Jiří Jilík: Galerie Joži Uprky vás vyzve k širšímu vnímání folkloru

Jiří Jilík: Galerie Joži Uprky vás vyzve k širšímu vnímání folkloru
Foto: ilustrační foto  /  V sobotu si můžete prohlédnout Uprkovu galerii s komentářem Petra Vašáta
Uherské Hradiště Kultura 22 / 09 / 2022

Tuto sobotu od 14.00 si mohou příznivci výtvarného umění znovu prohlédnout Galerii Joži Uprky při komentované prohlídce díla nejvýznamnějšího malíře Moravského Slovácka.

"Gakerie Joži Uprky je ohromná nejen množstvím Uprkových obrazů, které vystavuje. Obraz je solitér, obrazy jsou různé od různých autorů. Uprka je ale člověk bytostně patřící sem na Slovácko, který zmapoval podstatnou část lidové kultury a člověka. Ale nejen člověka v jeho kroji, ale i v jeho myšlení. Proto jít po stopách Uprkových je pro mě jako jít cestou myšlení vesnického člověka, který, byť byl nevzdělaný, dovedl si poetizovat realitu. To je to fantastické, co člověk potřebuje mít na cestě životem. Někdy nám není úplně dobře, na něco se zlobíme, nadáváme... ale člověk, který má otevřenou mysl, si dovede najít cestu prostřednictvím vnímání krásy a poezie. V tom je perfektní galerie, která vás může vyzvat k pohledu na folklor trošku s širším vnímáním. Nejen jestli jeho postavy správně tancují a mají správný krok, ale že mají vztah k půdě, domovině, ve které žijí," nabízí svůj pohled na Uprkovo dílo novinář, publicista, spisovatel, folklorista a především znalec Slovácka Jiří Jilík a přidává současné zkušenosti ze svých putování Slováckem.

"Podstata Slovácka se ani po těch sto letech nezměnila. Ne každý ji ale sdílí. Všichni jsme civilizačním postupem nějak zasaženi. Je snaha i o odnárodnění člověka, aby byl manipulovatelnější. Proto je důležité kořeny regionu ukazovat, připomínat, vzdělávat se a vnímat je. Jak ale říká průvodce komentované prohlídky Petr Vašát, asi svět kolem nás nezastavíme, ale můžeme negativní tendence zpomalit. To je smysl a poslání všech, kteří takové obrazy malují, vystavují je, i těch, kteří živý folklor udržují."

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist