Janda zazpívá na Salaši s dcerou

Janda zazpívá na Salaši s dcerou
Salaš Kultura 14 / 06 / 2012

Muzika se potácí zprava doleva, tak nějak do kruhu

Zpěvák pop music, textař a hudební skladatel Dalibor Janda svým nakřáplým a nezapomenutelným hlasem okouzlil tisíce fanynek. Díky tomu se stal držitelem tří Zlatých slavíků z 80. let.
Na české hudební scéně se objevil koncem 70. let a jeho popularita velmi rychle stoupala. Jeho rodné jméno je Václav, jako Dalibor začal vystupovat v roce 1980. Fanoušci, kteří se vypraví na Jandův koncert na Salaši v pátek 15. června ve 20.30, budou nejspíš příjemně překvapeni, že jejich oblíbenec vypadá takřka jako před lety, má stejný chraplák i dostatek energie. Hostem večera se kromě doprovázející kapely Prototyp stane jeho zpívající dcera Jiřina Anna.

?Na co se mohou těšit fanoušci na Salaši?
Kromě mé osoby se mohou těšit na muzikanty z kapely Prototyp a vystoupení dcery Jiřiny Anny. Představím jednu dvě písničky z poslední desky Já se přiznám, která vyšla loni, a nesmím zapomenout ani na staré známé hity ... slibuji, že na 90 % splním přání.

?Chtějí od vás lidé slyšet i nové písně, nebo čekají spíš na starší hity?
Skalní fanoušci určitě mají všechny moje desky - měli mnoho roků čas je dokupovat ... není to totiž jako u mladých začínajících zpěváků, kdy si rychle koupí a taky rychle zapomenou. I když mám velkou fanouškovskou základnu, ani já si nedovolím celý večer zpívat z nové desky.   

?Jaký je to pocit stát na pódiu s vlastní dcerou?
Skvělý. Je to moje dcera i kamarádka v jedné osobě. Vždycky jsem měl na koncertech hosty, Jiřina je dost dobrá, tak proč bych jí nedal příležitost. Diváci jsou z ní nadšení.

?Dodala vašim vystoupením svěžest mládí? Necháte si od ní poradit?
Poradit si nechám, vzájemně spolupracujeme, což je ostatně vidět na mé loňské i její letošní desce. Její přítomnost s sebou přinesla něco nového...

?Líbí se vám dnešní hudební scéna?
Když sledujete muziku, jak se vyvíjí, zjistíte, že se dnešní muzika potácí zprava doleva, hraje se vlastně všechno a nic. Všechno se vrací do retra a různých podob, jako by se to točilo do kruhu. Mám pocit, že se vývoj muziky zastavil. Buď má skvělý nápad a je dobrá, nebo stojí za prd a nikdo ji poslouchat nebude. Vždycky je to jen o melodii. Od aranží, které dříve požadovala rádia, se postupně upouští.    

?Jak jste se dostal ke hvězdám a jejich pozorování?  
Dřív jsem hvězdy pozoroval rád. Dokonce jsem měl i dalekohled na galaxie. Bohužel v době světelného znečištění je to teď dost komplikované. V Praze už se pozorovat nedá takřka vůbec. Dneska už je věda tak daleko, že se na internetu dají pozorovat úžasné věci - vedle toho je pozorování nebe hvězdářským dalekohledem spíš zábava pro děti ze základních škol. Tak jsem ho půjčil na chatu jednomu kytaristovi, co se mnou hrál, s tím, že mi ho vrátí, až ho to přestane bavit.
?
Podle čeho jste vybíral účinkující na albu duetů? Jen tak náhodně, kdo nabídku přijal, nebo jste spíš sáhl do rance kamarádek - Hana Zagorová, Eva Pilarová, Lucie Vondráčková? Přátelíte se s někým z hudební branže?
Deska vznikla díky tomu, že jsem měl už nějaké duety nazpívané a fanoušci se pořád ptali, kdy to konečně vyjde. Tak jsem oslovil ke spolupráci asi pětadvacet zpěvaček. Využil jsem duetů z dřívějška (vůbec první byl s Evou Olmerovou). S některými jsem se nedohodl na písničce, jiné chtěly fungl novou písničku, na kterou nebyl čas, jiné neměly volný termín k natáčení (Lucka Bílá). Přesto však vznikla skvělá deska, která měla velký úspěch a je zakončena duetem s Jirkou Krampolem. (smích) 
?
Jak to máte s nápady na muziku? Stalo se vám někdy, že vás v noci nebo na cestách napadla skvělá melodie a pak jste si nemohl vzpomenout?
Tak to mi úplně hovoříte z duše. Je to tragedie, když vás to napadne v noci a ráno je to pryč. Ty případy, kdy mě napadla úžasná věc a já myslel, že to rozhodně nemůžu zapomenout - no a ráno pak měl v hlavě naprosto prázdno, se mi staly xkrát.  Nikdy jsem se ale nedozvěděl, jestli se to třeba v palici objevilo za několik let znovu a já nezpívám onu ztracenou melodii.

?Jak mezi koncerty a skládáním relaxujete?
Relaxuju především tím, že mám spoustu zálib. Baví mě historie císařů a panovníků, kteří nám tady vládli - od litografií přes různé sošky až po bysty panovníků atd. Doma jsem si postavil pyramidu - takové malé umělecké dílko. Taky miluji naši relaxační zahradu - jezírka, ryby, bonsaje, o kterou se také rád starám. Když zahradničím nebo na ní odpočívám,  dostanu se do jiné dimenze a bezvadně si vyčistím hlavu v přírodě. To je ideální věc. Protože pokud se člověk zahrabe do sebe a jednotvárně přemýšlí jen nad jednou věcí stále dokola, je to životní průser.   

?Chystáte něco zvláštního k životnímu jubileu, které vás čeká v příštím roce?
K šedesátinám bych si rád splnil sen v podobě hardrockové desky či maxisinglu - to bude asi docela překvápko. V 70. letech jsem hrával v rockových kapelách, mám z té době ještě nějaké písničky, které bych chtěl vydat.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace