Kudlovický vinný žleb nabídne na 200 vín od 21 vinařů
Foto: sal
Již tuto sobotu od 15 hodin se všichni milovníci dobrého vína a pravé slovácké atmosféry mohou těšit na v pořadí již 14. ročník Kudlovického vinného žlebu. V 16 otevřených sklepích budete moci chutnat téměř 200 vzorků vín od celkem 21 místních vinařů. K tomu všemu bude hrát Cimbálová muzika Stanislava Gabriela a u skleničky vína zazpívá také místní mužský a ženský sbor. Letošní novinkou je pak speciální vinařský autobus, který odveze návštěvníky z Uherského Hradiště (14.30 hod.) a pak zpět z Kudlovic (21.10 hod.).
Slavná vinařská historie
Kudlovice si tak opět po roce připomenou svoji letitou vinařskou historii. První zmínky o vinohradech v Kudlovicích jsou datovány již rokem 1466. Neznámější kudlovická trať Paniháje pak byla založena již v roce 1657, nahlédl do historie místní vinař Michal Hruška, který zároveň připomněl, že Kudlovice jsou nejseverněji položenou vinařskou obcí na Moravě. V současné době se zde pěstují především odrůdy jako Rulandské bílé, Chardonnay a Müller Thurgau, nicméně právě díky vinohradům v Panihájích se v polovině minulého století podařilo zachránit zdravé klony Rulandského modrého.
Je potěšitelné, že právě kudlovské klony vrátily důvěru vinařů široké vinařské oblasti v Burgundské modré (Rulandské modré, pozn. red.), řekl tehdy Václav Křivánek, nestor vinařského šlechtění a otec odrůd jako např. Muškát moravský.
Jedinečná atmosféra vinařské uličky
Významným milníkem bylo vybudování tzv. Hubáčkovy ulice, půvabného areálu 17 vinných sklepů, které vyrostly v místě historické hradské cesty, kudy jezdili formani např. do Halenkovic. Někdy v roce 1987 hledali místní zahrádkáři a vinaři v čele se Zdeňkem Chrástkem a Stanislavem Hubáčkem místo, kde by mohly být vybudovány vinné sklepy. Každou neděli po hrubé mši se tak scházeli u nás na chalupě, společně jsme diskutovali a vymýšleli. Nakonec za nejlepší místo byl zvolen starý žleb na konci dědiny, vzpomíná další z vinařů Stanislav Dočkal.
Však pak nabralo rychlý spád. V roce 1989 měl projektant Vítězslav Gazdoš již vyřízené stavební povolení a vinaři se tak mohli pustit do náročné práce. Nejdříve bylo třeba starý žleb vyčistit, vybudovat kanalizaci, elektřinu a postavit sklepy. Ty byly postaveny podle jednoho vzoru, a i díky tomu vytváří od roku 1991, kdyby byly dokončeny, doslova poetickou vinařskou uličku, která byla pojmenována po jednom ze svých zakladatelů - Hubáčkova ulice.
Otevřené sklepy s nejdelší historií
Nejdříve sklepy sloužily spíše pro potřeby vinařů, z nichž byla asi polovina místních a druhá polovina přespolních. V roce 2004 se pak zrodil nápad otevřít sklepy také pro veřejnost. Nultý ročník Kudlovického vinného žlebu byl bezesporu první akcí tohoto druhu na celém Slovácku. Tehdy jsme zahájili krásnou tradici, kdy otevíráme sklepy a každý z vinařů se může pochlubit svými nejlepšími víny, doplnil další z vinařů František Hrňa.
Již od prvního ročníku pak vinaři z Hubáčkovy ulice také vyznamenávají některou z vinařských osobností. V roce 2005 to byl právě vinařský nestor Václav Křivánek, kterému jsme udělili vyznamenání Posel sv. Urbana, připomněl Hrňa s tím, že v dalších letech byli oceněni např. Vojtěch Luža nebo Josef Bičan.
A tak se stane i letos, jméno laureáta je však zatím zahaleno rouškou tajemství. Součástí slavnostního zahájení bude jako tradičně i letos odborné povídání se Zdeňkem Habrovanským ze Šlechtitelské stanice vinařské, tentokrát na téma barrique, doplnil Libor Koudelníček, vinař a předseda spolku Kudlovický vinný žleb. Zároveň doplnil, že vstupné na akci je ve výši 80 Kč včetně katalogu vín. Skleničky jsou standardně k zakoupení. Kupóny pro degustaci se pak budou prodávat v hodnotě 5 Kč.