Každý příběh se mě dotýká, přiznává Veronika Záhorská

Každý příběh se mě dotýká, přiznává Veronika Záhorská
Foto: archiv VZ  /  Veronika Záhorská prostřednictvím Korunky Luhačovice pomohla stovkám dětí.
Luhačovice Kultura 16 / 05 / 2018

Nebýt podpory a štědrosti mých obou rodičů, nikdy bych to nedokázala

Jednou z tradičních benefičních pořadů občanského sdružení Korunka Luhačovice je akce Luhačovice, město zdraví a módy, která se koná v pátek 18. května v 19.00 v Městském kulturním domě Elektra.  
Letos uvidíte úžasné modely přední české návrhářky Beaty Rajské, Luďka Hanáka, Yvony Leitner a módní značky VABACI. Večerem vás provede Mahulena Bočanová s Martinem Dejdarem a pěveckým hostem bude Radim Schwab. Mezi krásnými modelkami uvidíte Anetu Vignerovou, Michaelu Habáňovou a Janku Slačkovou. Akci podpoří i král české choreografie Peter Varady a fotograf Jadran Šetlík.
Za skvělým programem stojí tým Korunky Luhačovice v čele se zakladatelkou Veronikou Záhorskou, které jsme pro čtenáře DOBRÉHO DNE položili několik otázek.

Jste úspěšnou ženou v oblasti hotelnictví, k tomu více jak patnáct let plníte sny handicapovaným dětem, prostřednictvím občanského sdružení Korunka Luhačovice. Když se ohlédnete zpátky, zvolila byste stejnou cestu?
Každopádně ano. Tato práce nebo spíše poslání, ve kterém jsem se našla, mě naplňuje a každý jediný příběh se mě hluboce dotýká. Sdílím s těmito lidmi jejich trápení i starosti a těší mě, že jim mohu alespoň maličkou měrou pomoci. Osudy těchto dětí mě vždy zasáhnou.

Působnost Korunky se hodně rozšiřuje - je to i tím, že jste se stala známou a oceňovanou tváří Zlínského kraje?
Věřím, že za každým tímto úspěchem a oceněním je dlouholetá tvrdá práce, a to nejen moje, ale celého týmu lidí kolem mě. Je to zpětná reakce, kdy Korunka může čerpat z tohoto společného úspěchu. Jako podnikatelce a především ženě mi toto ocenění samozřejmě lichotí.

Díky tomu, že si Korunka Luhačovice drží statut spolehlivosti, je jistě snadnější shánět prostředky pro potřebné, než tomu bylo v začátcích. Kolik dětí jste měli možnost během patnácti let podpořit?
Je pravdou, že dnes se nám lidé a organizace ozývají sami, že by nás rádi podpořili v naší práci, a to jak finančně, tak i jakoukoliv jinou formou pomoci. Za těch více jak 15 let jsou to desítky a desítky rodin, dětí, spolků a různých organizací, kterým Korunka Luhačovice pomohla, a to i opakovaně. Bylo by to dlouhé počítání...

Spolupracujete se sportovci i s umělci zvučných jmen. Kdo z nich opravdově dokáže přiložit ruku k dílu?

Tak tady musím jednoznačně vyzvednout práci našeho ambasadora Pepíka Náhlovského, který nechybí na žádné akci, pokud mu to jen trochu jeho pracovní vytížení dovolí. Dále je to Petr Rychlý a Martin Dejdar, kteří každoročně moderují naše charitativní akce. Těch osobností je ale tolik, že bych nerada někoho z nich opomněla.

Může se na vás obrátit kterýkoli „potřebný“ žadatel ze Zlínského kraje?

Samozřejmě že ano. Každá žádost je důkladně posouzena a finanční prostředky rozdělujeme podle přísných pravidel. Většinu peněz rozdělíme konkrétním dětem při nějaké benefiční akci, na kterou pozveme i donátory, takže vidí na vlastní oči, jak je s jejich penězi naloženo.

Jak složité je oprostit se od smutných lidských příběhů? A obrnit se tak, aby se vám neproplétaly do osobního života?

Na to je velmi jednoduchá odpověď - tohle oddělit nejde. Oporou je mi rodina a přátelé, kteří mi dodávají energii, kterou vkládám do dalších příběhů.

Potvrdilo se i vám, že sociálně slabí a nemocní nabízejí pomoc častěji než zdraví a bohatí?
Asi mám štěstí na lidi, ale musím říct, že mi svoji pomoc nabízejí jak zdraví a bohatí, tak i ti sociálně slabí a nemocní, a já jim za to děkuji.

Jste velmi vytížená žena - nevyčítají vám někdy vaše děti, že pomáháte druhým a ony si vás moc neužijí?
Jak jsem již řekla, oporou je mi rodina. Zapojuji obě mé dcery a partnera, i oni jsou součástí Korunky. Od malička vyrůstají s těmito dětmi, znají se jmény, dcery se mnou navštěvují dětské domovy. Setkávají se na různých akcích, ať už jsou to tábory pořádané pro dětské domovy nebo jiné benefiční akce. Patří jim můj velký dík, že si nikdy nepostěžovaly, ba naopak mě podpořily v těžkých chvílích, kterých je při této práci víc než dost.

Vaši cestu jste si vyšlapala sama. Otec vám sice v hotelnictví udal směr, ale vy jste na vlastní kůži vyzkoušela všechny profese, než jste se usadila na ředitelské křeslo. Je pravda, že jste chtěla otci dokázat, že „na to máte“? Dokázal někdy váš úspěch ocenit?
V naší rodinné firmě jsem začínala v patnácti letech. Bylo to hned po revoluci, co tatínek začal podnikat a pronajal si v Luhačovicích hotel. Já jsem tam tehdy začala pomáhat s mytím nádobí a uklízením pokojů. Nyní jsem ředitelkou Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves a lázeňských hotelů Miramare v Luhačovicích, které jsou součástí českého rodinného řetězce lázeňských hotelů a resortů ROYAL SPA, patří k nim ještě Termální lázně Velké Losiny a LS Royal Mariánské Lázně.
Myslím, že každé dítě chce ukázat rodičům, že dokáže přinejmenším to, co oni. Měla jsem to štěstí, že otec viděl a sdílel mé úspěchy se mnou, i když již dva roky na mě dohlíží „shora.“ Nebýt podpory a štědrosti mých obou rodičů, nikdy bych to nedokázala. Za to jim ze srdce děkuji.

Pocházíte z Vlčnova - zajedete se ještě někdy podívat na proslulou jízdu králů, která se koná za dva týdny?
Samozřejmě že ano! Je to tradice, která se nesmí vynechat, a vždy si na ni udělám čas.

Dalo hodně práce přemluvit jednu z našich nejlepších návrhářek Beátu Rajskou na páteční akci?
Když jsem ji před 15 lety oslovila, přijala mé pozvání. Dnes jsou z nás kamarádky a i naše rodiny pojí velké přátelství. Má Luhačovice moc ráda a pravidelně se do nich vrací i jako náš lázeňský host. Mimo to, že je to fantasticky nadaná žena, je i kamarádka, která je naladěná na stejnou vlnu jako já, takže není třeba ji přemlouvat. Rády spolu spolupracujeme a v tom je celý úspěch našich společných projektů.

V Elektře se představí i muzikálová hvězda Radim Schwab z Ta Fantastika. Co tento charismatický zpěvák, herec a stepař zazpívá?
Jak říkáte, je to velmi charismatický člověk a nesmírně se na něj všichni těšíme. A pokud chcete vědět, co zazpívá, tak na to se musíte přijít podívat osobně, pokud ještě seženete nějaký lístek... 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace