Kniha o hřbitově bude mít novou posilu

Kniha o hřbitově bude mít novou posilu
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 14 / 04 / 2017

Kniha o hřbitově vypráví příběh Samka Táleho. Celý život tahá vozík plný kartonů do sběrny. Až jednoho dne mu Gusta Rúhe předpoví, že napíše knihu o hřbitově, a on to skutečně udělá. „Samko se zařadil po bok takových postav, jako je Švejk, Cervantes, Faust, Falstaff. Kniha o hřbitově baví jazykem, mistrným zobrazením doby normalizace, je to humorné vyprávění, ovšem s nebývale smutným vyzněním, jak lehce lze formovat mentálně jednoduššího člověka až do obludných rozměrů udavače,” uvedl jeden z autorů dramatizace Vladimír Fekar. Divadlo zareagovalo na umístění inscenace mezi třemi nejlepšími a zařadilo do programu mimořádnou reprízu ve středu 31. května od 19 hodin. Volná je už přibližně jen polovina vstupenek.

Kniha o hřbitově bude mít novou posilu
Úspěšná inscenace Slováckého divadla Kniha o hřbitově získala od minulé středy novou posilu. Roli Ivany, sestry hlavní postavy Samka Táleho, převzala Barbora Nesvadbová. Ta inscenace je skvělá a mám radost, že se můžu stát její součástí. A těším se na herecké setkání se Zdeňkem Trčálkem,” uvedla herečka. Roli původně nastudovala Alžběta Kynclová, která odchází na mateřskou dovolenou.

Anketa DOBRÉHO DNE
Proč je podle vás inscenace Kniha o hřbitově tak oblíbená?

Petra Staňková: Podle mě je inscenace oblíbená hlavně kvůli skvělému hereckému výkonu Zdeňka Trčálka, který celou hrou diváka provází a dokáže mu uvěřitelně předat jak příběh, tak celou postavu Samka Táleho. Diváci se Samkem na jednu stranu soucítí a na druhou vidí, jak dokáže být krutý, když se dostane do špatných rukou.

Irena Vacková: Myslím, že se Kubovi Macečkovi povedl výlet do naší nedávné minulosti na jedničku. Divák se pobaví, pousměje, připomene, zavzpomíná, někdy až mráz po zádech přeběhne. A tím vším ho, kromě nás dalších, provede masakrálně dobrý Zdeněk Trčálek alias Trča.

David Vacke: Vždycky říkám, že když je zkoušení a následné hraní představení zábavné pro herce, je pak velká pravděpodobnost, že bude inscenace bavit také diváky. A mě rozhodně zkoušení s Kubou Macečkem bavilo. Takže osoba režiséra by mohla být jednou z příčin zmiňované popularity Knihy o hřbitově. A samozřejmě především výkon Zdeňka Trčálka v hlavní roli.

Josef Kubáník: Kniha o hřbitově má díky režisérovi Jakubovi Macečkovi všechno, co je nutné pro úspěšné tituly. Výtečného představitele hlavní role, je vtipná a v pravou chvíli i dojemná.

Zdeněk Trčálek: Netuším. Možná proto, že Samko Tále, čtyřiačtyřicetiletý retardovaný chalan z Komárna, je vlastně takový slovenský Forrest Gump naruby. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace