Krátce z kultury
Zajímá vás příběh Holubyho chaty?
Knihovna Františka Kožíka zve všechny zájemce ve čtvrtek 23. února v 16.30 na přednášku s Miroslavou Polákovou o významu Holubyho chaty v československém odboji. Přijďte si ji poslechnout.
Kytarový recitál Anny Slezákové
Koncert kytaristky Anny Slezákové vás čeká v úterý 21. února v 19.30 v Muzeu J. A. Komenského. Na programu bude John Dowland, Francisco Tárrega, Napoléon Coste, Federico Moreno Torroba, Benjamin Britten. Na kytaru začala hrát na ZUŠ v Uherském Hradišti. Poté pokračovala na Konzervatoři v Brně. Vystudovala hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Jako sólistka i členka souborů vystupuje na mezinárodních koncertních pódiích. Od roku 2012 se též věnuje pedagogické činnosti na Konservatoriu Bern. Od roku 2002 získává četná ocenění na národních i mezinárodních soutěžích: např. 1. cena na Mezinárodní kytarové soutěži Twents v Holandsku, cena za nejlepší interpretaci andaluské hudby na mezinárodní soutěži Comarca el condado ve Španělsku, 1. cena na Mezinárodní kytarové soutěži John Duarte v rakouském Rustu, 1. cena na soutěži českých konzervatoří a další. Koncert jistě bude zajímavým zážitkem.
Výstava kultury a mečů starého Japonska
Výstava ve Vlastivědném muzeu Kyjov zachycuje umění a umělecké řemeslo starého Japonska, především období Edo (1603-1868) včetně několika výjimečných položek, např. mečů tači zhotovených na přelomu 13. - 14. století.
Najdete zde meč Rai Kunitoši ve výjimečném příslušenství dekorovaný sedmnácti výhonkovými paulowniemi, dvorský ceremoniální meč kazaridači dekorovaný šestnáctilistou chryzantémou, oba z držby japonské císařské rodiny, dvě mečové záštity od Gotó Ičidžóa, kozuka od Kanó Nacua, necuke od první generace Hakurjúa, wakizaši od Osafune Jasumicua, katana od Kawači daidžó Masahira, tantó od Sengo Muramasy, tači od skupiny Ičimondži a mnohé další exponáty zahrnující japonské meče a jejich příslušenství včetně práce současného význačného mečíře Macuba Ičiró Kunimasy (mukansa), samurajskou zbroj, kolekce keramiky a porcelánu včetně zásobnice ve stylu Šigaraki ze 16. století, Ko-Kutani tác ze 17. století, kříže fumi-e na odhalování skrytých křesťanů (kakure kirišitan), buddhistické plastiky, necuke, okimono, dřevoryty, svitkové obrazy kakedžiku a předměty denní potřeby, spojující řemeslnou dokonalost s estetickou vytříbeností.
Výstava je poctou výjimečné duchovní i materiální kultuře Země vycházejícího slunce, obohacující nemalou měrou světové kulturní dědictví. Výstava potrvá do 23. dubna.