Josef Kubáník je v roli Harolda šťastný

Josef Kubáník je v roli Harolda šťastný
Uherské Hradiště Kultura 12 / 01 / 2010

Zadívala se na mě magickým pohledem a prohlásila - Vy jste víla!

Kdo z diváků by neznal usměvavého dlouhána s prořízlou pusou, jemuž za skly brýlek svítí jiskřičky šibalství, neuvěřitelných nápadů a smyslu pro každou legraci? Herec a tiskový mluvčí Slováckého divadla Jožka Kubáník se proslavil životních rolí sluhy Saturnina, Dlouhého Bidla v nezapomenutelných Rychlých šípech a mnohých dalších...
Za týden ho v divadle čeká premiéra, což je pro něj posvátné. Všechno ostatní jde stranou. Divadelní hra Harold a Maude pojednává o netradičním vztahu mladého muže a staré dámy a o tom, že v každém věku se dá zažít něco, co člověku vlije čerstvou krev do žil. Hlavní roli ztvární s Josefem legendární česká herečka Květa Fialová, která si jej do role sama vybrala!
O životě, přátelství a premiéře jsme si s Haroldem pro čtenáře DOBRÉHO DNE povídali při příjemném divadelním setkání.

S Květou Fialovou se nevidíš poprvé, znáš její přátele i rodinu…Čím to je, že si tě tak oblíbila?
To kdybych věděl! Pátrám po tom pořád dokola, ptám se Květy, ale nevím to. Potkali jsme se 13. září 2008 a od té doby jsme vlastně pořád spolu, denně si telefonujeme, navštěvujeme se, znám její nejbližší, ať je to její Zuzanka s rodinou, Dana Batulková, Naďa, Arnošt Lustig, nebo třeba pan prezident Havel. Bože, kde by mě tohle napadlo! Asi to je setkání, které se označuje přívlastkem osudové.

Pamatuješ si, kdy to bylo poprvé?
Ano. Pozval jsem je i s Naďou Konvalinkovou na jednu z repríz muzikálu Adéla ještě nevečeřela, protože obě hrály ve slavném filmu. Šli jsme na večeři a tam se na mě Květa zadívala těma jejíma magickýma očima a prohlásila: „Vy jste víla.“ V tu chvíli na mě ale pohlédla i Naďa a jen pokrčila rameny: „Hm, Květa už dlouho neviděla žádnou vílu.“ Ale to Květě nebránilo, aby si ode mě vzala číslo, a za další dva týdny se ozvala s tím, že bude ve Slušovicích, jestli bych ji chtěl znovu vidět. A já jsem chtěl. Pak už to všechno nabralo spád.

Počítal jsi dopředu, že si tě vybere do role Harolda? Při jaké příležitosti ses to dozvěděl?
Esemeskou. Byla to neděle někdy v říjnu 2008 a od Květy mi přišla zpráva: „Chtěla bych s tebou hrát divadlo. Jsi ten pravý Harold.“ Trochu to se mnou zamávalo, byla to obrovská pocta. Tomu ale předchází ještě jeden příběh.

Povídej.
Můj tatínek se před 15 lety s Květou někde potkal a povídá: „Mám syna, chce být hercem, teď studuje gymnázium, ale my nikdo nevíme, jestli na to vůbec má, jestli by to byla dobrá volba.“ A Květa mu odpověděla: „To vůbec neřešte. Když bude mít hrát divadlo, bude ho hrát a vy mu ani nijak nepomůžete, ani neuškodíte. Všechno se už dávno někde nahoře ví a třeba se spolu potkáme.“ Když mi ta esemeska přišla, hned jsem si na to vzpomněl. To všechno nemůže být náhoda.

Byl Harold tvojí vysněnou rolí?
Vůbec ne. Věděl jsem, že ta hra existuje, ale neznal jsem ji. Přečetl jsem si ji až potom, kdy se rozhodlo, že ji u nás v divadle budeme uvádět. A musím souhlasit se všemi, kdo tvrdí, že je to překrásný a silný příběh.

Jak se ti s paní Herečkou pracuje?

Mám co dělat, abych Květě stačil. Je nabitá energií, miluje divadlo a diváky a udělala by pro ně cokoliv. Zároveň je profesionálka, která přesně ví, jak divadlo dělat. Jestli se dá o někom říct, že rozehrává herecký koncert, je to právě ona v postavě Maude. Tu roli napsal autor, aniž by to věděl, právě pro ni. Moc bych každému divákovi, který má rád Květu a divadlo vůbec, přál, aby Maude v jejím podání viděl. Na ten zážitek nezapomene.

Neměl jsi zpočátku třeba trému?
A jakou! Byl jsem zrovna u ní v Praze, přivezl jí text a ona hned: „Pojď, řekneme si to.“ Strašně jsem se před ní styděl, bál jsem se, aby nespráskla ruce a neřekla, že si teda vybrala pěkné nemehlo. Ale když už větu „Pojď, řekneme si to“ opakovala každý den včetně dovolené, zvykl jsem si. Moc mě překvapilo, že jen nepřeříkává jednotlivé repliky, že pokaždé hraje naplno.

Je to dáma s obrovským šarmem a osobním kouzlem, přesto jí v očích svítí jiskřičky šibalství - vyvedla tě někdy z míry? Dostala tě něčím?
Myslíš na jevišti? Ne, Květa nemá ráda taková ta překvapení, kdy je herec vyvedený z míry a musí improvizovat. Vždycky jsme na všem přesně domluvení.

A v civilu?
To je jiná. Každou chvíli se musím něčeho přidržovat, když slyším, co říká, jak jedná. Má v sobě absolutní svobodu.

Co zbytek ansámblu - jak se s vaší dvojicí sžil?
Ve Slováckém divadle je tak fajn parta lidí, že Květa do ní okamžitě zapadla. Se všemi si tyká, nerozlišuje, jestli je někdo ředitel, nebo kulisák. A pokud má někdo v sobě zlobu a zášť a potřebuje něco komentovat za zády, je to primitivní oslík, kterého je mi líto. To je ale všude, nemá to nic společného s divadlem, ani s naším příběhem.

Do jaké míry se s Haroldem ztotožňuješ?
Harold páchá sebevraždy, je nespokojený se životem, neví si se sebou rady - nic z toho v takové intenzitě nezažívám. Ale je pravda, že Harold i já toužíme po klidu duše a každý den jej hledáme.

Poslouchali jste režiséra Igora Stránského na slovo, nebo jste měli volné pole působnosti?
Nedovolil bych si neposlouchat režiséra. Staré divadelní pořekadlo praví, že režisér a maminka mají vždycky pravdu. Ani Květa není hvězda, která by si dupla, že něco bude podle ní. Je tak pokorná! A když s něčím nesouhlasíme, nebo máme jiný názor, věcně si o tom s režisérem promluvíme. Vím, že je dobré chválit režiséra, aby herce příště zase obsadil, ale tentokrát to proto nedělám - je to opravdu krásná práce a jsem moc rád, že pan Stránský měl pochopení pro některé těžké chvíle, a za tu trpělivost a empatii mu děkuji.

O jaké těžké chvíle šlo?
Je to poslední scéna, kdy všechno dopadne jinak, než by si Harold přál. Nejsem ji schopný zahrát bez některých emocí. Květa říká, že hrajeme dokument o nás dvou. Já bych si moc přál, aby to v tuto chvíli, o které mluvím, ale kterou nechci divákům prozradit, nebyla pravda

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace