Jaroslava Tihelková: Bývám nervózní i za kolegy

Jaroslava Tihelková: Bývám nervózní i za kolegy
Foto: Marek Malůšek  /  Čarodějnice Jaroslava a Monika.
Uherské Hradiště Kultura 14 / 10 / 2016

Už v neděli se mohou diváci slovácké scény těšit na novinku, která není k vidění nejenom nikde v České republice, ale ani nikde v Evropě. Dramaturgyni divadla Ivě Šulajové se podařil husarský kousek - získat autorská práva na velmi oblíbenou kanadskou komedii s názvem Čarodějnice v kuchyni. Unikátní je ale ještě v jedné věci - hrát se bude v prostředí uherskohradišťské restaurace Beef & Bear. Jednu z hlavních rolí rivalek nejenom v kuchyni, ale i v životě, vytvoří Jaroslava Tihelková.

Jak na vás Čarodějnice po prvním čtení zapůsobily?
Když jsem to poprvé přečetla, tak jsem se pobavila, ale na to druhé přečtení už jsem začala vnímat, že je to taková těžká věc. Ono vůbec dělat komedii je těžká věc. Mám v sobě malinký strach, abych to kolegyni Monice Horké nahrála dobře. Vždycky je ve dvojici jeden, co přihrává, a druhý, co to odpálí. Aby Monika dobře odpálila, já jí to musím dobře nahrát.

V komedii ztvárníte jednu z hlavních rolí. Těšila jste se, nebo jste spíše pociťovala obavy?
Ne, že bych se přímo bála, ale člověk je takový malinko napnutý, jelikož budeme hrát v netradičním prostoru a ani zkoušek nebylo mnoho, a navíc člověk neví, jak budou lidé reagovat. Je to pro menší počet diváků, takže člověk je navážkách, že se jako těší, ale přitom má takové vnitřní napnutí, jak to dopadne.

Co bylo při studiu role pro vás nejtěžší?
Nesetkala jsem se s tím, že budu muset během inscenace vařit jídlo a navíc ještě improvizovat s diváky.

Vaší rivalkou v Čarodějnicích je již zmíněná Monika Horká. Jak se vám spolu hraje?
My jsme na sebe zvyklé, vzhledem k tomu, že už jsme tady tolik let, tak si myslím, že tam problém vůbec není. A celkově ta sestava lidí v Čarodějnicích je dobrá, bez problémů.

Čarodějnice v kuchyni jsou kuchařskou reality show. Těch je v televizi hodně. Sledujete nějaké?
No, někdy se podívám na Prostřeno, a to většinou u mé maminky v Brně, když jsem večer s ní doma. To je její oblíbený pořad, takže to s ní občas zkouknu, ale to je tak jediné. Samozřejmě že když vyjde nový pořad, člověk se podívá, ale je fakt, že mně stačí jen pár dílů.

Co vy a jídlo, vaříte ráda?
Přiznám se, že mám strašně ráda jídlo. Už od mládí jsem nebyla líná uvařit si sama pro sebe. Když jsem věděla, že budu v divadle i o víkendu, tak jsem si uvařila, na stůl si dala svíčku a užila si to. Mě vidina toho, že si udělám například „čínu“, k tomu vybičovala. Dnes už to tak není. (smích) Když jsem se vdala a měla dítě, tak mě to vaření už tolik nebavilo. Věděla jsem, že musím, a to už nebylo ono.

Co máte nejraději?
Mám ráda pálivá jídla. Ale jsou dvě věci, co nemám ráda. Jedna jsou ryby, ale pokud jsou udělané hodně v zelenině, tak je sním, protože zelenina přebije jejich pach. A pak ještě nemám ráda skopové. I když je zdravé, tak je voňavější a to už nemůžu.

Režisérem Čarodějnic v kuchyni je Michal Skočovský. Jak byste ho přiblížila divákům?
Michal je takový usměvavý, pohodový člověk, plný nápadů, je s ním zábava, je hodně příjemný, klidný i při zkoušení, bavíme se úplně o všem.

Míváte před premiérou trému?
Ano, vždycky. Ale já bývám nervózní, i když mám běžné představení. Závidím těm lidem, co nervózní nebývají, těší se a prostě jdou na jeviště. To jsem nikdy nezažila. (smích). Kolikrát i když jdu na premiéru kolegů a sedím v hledišti, tak jsem nervózní za ně. Samozřejmě premiéry jsou nejhorší. Jak si člověk trochu zvykne, tak už je to lepší, ale premiéra je pro mě docela svazující. Proto ani nemám moc ráda, když chodí někdo, na kom mi záleží, na premiéry, protože mám pocit, že to prostě není ono, člověk má vnitřní pnutí a pociťuje nejistotu… Ale samozřejmě, že divák to nesmí poznat.

Máte před představením, nebo premiérou nějaký rituál, který vám přináší štěstí?
Sice mám v šatně různé keramické věci pro štěstí, co jsem dostala, ale že bych to nosila v kabelce, to ne. To bych totiž musela nosit s sebou pytel, protože bych nevěděla, který talisman přesně si vzít. (smích)

O čem jsou Čarodějnice v kuchyni
Kanadská komorní komedie z roku 2006 přivádí na jeviště, respektive do televizního studia, dvě dámy v nejlepším věku, dvě skvělé kuchařky a také slavné moderátorky oblíbených televizních kuchařských show. Problém je, že Isabel Lomaxová a Dolly Biddleová se už třicet let vroucně nenávidí, protože Larry Biddle s jednou z nich chodil a tu druhou si vzal.
A tak když se tyto dámy dostanou k sobě, neštítí se navzájem použít jakýchkoli odvetných prostředků. Shodou nešťastných okolností se obě ocitnou ve společném televizním pořadu, produkci se totiž jejich boj před kamerami líbí. Utrápený syn jedné z nich, který je zároveň produkčním televizního přenosu, se obě zralé dámy snaží udržet na uzdě, ale atmosféra kuchařské show Čarodějnice v kuchyni brzy zhoustne víc než jíška. Z Dollyina a Isabelina života se v přímém přenosu dozvídáme stále více a více pikantností…
Víc než zábavná podívaná pro milovníky i ochutnávače kuchařského umění, která si tak trochu tropí smích z přemnožených kuchařských reality show, je skvělou příležitostí pro herecký koncert dvou dam a jednoho mladíka.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace