Jak se krávy staly modelkami

Jak se krávy staly modelkami
Foto: Pavel Princ  /  Tomáš Pospěch s propagační fotkou Agro Slušovice
Uherské Hradiště Kultura 31 / 07 / 2017

Překvapilo mě, že vůbec existoval takový fotografický žánr, říká Tomáš Pospěch

Víte, jak se má správně portrétovat kráva? Z dochovaných ústních svědectví tehdejších pracovníků se kráva třeba učila chodit, jak má držet vysoko hlavu, jakým směrem se dívat a další úkony.
Je to k smíchu, ale tohle se opravdu dělo, což dokládá vernisáž výstavy Tomáše Pospěcha s názvem  Zemědělské práce: Slušovice, která se koná v úterý 1. srpna v 18.00 v Galerii Slováckého muzea. Návštěvníkům nenabízí pohled do zákulisí rozvoje proslulého Agrokombinátu JZD Slušovice v režii žijícího tvůrce projektu Františka Čuby. Fokus na místo ležící jen kousek od Uherského Hradiště bude na tvorbu produktové fotografie Jana Regala, která napomáhala v propagaci tohoto komunistického fenoménu.
„K diapozitivům tehdejšího zlínského reklamního fotografa Jana Regala, který pro Slušovice fotil v letech 1978-1989, jsem se dostal před lety. Měl jsem zrovna přednášku, když za mnou přišel přímo do hodiny. Zeptal se mě, jestli bych jeho archiv fotografií nechtěl využít, že jej chce zlikvidovat,“ zmínil Tomáš Pospěch, pedagog Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. „Zběžně jsem rámečky prohlédl, na přednášky se použít nedaly, a uložil na půdu našeho domu. Po třinácti letech pak přišel ten správný čas, kdy jsem začal více zkoumat, co je to vůbec za materiál. Zjistil jsem, že je to rozsáhlý archiv produktových fotografií, které dopodrobna mapují JZD Slušovice,“ popisuje příběh výstavy. Oprášený nález souboru fotografií nečekaně obsahoval velkou sadu pracně dělaných portrétů krav. „Zajímalo mě, proč to někdo dělal a k čemu to sloužilo. Že vůbec existoval takový fotografický žánr. Právě toto zjištění mě lákalo a začal jsem si pohrávat s myšlenkou reinterpretace této činnosti,“ řekl Pospěch.
Výstavu tvoří kromě produktových fotografií a reklam také komiksové sdělení, několik fotografických koláží např. vyřezaných hřbetů krav umístěných vedle sebe nebo z fotografií vyříznutí nejdokonalejších částí jednotlivých kusů s představením dokonalé krávy. Výstava potrvá do 10. září 2017.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace