Iveta Mátlová: V knižních pouzdrech je skrytá krása

Iveta Mátlová: V knižních pouzdrech je skrytá krása
Foto: SM  /  Autorka Iveta Mátlová oprášila slávu hradišťského hnihvazačství.
Uherské Hradiště Kultura 09 / 03 / 2018

Ve výstavě je mým favoritem knižní vazba sbírky Edison

Přijďte se podívat, co všechno a jak precizně šlo vykouzlit při vazbě knih před sto lety, kdy byl člověk odkázaný pouze na své ruce a zkušenosti získané přes učně až po mistry. Nová výstava věnovaná dějinám zaniklé legendární knihvazačské školy v Uherském Hradišti je návštěvníkům otevřena ve Slováckém muzeu.
Autorka Iveta Mátlová, knihovnice Slováckého muzea, v rozhovoru připravila podrobné zmapování Odborné školy knihvazačské, která byla založena v roce 1918. Na výstavě je přiblížena významnost této školy, která vychovala a proslavila špičky ve svém oboru, jako byl František Kretz, Hugo Raulich, Ruda Kubíček, ale i Fanek Ilík.

Proč sis vybrala právě knihvazačství? Má to vztah ke tvému zaměření muzejní knihovnice?  
Když jsem před lety nastoupila do knihovny Slováckého muzea a začala se seznamovat s jejím knižním fondem, zaujala mne řada knih, která se od ostatních odlišovala - v této řadě byly knihy uloženy v knižních pouzdrech, ve kterých se ukrývala jedna krásnější knižní vazba vedle druhé. V každé knize bylo razítko „Odborné školy knihvazačské“. Začala jsem se o tuto školu zajímat. Zjistila jsem, že v době svého vzniku byla výjimečná - jediná tohoto druhu v republice. V uherskohradišťském Státním okresním archivu jsem pak našla mnoho zajímavých dokumentů a věděla jsem, že bych chtěla knižní vazby, které jsou jinak ukryté v knihovnách, ukázat veřejnosti.
 
Našla jsi při sběru a přípravě nějaké překvapení, unikát?

Při sběru informací jsem měla štěstí, protože jsem se ještě setkala se synem posledního ředitele školy Rudy Kubíčka, s Rudou A. Kubíčkem, který Slováckému muzeu věnoval album školy. Zde byly unikátní fotografie zachycující školní výuku v roce 1948, které jsem použila do výstavy.
Při přípravě mě velmi mile překvapila skutečnost, že ač je knihvazačství považováno za mizející řemeslo, v rodinách kde měli předky knihvazače vyučené v této škole, zachovávají knihařské nástroje a stroje, i když se řemeslu z rodiny nikdo nevěnuje. Původní obava, že se mi nepodaří zajistit knihařské nástroje, se ukázala zbytečná.
 
Jak ty osobně vnímáš obaly a vazby knih současné literatury?
V dnešní době jsou knihy považovány za spotřební materiál, proto je tomu přizpůsoben obal i vazba. Vazba, většinou paperbacková, aby byla kniha levnější; přebal, aby se kniha dobře prodávala. Tím ale nemyslím, že by přebaly knih nebyly kvalitní. Mnohá nakladatelství mají velmi zdařilé přebaly, např. Meander, ale nevyrovná se to krásně vyvázané knize.
 
Jaká je tvá nejoblíbenější kniha?
Ve výstavě je mým favoritem knižní vazba sbírky Edison. Co se týká četby, tak Alchymista od Paula Coelha.
 

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace