Krajiny snů Michala Pášmy

Krajiny snů Michala Pášmy
Foto: ilustrační foto
Uherské Hradiště Kultura 10 / 01 / 2022

První letošní vernisáž v prostorách Reduty bude patřit tvorbě Michala Pášmy, zlínského malíře, který svůj umělecký život dělí mezi výtvarné umění a profesi hudebníka. Uskuteční se v úterý 11. ledna v 17.00.

Výtvarný záběr autora je značně široký, ale stěžejní oblast, v níž se cítí nejlépe, je malba krajin a přírody. Nejedná se však o reálná místa, spíše jsou to krajiny - fantazie. Pestrá barevná škála z nich činí obrazy jako ze sna, kde nic neodpovídá realitě. Svůj prostor tak získává divákova fantazie.

Důležitou součástí projevu Michala Pášmy je sdílení emocí, jimiž jsou jeho díla naplněna dokonale. Jsou to především výsostně pozitivní emoce - klid, radost, optimismus a štěstí, které z jeho děl vyzařují. Důležitou složkou ve výtvarném projevu Michala Pášmy jsou jeho obrazy abstraktní. I v této sféře platí totéž, co u reálných námětů, jde především o sdílení pocitů, s tím rozdílem, že poskytují divákovi ještě větší prostor pro fantazii.

 „Mé abstrakce jsou výsečemi iluzorního prostoru, mikrovesmíry mé duše. Každý v nich může vidět, co chce, potřebuje-li viděné pojmenovat. Tím se divák vlastní fantazií podílí na uměleckém díle. Vše namalované musí být především krásné - a takový chce být i můj výtvarný projev. Krása nade vším,“ říká o své tvorbě autor.

Michal Pášma vystavuje především v regionu, má za sebou řadu sólových výstav i výstav participačních. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Výstava v uherskohradišťské Redutě potrvá do konce února.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace