Komunikace nad vzorkem musí být co nejautentičtější, tvrdí Mach

Komunikace nad vzorkem musí být co nejautentičtější, tvrdí Mach
Foto: Helena Nevyjelová
Uherské Hradiště Kultura 08 / 04 / 2022

Už léta neplatí, že francouzská vína jsou nejlepšími v Evropě. Své o tom vědí pořadatelé a také návštěvníci společensky prestižní degustace Tichá vína Reduta, jejíž další ročník se uskuteční tuto sobotu 9. dubna od 17.00 v barokních prostorech Reduty, v srdci Uherského Hradiště.

Chvíle degustace vzorků deseti moravských a jednoho slovenského vinařství ozvláštní tóny vážné hudby Tria Con Amore a působivou společenskou atmosféru umocnění společenský oděv.

Oslovili jsme ředitele Klubu kultury, hlavního pořadatele Tichá vína Reduta a milovníka kvalitních vín Antonína Macha, a mimo jiné se zeptali, jak se pro prestižní degustaci loví vinař, který získal nejvyšší ocenění v kategorii bílých suchých vín na soutěži v USA.

 Jak jste tedy ulovili Josefa Valihracha, trojnásobného vítěze prestižní ankety Vinař roku?

Není to ani o lovu, ani o tom, kde se kdo umístil a na jaké světové úrovni. Prostě chceme mít nejkvalitnější vína, která jsou k mání. Buď na doporučení nebo třeba inspirací ze Salonu vín, kde jsou dobrá vinařství k vidění.

Není to ani o vinařstvích s dlouholetou tradicí. Zveme i mladá vinařství, která naskočila na vlnu a chtějí dělat vína co nejkvalitnější. Každé vinařství je dělá po svém, má svůj zvláštní rukopis. Ale to není vše. Jedná se pouze o průvodní jev, hodně do všeho promlouvají zákazníci.

 Co nejvíce ovlivňují?

Výběr odrůd, které produkují jednotlivá vinařství. Ty jdou ruku v ruce s dobou. Dříve byla více zaměřená na tradiční sušší odrůdy. Dnes do hry vstupuje a promlouvá v nemalé míře i ženský element a také nové odrůdy. Mnohé byly vyšlechtěny třeba u nás v Polešovicích nebo ve vinařství Glosovi, kterým se daří šlechtění révy v našich klimatických podmínkách.

 Ty se výrazně mění?

Ano. Prim hraje sluníčko, které se k nám přibližuje. Daří se zde odrůdám, kterým se dařívalo třeba ve Francii. Můžeme se bavit o Chardonnay...

 A to se zase vracíme k pozvání vinařství Valihrach, ověnčeného řadou světových úspěchů, naposledy v roce 2020 právě s Chardonnay. 

Oslovil jsem přímo vinařství a posléze i majitele ještě před ziskem tohoto prestižního ocenění. Naši akci znal a říkal, že velice rád přijede.

 Osobně?

Ano. Přijede osobně, pokud bude mít čas, nebo přijede jeho syn. Jde o rodinné vinařství.

 Takže si ceníte, když majitelé vinařství nabízejí svá vína sami místo krásných a vnadných děvčat jako při koštech na vesnicích?

Naše akce má prestiž, takže přijíždí většinou majitelé vinařství nebo jejich odborníci. Vlastně na tom je celá akce postavena. Kde jinde se můžete dozvědět co nejvíce o víně, které degustujete, než u nás přímo od výrobce? V našem obsahu společenské události je přímý kontakt s vinařem, vinohradníkem, dvorním someliérem.

Už při pozvání chceme, aby komunikace nad vzorkem byla co nejautentičtější. Nikoliv obchodní záležitost, ale poznání vzorku jako takového.

 Mezi letošním výběrem máte dalšího premianta a sběratele ocenění, B/V vinařství.

Toto vinařství se nám osvědčilo. Nejsou pozvaní poprvé. Absolvovali u nás jeden ročník. Když máte něco kvalitního, chcete si to ověřit ještě jednou. Jsme rádi, že máme při výběru šťastnou ruku, a lidé to ocení.

 Vaše pozvání přijala i vinařství, jejichž jména nejsou doposud známá. Nebo se pletu?

Ne. Třeba Janino víno je úplně mladé vinařství s líbivým názvem. Proč nedat příležitost začínajícím, aby se oťukali mezi takovými matadory jako Spielberg, Reistein nebo Topolčianky, vážený host ze zahraničí. Vloni u návštěvníků bodovali, a možná proto, že prezentovali jiná vína, která na našem území nejsou tak známá. Je to letošní jediný zahraniční host. Míváme na Slovensko větší záběr, protože ležíme téměř  na hranicích, takže do Uherského Hradiště chceme dostat to nejlepší, na co dosáhneme.

 Je vůbec něco, na co nedosáhnete?

Bohužel jediné, co se nám za ta léta nedaří, a to říkám upřímně, dostat k nám vinařství z Čech. O naší akcí vědí, ale "pro ně je to daleko". (smích) Sice k nám jezdí degustovat klientela z Prahy a okolí, která se každoročně těší na výlet na Moravu a do našeho srdce Slovácka je vábí tento lahodný mok v plné parádě, ale vinařství z české kotliny, nikoliv. Asi mají málo, nebo mají moc a nejsme pro ně atraktivní. Sám tomu nerozumím. 

 Prostor pravidelně dostávají zástupci ze Slovácka. Kdo to bude letos?

Není to jenom o tom, že chceme dostat místní vinařství do vysoké společnosti. Ostatně k tomu mají příležitost každoročně při Slováckých slavnostech vína na nedělním koštu vína. Ale my máme na Slovácku taky světová vína, tak proč se za ně stydět?

Vinařství Blatel má hodně dlouhou tradicí a myslím, že bylo naší chybou, že jsme ho ještě nepozvali. A Vinařství Modrá, to je mladé vinařství, které se před pár lety narodilo v krásné lokalitě, v nedaleké obci. Začínalo pomalu, ale líbí se mi ta jejich mravenčí a poctivá práce. Skutečně se za pár let vypracovalo ve vinařství, o kterém je slyšet a má velmi a kvalitní vína. Mám za to, že do této prestižní společnosti patří.

 Hudební doprovod na degustaci je vážný jako oděv. Kdo ji tentokráte podbarví?

Máme oblíbené, lehce proměnné Trio Con Amore. Někdy z nadšení vznikne i kvartet. Účinkování na této akci má pro tělesa svá specifika a musí být sladěno s její atmosférou. Michal Pášma s triem zajišťuje, aby vše vyznělo v duchu, který chceme. Společenská událost v krásných barokních prostorech Reduty.

 Víno, hudba, společenský oděv. Nabídnete nějaké další delikatesy?

Určitě. Už od prvopočátku spolupracuje s exkluzivní sýrárnou z nedalekých Babic. K vínu patří sýry, proč je nemít v prvotřídní kvalitě?

 Neohrozí návštěvnost krátký odstup od loňského ročníku, který se konal výjimečně v listopadu?

O tom jsme vůbec nepřemýšleli. Vracíme se k tradičnímu termínu, který jsme na počátku zavedli a musíme ho znovu nastavit. Bohužel kvůli covidové situaci to v loňském roce nevyšlo, ale to není důvod začít zase improvizovat. Chceme lidem dát stabilní termín.

Tedy začátek dubna?

Ano, je to nejbrzejší termín pro vinařství, kdy mají naláhvována nová vína z loňského ročníku, i když ne všechna. Když jsme začínali, byl tento termín prostorově prázdný pro okolní aktivity tohoto města. Bohužel v letošním roce to už neplatí, protože přišlo k obrovskému zhuštění aktivit právě kvůli covidové situaci. Termín je velmi exponovaný, ale pevně doufám, že neohrozí naši klientelu, která se na akci těší. Shodou náhod bude ve stejném dnu probíhat v Uherském Hradišti velikonoční jarmark.

 

Tichá vína Reduta 2022

• Janino víno
• Vinařství SPIELBERG
• Vinařství Machovec
• REISTEN
• Vinařství Sol Invictus
• Vinařství MORAVÍNO
• Vinařství Josef Valihrach
• VÍNO Blatel
• B\V vinařství
• Vinařství Modrá
• Chateu Topolčianky

autor: Pavel PAŠKA

Tagy článku

TOPlist