Krakonoš, který začínal v Hradišti

Krakonoš, který začínal v Hradišti
Foto: ilustruční foto
Uherské Hradiště Kultura 05 / 12 / 2016

Nejen milovníci pohádek se ve čtvrtek rozloučili s Františkem Peterkou

Zpráva, která zarmoutila snad každého - ve čtyřiadevadesáti letech zemřel František Peterka, slavný Krakonoš, ale také herecký partner Ivy Janžurové, Fantomas z Arabely a představitel mnoha dalších filmových a televizních rolí. Svoji hereckou kariéru začínal ve Slováckém divadle. A málokdo ví, že nebýt jednoho omylu, k divadlu by se nikdy nedostal.

Omyl na celý život
Všechno začalo absolventskou rolí na pražské konzervatoři na začátku padesátých let. Na mladé herce se přijel podívat i tehdejší ředitel Slováckého divadla a představitel hlavní role mu obzvlášť padl do oka. Když se vrátil do Hradiště, přečetl si v programu, že se jmenuje František Peterka. Pak jen zvedl sluchátko, zavolal do Prahy, herci nabídl angažmá a čekal. Jaké bylo jeho překvapení, když se ve dveřích za pár dnů objevil úplně někdo jiný, než koho očekával. Vysvětlení? Někdo zkrátka popletl jména v programu a hlavní roli hrál jiný herec. Když už tady jste, tak zůstaňte,” vyzval ředitel Františka Peterku a ten, ačkoliv žádnou jinou nabídku do divadla neměl a chtěl se věnovat sportu, zůstal, čímž bylo rozhodnuto o celém jeho následujícím hereckém životě.

Poslední návštěva v Hradišti?
V Hradišti v divadle pro mě byla nejdůležitější činka,” přiznal se pak v rozhovorech oblíbený herec k tomu, že stále přemýšlel o sportovní kariéře. Nakonec jej ale osud zavál do libereckého divadla, kde strávil celý divadelní život. Šance, že by se František Peterka v Hradišti ještě jednou ukázal, se naskytla loni na podzim, když slovácká scéna slavila sedmdesáté narozeniny. Panu Peterkovi jsem zavolal a na oslavy jej pozval,” říká herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Bylo vidět, že ho to potěšilo, a i když opakoval, že tomu moc šancí nedává, poprosil mě, abych mu za pár dnů zavolal znovu, že o tom bude přemýšlet,” vzpomíná Josef Kubáník. Za týden už ale měl náladu horší a hned na začátku telefonátu návštěvu vyloučil. Pak jsme spolu ještě asi deset minut mluvili, vzpomínal na Hradiště s velkou láskou, ale celé to uzavřel slovy, že už nechce mít s žádným divadlem nic společného, že už je moc starý. Přemlouvání bylo k ničemu,” uzavírá Josef Kubáník.

V létě letošního roku se pak František Peterka přestěhoval do libereckého hospicu, kde v polovině listopadu zemřel. Ve čtvrtek se s ním rozloučilo přes dvě stovky lidi v libereckém krematoriu.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace