Jazz mám tak trochu v krvi, říká Honza Dudek

Jazz mám tak trochu v krvi, říká Honza Dudek
Foto: TVS Slovácko  /  Už dvacet let je ředitelem a dramaturgem jazzového festivalu CZ&SK Hello Jazz Weekend.
Slovácko Kultura 15 / 07 / 2019

Tento způsob života (i léta), plný svobody a volnosti, mám opravdu moooc rád

Dan Bárta s triem Roberta Balzara, Peter Lipa se svým bandem, CZ&SK Big Band Matúše Jakabčice, Slovácký komorní orchestr v čele s Jiřím Pospíchalem, Funny Fellows a Jiné Trio s Pavlem Procházkou. Ti všichni vás budou bavit na 20. ročníku CZ&SK Hello Jazz Weekend, který se koná od středy 17. července do soboty 20. července na Slovácku. Hlavní koncerty proběhnou v Uh. Hradišti a Kyjově.

Jazzové koncerty se uskuteční pod dramaturgickou taktovkou ředitele a dramaturga Jana Dudka. Ten zve jazzově naladěné publikum na program, jež doprovodí kvalitní víno, skvělá muzika a pohodová atmosféra.

CZ&SK Hello Jazz Weekend slaví jubileum, takže má za sebou hromadu práce, ale i zážitků. Máte v paměti nějaký koncert, který vás doslova „dostal“?

Jazzových vzpomínek mám hodně… Od skvělých koncertů v 80. letech na varšavském Jazz Jamboree přes pražské, ale i londýnské jazzové kluby až po koncerty našeho festivalu. Pro mě nejemotivnější na Hello Jazz weekendu byl koncert s paní Hanou Hegerovou, krásná dáma.

Proč vám učaroval právě jazzový žánr?

Možná proto, že ho mám tak trochu v krvi, ale především proto, že jazz, jak rád říkám, je spíš než hudba způsob života. A tento způsob života (i léta), plný svobody a volnosti, mám opravdu moooc rád.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Hraju špatně na kytaru, zpívám a skládám si písničky (přesněji řečeno, kdysi dávno jsem jich složil a odzpíval po různých klubech hodně, teď má tvorba odpočívá pod peřinou). Prožil jsem kousek reálného muzikantského života, ale nemyslím si, že by to bylo pro mě to pravé.

 

Jazzové publikum má v regionu silnou základnu, přesto musíte nabízet zvučná jména. Je to hodně složité?

Nemusíte je nabízet, ale celý festival stojí hodně peněz, které z významné části seženete od partnerů. A i k nim máte potom jakýsi závazek, který by se měl promítnout v dobře připravené a hojně navštívené akci. Proto je dobře, když jsou na hudební scéně jména, která jazzový žánr obohatí, i když nemusí reprezentovat jeho hlavní proud.

Koncerty doprovází i degustace kvalitních vín - které odrůdě dáváte přednost?

Letos v rámci koncertu Víno a Jazz ochutnáme vína z Boršic a kombinovat tuto chuť budeme s hudbou báječné kapely Funny Fellows, která přijede z nedalekého moravsko-slovenského pomezí. Myslím, že to bude velmi dobrá zábava a v kombinaci s Rulandským šedým (a tím odpovídám na vaši otázku) si to opravdu vychutnáme.

Petr Lipa je jazzovou legendou - pojí vás za ta léta i přátelství?

Jsme kamarádi opravdu už od 80. let minulého století - to zní děsně. Vážím si jeho absolutně profesionálního přístupu, zodpovědnosti k sobě, svému hlasu a k divákům. Nikdy jsem nezažil jeho koncert, ve kterém by neodvedl maximum možného. A to je jediná cesta, jak můžete být i v 76 letech dlouhodobě a pořád a pořád na špičce. 

Po letech se vrací Dan Bárta, tentokrát s Triem Roberta Balzara. Čím publikum nadchnou?

Předpokládám, že to bude typický koncert Dana Bárty, skvělého zpěváka, který má za zády opravdu jedinečné trio v čele s Robertem Balzarem. Dost dlouho jsem je naživo neslyšel, ale nemám o tento zážitek vůbec obavy. Bude to určitě dost komorní a křehké, ale současně s velkou dávkou energie a nasazení. Těším se.

Co nabídne CZ&SK Big Band Matúše Jakabčice?

Matúš je nejen velmi dobrý muzikant (kytarista), ale taky odhodlaný organizátor. Dát dohromady a udržet při životě v dnešní složité době fungující big band je velká zásluha. Uslyšíme určitě moderní skladby z autorské dílny Matúše a dalších členů bandu, ale věřím, že i dobře zaranžované a známé jazzové standardy.

Na kterou část programu se osobně těšíte vy?
Jsem moc zvědavý, jestli se podaří Jirkovi Pospíchalovi a celému Slováckému komornímu orchestru správně „nastartovat“ páteční hlavní koncert v Uh. Hradišti. Budou mít v repertoáru klasiku, ale i věci, které se blíží moderně a často působily na pozdější jazzové hudebníky inspirativně. No a na závěr jejich bloku by mělo přijít malé překvapení - tak snad se nám i jim vše povede. 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace