Klára Vojtková: Učíme se udělat to Matyldě na světě hezké

Klára Vojtková: Učíme se udělat to Matyldě na světě hezké
Foto: archiv herečky  /  Klára se svojí dcerkou Matyldou.
Uherské Hradiště Kultura 03 / 06 / 2016

Když uherskohradišťští divadelníci před dvěma lety oznámili, že chystají muzikál Chicago, všem bylo jasné, že jednu z hlavních rolí vytvoří oblíbená Klára Vojtková. Všechno ale nakonec dopadlo jinak, divadlo zasáhl nevídaný babyboom a z přípravy muzikálu prozatím sešlo. Místo toho se herečce na začátku roku narodila dcera Matylda. Jsem svědkem zázraku,” říká a přiznává, že zatím se jí po divadle nestýská.

Jak se teď máte, Kláro?
Mám se kouzelně. Mám pocit, že díky Matyldě poprvé skutečně naplno prožívám každý okamžik. Nemám šanci mrhat časem. Nebo jinak, i když nedělám nic jiného, než že kojím, přebaluji, houpu a konejším, popřípadě jen tak civím na ten náš malý živůtek, nepochybuji o tom, že je to správně využitý čas. Být tu prostě proto, aby se měla Matylda dobře. Vykonávám jednoduché, až rutinní úkony a jsem při tom neustálým svědkem zázraku. Jo, a někdy je to fuška. (smích)

Co s vámi dělá mateřství?
Mnohé věci vidím jinak. Co pro mě bylo dřív důležité, jeví se teď jako nepodstatné, co mě trápilo, je mi teď upřímně fuk. Přibyla mi kila i vrásky, ale vidím kolem sebe mnohem víc krásy. Otevřel se mi nový obzor. Jsem méně informovaná, moje slovní zásoba začíná být notně osekaná, ale snad budu moudřejší... a jsem dost sentimentální.

Nestýská se vám po divadle?
Snad diváky nebo kolegy moc nezklamu, ale zatím vůbec ne. Role maminky mi nabízí - spíš si žádá - úplné emotivní i rozumové nasazení, takže vlastně přesně to, o co jsem se snažila při své práci na rolích v divadle. Jen tady to vzniká samo, zcela automaticky. Navíc, teď začíná Matylka čím dál bedlivěji sledovat dění kolem sebe, takže pole působnosti pro teatrální projevy bude široké.

Co si představujete, že jednou z Matyldy bude?
Představuji si toho hodně, jak zpívá v kroji, jak běhá na atletickém stadionu, jak brázdí sjezdovky na lyžích, hraje šachy, ilustruje knížky, animuje filmy, léčí nemocné, ... Ale ona mi určitě vytře zrak svou vlastní představou.

Jak zvládá péči o dceru tatínek?
Peťa je skvělý táta. Jen to kojení mu moc nejde, jinak poskytuje Matylce veškerý servis a hlavně je z toho stejně fascinovaný jako já. Učíme se spolu jí rozumět, udělat jí to na světě hezké.

Víte, že…
…brněnská rodačka Klára Vojtková oslavila na konci prosince třicáté narozeniny?
…herečka je v angažmá Slováckého divadla od roku 2009, kdy absolvovala na pražské DAMU?
…Klářiným pedagogem na studiích herectví byl i Boris Rösner?
…diváci herečku znají například z komedií Sám na dva šéfy nebo Nájemníci, ale také z Dobře placené procházky či jako hlavní postavu tragikomického Cybercomicsu?
…Klára má na svém kontě cenu Největší z pierotů, a to za ztvárnění titulní postavy dramatu Oleanna?

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace