Jaroslav Václav Staněk: Lásky jednoho srdce
Foto: archiv muziky / J. V. Staněk
Hradišťská legenda Jaroslav Václav Staněk by se letos dožil 100. výročí narození. Na počest významného kulturního vizionáře bude uspořádána ve čtvrtek 21. dubna v 17.00 vernisáž výstavy v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury. V rámci vernisáže zahraje Hradišťan s Jiřím Pavlicou.
Jaroslav Václav Staněk byl osobností s tak širokým záběrem, že lze o něm jen stěží jednoznačně tvrdit, co bylo pro něj dominantní. Byl malíř i muzikant, textař i scenárista, choreograf i sběratel.
„Dvacítka vystavovaných obrazů bude představovat a dotvářet jednotlivé sekce uměleckých lásek, jejichž atmosféru dokreslí básně Otyna Horkého a různé archivní artefakty,“ prozrazuje Radka Baboráková, dcera legendárního umělce, která se společně se Štěpánkou Tománkovou a Ladislavou Košíkovou neúnavně snaží zanechat dalším generacím odkaz muže, který ovlivnil slováckou uměleckou a folklorní scénu.
Mnoho lidí znalo J. V. Staňka pouze jednostranně. Buď jako muzikanta a choreografa, ale už ne jako malíře, scénografa Slováckého divadla a lidového sběratele. Nebo naopak. „Proto jsme se rozhodli k jeho jubileu představit všechny jeho umělecké lásky komplexně. Zajímavostí budou fotografie z příprav inscenací, ke kterým navrhl scénu, stejně jako originální podklady pro scénografii strážnického folklorního festivalu. Bonusem pak záznamy korespondence s přáteli. Nebudou chybět ani přepisy a nikdy nevystavené kresby sběrů ve Strání, Korytné a Bílovicích, rukopisné záznamy not s poznámkami, písněmi i choreografiemi pro Hradišťan a Hradišťánek, fotografie začátků obou souborů i první hradišťánkovské muziky.
„Měly jsme štěstí, že byl zachován archiv Hradišťanu, ve kterém jsme objevily neuvěřitelné věci. Vzpomínky na tu dobu nás opět chytly za srdce. A opět jsme si uvědomily, jaký skvělý to byl člověk,“ doplňuje Štěpánka Tománková.
Jaroslav V. Staněk se narodil 20. dubna 1922 v Uh. Hradišti. Své dětství prožil v místní části Rybárny.
Zemřel 28. února 1978 ve věku nedožitých 56 let. Za svůj krátký život vytvořil neuvěřitelně obsáhlé dílo.
Svými znalostmi, celoživotní prací a osobním příkladem ovlivnil celou řadu nově vznikajících folklorních souborů a cimbálových muzik. Z jeho odkazu čerpají mnohé z nich dodnes.
Ze vzpomínek slavného primáše
„Sama řeka Morava byla pro nás něco tak přitažlivého a kouzelného, že se to ani popsat nedá. Naproti našeho domu byla řeka, na druhém břehu byl veslařský klub. Pro nás, chlapce Rybárňáky, to bylo něco abnormálního. Mladí chlapci a děvčata jezdili na lodích závodních i výletních a my, ve snaze je napodobit, jsme sebrali mamce necky na praní a také jsme závodili. Ale co mně stále vrtalo hlavou a nedávalo spát, bývaly večery na „vesláku“. Chlapci a jistě i nějací starší muži začali k večeru zpívat. Poprvé jsem uslyšel písničku „Kole Jarošova teče voda dvoja, skoro-li sa rozejdem, galánečko moja.“
Výstavu lze zhlédnout do 5. června 2022.