Komedie 1+2=6 slaví 100. reprízu

Komedie 1+2=6 slaví 100. reprízu
Uherské Hradiště Kultura 24 / 02 / 2015

Píše se rok 2006. Režisér Robert Bellan se chystá na režii komedie ve Slováckém divadle a oslovuje dramaturgyni Ivu Šulajovou. Dostávají nápad uvést hru 1+2=6, která by byla složena ze dvou úspěšných her slavného britského dramatika Raye Coonyho. V květnu následujícího roku má komedie premiéru. Diváci bouří nadšením a v mžiku vyprodávají všechny dostupné reprízy. Po téměř osmi letech, přesněji tento pátek, se John, Mary, Barbara, Stanley a další postavy sejdou na jevišti Slováckého divadla už po sté. A stále je vyprodáno.

Zajímavosti o hře
Slovácké divadlo uvádí hru 1+2=6 jako jediné na světě. Spojilo totiž dva úspěšné příběhy do jednoho a diváci tak uvidí, co se s postavami stane po patnácti letech. O svolení žádalo samotného autora Raye Cooneyho, ten divadelníkům do Uherského Hradiště vzkázal, že se diví, že ten nápad ještě nikoho nenapadl.

Herci s 1+2=6 vystoupili mezi nejlepšími komediemi na pardubickém Festivalu smíchu, odkud si přivezli titul Komedie diváků.

Inscenace se stala nejoblíbenější hrou roku 2007, představitelé hlavních rolí Zdeněk Trčálek a Jitka Josková získali za ztvárnění postav ceny popularity Slovácký Oskar.

Se stovkou repríz se komedie stala třetí nejúspěšnější inscenací Slováckého divadla všech dob.

Hudbu napsal speciálně pro Slovácké divadlo Ondřej Brzobohatý.

Hru režíroval Robert Bellan, do hlavních rolí obsadil Zdeňka Trčálka, Josefa Kubáníka, Jitku Joskovou, Terezu Novotnou a další herce.

Rok se kvůli zranění Zdeňka Trčálka komedie nehrála. Zájem diváků ji však na program zase vrátil.


Otázka pro Zdeňka Trčálka
Vybavujete si první dojmy z komedie 1+2=6?
Byl jsem nadšený. Pořád jsem se u čtení smál a když jsem druhý den v divadle potkal kolegy, tak jsem se s nimi hned dělil o dojmy. Nic ale nepředčilo samotné hraní. To se diváci smějí tak, že si někdy říkám, že bych si chtěl sednout do hlediště a bavit se spolu s nimi.
 
O čem je komedie 1+2=6
Hlavním hrdinou je záletný taxikář John (Zdeněk Trčálek), který má dvě manželky (Jitka Josková a Pavlína Hejcmanová). Všechno by dokázal krýt a maskovat nebýt nepříjemného zranění, které odstartuje zběsilou snahu průšvih neprozradit. Hlavním hybatelem se tak stává Johnův kamarád Stanley (Josef Kubáník). Ačkoliv dělá všechno pro to, aby se na nic nepřišlo, situaci komplikuje a zamotává natolik, že za chvíli nikdo kromě diváků neví, kdo je kdo. Ve chvíli, kdy už se zdá, že jsou stopy zahlazeny, se však děj přenáší o 15 let a hlavní hrdina se dozvídá, že jeho syn, jehož má s jednou z žen, se seznámil s dcerou, která se mu narodila z druhého manželství. A oba potomci chtějí seznámit svoje rodiny. Celý kolotoč se tak znovu roztáčí…

Hlavní role a jejich představitelé
John Brown - Na první pohled obyčejný londýnský taxikář. Na druhý pohled to s ním ale tak obyčejné není. Má totiž dvě manželky, a když už to vypadá, že všechno praskne, vymyslí s kamarádem velký plán. Netuší ale, že svérázný kamarád všechno ještě víc zamotá. Johna hraje Zdeněk Trčálek.
Stanley Gardner - Nezaměstnaný podnájemník a kamarád hlavního hrdiny je především svobodomyslným dobrodruhem, kterému není nic cizí. Ovšem ve chvíli, kdy se začne kupit jeden průšvih za druhým a hrozí velká katastrofa, jen zoufale přihlíží, co způsobil. Režisér do role obsadil Josefa Kubáníka.
Barbara Brownová - Jedna z žen taxikáře Johna. Na začátku je jen milující manželkou, na konci se z ní ne vlastní vinou stane transvestita Andílek. Do toho stále balí kufry a je na pokraji zhroucení. Představuje ji Jitka Josková.
Mary Brownová - Druhá z manželek, která však samozřejmě žije v přesvědčení, že je tou jedinou milovanou a milující. Když ji ale vlastní muž začne představovat jako jeptišku, postupně jí dojde, že tady něco nehraje. Roli nastudovala Tereza Novotná, po odchodu na mateřskou dovolenou ji hraje Pavlína Hejcmanová.
V dalších rolích: V celém příběhu hrají podstatnou roli i dva svérázní policisté (Jiří Hejcman a Martin Vrtáček), jež se snaží přijít celé záležitosti na kloub, zvědavý reportér (Štěpán Goiš) a také sklerotický otec Stanleyho Gardnera (Vladimír Doskočil). Dvě Johnovy děti představují David Vaculík a Andrea Nakládalová.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace