Jiří Pavlica: Jsem stejně ostražitý jako při prvním ročníku

Jiří Pavlica: Jsem stejně ostražitý jako při prvním ročníku
Staré Město Kultura 08 / 09 / 2016

Velkomoravský koncert vzpomene 700. výročí Karla IV.

Šestý Velkomoravský koncert na náměstí Velké Moravy bude letos věnován 700. výročí Karla IV. V neděli 11. září od 17.00 se mohou návštěvníci koncertu na náměstí Velké Moravy těšit na spojení hned několika hudebních těles a interpretů, v podobě Hradišťanu, Dei Gratia, Alfréda Strejčka, Dolinečky, CM Dolinky a dalších. Na podrobnosti jsme se zeptali hlavního dramaturga Jiřího Pavlici.

Z Velkomoravských koncertů se stala tradice - před lety jsi měl trochu obavy, protože to bylo po dlouhé době první vystoupení Hradišťanu „doma“. Jak se díváš s odstupem na pět úspěšných ročníků?
Po pěti ročnících Velkomoravských koncertů jsem stejně ostražitý jako při prvním ročníku. Ano, je těžké něco založit, ale ještě těžší je to udržet a rozvíjet dál, lidé jsou stále náročnější. Proto se snažím v každém ročníku přinést něco nového. Jsem rád, že se tyto koncerty staly součástí kulturního života Starého Města i širšího okolí, že mají své posluchače, že jim  to něco přináší, zkrátka, že to všechno má smysl.

Na letošní koncert, který je věnován 700. výročí Karla IV., jsi jako hosta přizval Alfréda Strejčka a táborskou skupinu Dei Gratia. Kde vzniklo spojení? Na co se diváci mohou těšit - jaká bude letošní dramaturgie?
Základním tématem letošního koncertu je „Karel  IV. a jeho vtah k Moravě“. Karel  IV. byl ctitelem sv. Cyrila a Metoděje a kromě jiného usiloval např. o jejich relikvie. Těchto i dalších témat se v našem koncertu dotkneme nejen hudebně, ale také mnohými úryvky z textů Karla IV., které zazní v podání Alfreda Strejčka, navíc doplněné komentářem znalce této problematiky Luďka Galušky. Hudebně se představí kromě Hradišťanu také výborný a velmi zajímavý soubor Dei Gratia z Tábora, který se specializuje na gotickou a renesanční hudbu 13. až 16. století. Myslím, že pro všechny bude lákavé vidět a slyšet originální středověké hudební nástroje, jako jsou šalmaje, cistry, fidule a další. Věřím, že propojení všech účinkujících bude ojedinělé a pro diváky atraktivní.

Do programu se s Hradišťanem snažíte zapojit i místní zpěváčky a muzikanty. Zaznamenal jsi nějaký výrazný talent?
Talentů má tento kraj hodně. Stalo se již tradicí, že v každém ročníku se některé z nich představí, a nejinak tomu bude i letos. V návaznosti na jeden z textů Karla IV. o budoucnosti národa, která je v dětech a nastupujících generacích, vystoupí mladá muzika a tanečníci souboru Dolinečka ze Starého Města. A doufám, že společné vystoupení s dospělými bude pro ně zajímavé, inspirativní  a povzbuzující.

Jsi hlavní dramaturg - máš nějakého interpreta, kterého bys na Velkomoravském koncertu v budoucnu rád přivítal?

Nemám velká přání, ale nechejme tomu čas a pak se může dostavit třeba i překvapení…

Koncert měl vždy duchovní i benefiční podtext. Výtěžek sloužil na dostavbu kostela sv. Ducha. Kostel však stojí, byl slavnostně otevřen. Na co bude benefice tentokrát?
Beneficí není nikdy dost, stále je co vylepšovat. Samotný kostel sice stojí, ale je třeba jej ještě dokončit, stejně jako celé kulturně-duchovní centrum, které je součástí komplexního řešení náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. Vnímám to jako dílo, které se buduje nejen pro současníky, ale především pro generace příští…  

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace