované divadlo, ale naopak divadlo otevřené a živé.

Co můžeš o připravované novince prozradit?
Snad jen to, že se podle mě na Mír přesně hodí. Konvence stranou, sako stranou a jde se do divadla. Protože právě o tom by ta inscenace měla být. O tom, že spousta věcí je nakonec úplně jinak, než si myslíme. Ale abych byl konkrétní - sejdou se spolupracovníci a chtějí vyrazit na chrtí dostihy. Jenže těsně předtím, než vyjdou z bytu ven, do něj přijde člověk, který potřebuje něco důležitého vyřešit. Nikdo jej nečeká, nikdo si s ním nic nechce začít. A začne mela.
 
Jak na tebe hra po prvním přečtení působila?
Přiznám se, že poprvé jsem ji četl pozdě v noci, když jsem byl hodně unavený a nesoustředěný, takže jsem z ní moc moudrý nebyl. Ale i ve dvě hodiny nad ránem mi jakýsi šestý smysl říkal, že to je přesně to, co hledáme.

Jak se cítíš v hereckém kolektivu, kde jste jen samí muži?
Oni jsou to především kamarádi - Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, David Vaculík, to nejsou jen kolegové. A když jsme se nad hrou sešli poprvé, tak ze mě vypadlo: Já jsem se na vás tak těšil, jako bych se vrátil po dovolené domů. A náš benjamínek Martin Hudec vypadá také na dobrého parťáka.
 
Do premiéry zbývá týden. Jaký je divácký zájem?
Když jsme se o hraní na Míru poprvé bavili, byl jsem trochu opatrný a říkal kolegům: než si na to lidi zvyknou, chvíli to potrvá, tak z toho nebuďme nervózní. Ukázalo se, že jsem se mýlil. Diváky ten nápad tak nadchnul, že před samotnou premiérou jsou všechna červnová představení vyprodána a už jsme začali prodávat lístky na září. To je jak z říše snů.

Co tě čeká po premiéře Večera na psích dostizích?
Prázdniny! Jsem už docela unavený, že se jich nemůžu dočkat. A i když budu moderovat Letní filmovou školu, snad i natáčet film a když to klapne, tak i dvanáctidílný seriál, tak budu odpočívat, číst si a radovat se z léta.

Nedá mi to, abych se nezeptala na paní Fialovou. Jak se jí daří?
Tobě to nedá, protože sis někde přečetla, že snad už umírá a že už nikoho nepoznává, že? Nesmíš takové blbosti číst. Paní Květě už bude 87 let a i na hraběnkách je stárnutí trochu znát, ale pořád je velice vtipná a šarmantní. Stále si několikrát v týdnu telefonujeme, v Praze bydlím u ní a těším se z každého společného dne. Zrovna naposledy, když jsme se viděli, jsem jí nesl horký hrnek a říkám - to je kafe. A ona: miláčku, to já přece poznám, že to není slivovice.

O čem je Večer na psích dostizích
Velmi černá „mužská“ komedie šestatřicetiletého britského autora Matta Charmana vypráví o partě kamarádů z autodílny, která se sešla, aby si užila první závod jejich společného psa. Koníček, nebo hazard? Zkrátka zábava a vidina rychlého výdělku zároveň. S příchodem „mlátičky Paula“, kterého (téměř) nikdo z přítomných nečekal, se však něco pořádně zadrhne.
Hra zvítězila v roce 2004  v dramatické soutěži mezi sedmi sty texty a získala Verity Bargate Award. Dramatik a scenárista Matt Charman zabodoval také v loňském roce, kdy byl jeho scénář k Spielbergově filmu Most špiónů (Bridge of Spies) nominován na Oscara v kategorii nejlepší původní scénář. Slovácké divadlo uvádí hru Večer na psích dostizích v překladu Pavla Dominika v české premiéře a v alternativním prostoru hradišťského klubu Mír od 12. června.

Kdo další hraje ve Večeru na psích dostizích
Tomáš Šulaj - Jedna z nejvýraznějších tváří slovácké scény. Držitel Thálie (letos byl na stejnou trofej opět nominovaný) a několika cen popularity a odborné kritiky. Do diváckého povědomí se zapsal například jako Rychlonožka z Rychlých šípů, Jerry Lukowski z muzikálu Donaha!, nyní sklízí potlesky jako Mickey v muzikálu Pokrevní bratři, ale také coby hlavní postava v dramatu Nepřítel lidu.

Zdeněk Trčálek - Další populární herec uherskohradišťského divadla. I on už šestnáctým rokem baví publikum coby jeden z čestných hochů z pětice Rychlých šípů, konkrétně jako Červenáček. Diváci se ale už téměř deset let smějí i jeho originálně ztvárněné postavě Johna z komedie 1+2=6, která se v září opět vrací na repertoár divadla. Jeho zatím poslední rolí je Samko Tále v dramatizaci slovenského bestselleru Kniha o hřbitově.

David Vaculík - Už několikátým rokem odehrál nejvíc představení z celého hradišťského souboru. Milují jej diváci, ale i režiséři, díky kterým ztvárnil hlavní role v muzikálech Donaha! či Pokrevní bratři, v komediích Sám na dva šéfy, Bez roucha, Nájemníci. Kromě toho je i oblíbeným moderátorem a ve volných chvílích i jedinečným kuchařem.

Martin Hudec - Nový člen hereckého souboru Slováckého divadla. Narodil se na Slovensku, ale několik posledních let žije v Česku a v Brně právě dokončuje studium činoherního herectví na JAMU.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace