Když nemůžeš, tak přidej, si pobrukovali i kněží...

Když nemůžeš, tak přidej, si pobrukovali i kněží...
Foto: sal
Velehrad Kultura 14 / 07 / 2018

Mirai se snaží alespoň o milimetr měnit životy fanoušků

Na benefičním koncertu Večer lidí dobré vůle zazářila kapela Mirai, jejíž úspěch raketově stoupá ke hvězdám. Během posledních dvou let posbírali hned tři České slavíky, letos proměnili jednu ze čtyř nominací v Andělech a stali se Objevem roku. Na Velehradě v hlavním pořadu zazpívali dvě písně Když nemůžeš, tak přidej a Anděl, kterou věnovali tragicky zesnulé manželce bubeníka Lukáše. Poté se přesunuli na druhou stage, kde v rámci programu Mladí fandí Velehradu zpívali regulérní koncert, po kterém jsme vyzpovídali nachlazeného frontmana Miraie Navrátila.

Hrajete na Koncertu dobré vůle - jak to máte, kluci, s vírou?

Já určitě věřím v něco mezi nebem a zemí. Náš bubeník Šimon je regulérní křesťan, kytarista Michal má tendence východního smýšlení...

Píseň „Když nemůžeš, tak přidej“ i na Velehradě sklidila obrovský aplaus. Je docela legrace vidět vysoké představitele církve si ji společně s vámi pobrukovat. Dokázali jste si představit, že z toho bude takový hit?

Tahle píseň je pro nás osudová už tím, že byla těsně před vyřazením. Možná by skončila na desce, ale rozhodovali jsme se mezi ní a Odvody (která nás už ani moc nebere). Přesvědčoval jsem kluky, že ten refrén má přece jen něco do sebe a že zátopkovský odkaz by v lidech mohl zarezonovat, ale ani já jsem nebyl přesvědčený, že se bude líbit. Holt asi zasáhla vyšší moc, že jsme ji nakonec na singl zařadili. 

Tahle píseň vás vystřelila na hudební vrchol - jak se bráníte hvězdným manýrům?

Doufám, že tak nepůsobíme. Prý se na to ale připravit nedá a vyhnout jim také ne. Já osobně se snažím naslouchat okolí a v hloubi duše si přeju, aby ty případné otřesy byly jen chvilkové a minimální. Beru to celé trochu s velkou rezervou...

Když vás oslovili k účinkování na koncertech Dnů lidí dobré vůle, kývli jste hned?  

Zcela upřímně jsem ani netušil, do čeho vlastně jdeme. Když se pak zvedl mediální boom, začal jsem tušit, že to bude velké. Ale až dneska jsem pochopil, jak zásadní je to akce. A doslova valíme oči a jsme moc rádi, že můžeme zahrát takovému publiku.

Jaký jste měli pocit, když vám předávali Anděla?

(smích) Napůl děsivý, protože takoví zelenáči jako my byli oceněni před celou hudební scénou. Bál jsme se, že budu muset něco říct, zamotám se do toho a budu za mimoně. Naštěstí to tak hrozné nebylo.

Pozitivně se o vás vyjadřují i kolegové z branže, vaše videoklipy patří k nejsledovanějším na českém Youtube. Je to radost, nebo spíš závazek „nezklamat“?

Obojí. V roce 2017 se nám hodně zadařilo a trochu jsme vystoupili z řady mladých kapel, což je závazek. Vzhledem k tomu, že od 14 brousíme kytary v garážích a několikrát jsme objezdili republiku se všemi možnými kapelami, myslím, že stojíme na pevných základech.

Možná, že i proto na vás nechodí jen pištící děti... Jaké fanoušky vlastně máte?

Tak to je velmi záhada i pro nás, protože nikdy nevíme, kdo na koncert vlastně přijde. Když hrajeme na venkově, chodí děti, ve městech publikum v našem věku a na obojí chodí zcela pravidelně maminy. Někdo by se mohl pousmát, ale právě za ně a naši generaci jsme nejvíc rádi, protože oni už mají za sebou, na rozdíl od desetiletých dětí, životní zkušenosti. V našich příbězích se poznávají a o tom to celé je... Snažíme se totiž rozdávat radost a kdyby naše písničky třeba jen o milimetr někomu změnily život, byli bychom nadšeni.

Jak bude Mirai trávit prázdniny? Stihnete i nějakou dovolenou?

Léto a prázdniny jsou pro nás těžce pracovní. Budeme hrát až do úmoru a jak to zvládneme... zatím nevím. Asi se budeme muset naučit říkat nee. Dovolenou máme naplánovanou až na únor 2019. 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace