Lenka Filipová jede na dvou kolejích

Lenka Filipová jede na dvou kolejích
Foto: archiv zpěvačky  /  Lenka Filipová.
Uherské Hradiště Kultura 13 / 04 / 2013

Zpěvačka Lenka Filipová se netají svou touhou nebýt hudebně škatulkována, ale být takříkajíc nad žánry. Známá je nejen svou popovou produkcí, ale též osobitým pojetím klasiky. Necítí se přitom rozpolceně, vysvětluje to tím, že onu dvojkolejnost si pěstuje od mládí, kdy studovala kytaru. Jak umně dokáže oba světy propojit, o tom se můžete přesvědčit už v úterý 16. dubna od 19.30 ve velkém sále Klubu kultury. Lenka Filipová tu vystoupí s úspěšným projektem Concertino.

Projekt Concertino spadá do žánru klasiky - čím bude váš hradišťský koncert neobyčejný?
Koncert bude velmi pestrý, představím tu krásnou kytarovou muziku a kytarové autory, které mnozí posluchači ani neznají, pokud nechodí na žánrové koncerty. Publikum ale nepřijde ani o mé písničky, zvlášť když je ode mě očekává. Budu zpívat hodně písní, které mí fanoušci znají. Překvapím je ale také ukázkami z nové tvorby i písněmi úplně jiných stylů, například keltskými baladami, lidovými písničkami a zabrousím i do rockové muziky. A spolu se mnou přijedou i dva zajímaví hosté.

Jak se vám daří do klasických skladeb vnášet kousek sebe?
Ráda bych kytaru přestavila nejen jako nástroj doprovodný, ale i jako nástroj sólový. Hrát tuto muziku mě baví a ve sdělných aranžích pak přibližuji tento svůj pocit i ostatním.

Projekt Concertino vychází z vašeho klasického alba, vydaného v roce 1989…
Ano, Concertino je název již třetí klasické desky, věnované klasické kytaře. Podle toho jsem nazvala i koncertní program. Reakce mých posluchačů na něj je velmi příznivá. Na to, že jsem i klasický interpret, si již dávno zvykli. Cítím to jako svou devizu, že mohu širokému publiku, které mě zná jen z písniček, nabídnout i kousek sebe jakožto instrumentalisty. Už na přelomu devadesátých let byl ohlas publika na ukázky klasické muziky při písničkových koncertech nadšený. Přiznávám, že právě pod jeho vlivem jsem se rozhodla natočit své první Concertino na desku.

Vaše druhá kolej je popová - tady vaše písničky mnozí znají zpaměti…
Jako autor jsem velmi potěšena, že se písničky stále líbí. Myslím, že k tomu z velké míry přispívají i texty Zdeňka Rytíře. Mají emoční obsah a vyprávějí příběhy, které jsou nadčasové, pravdivé a nezřídka mají i pointu. Ráda je interpretuji a čím dál tím více jim i já sama rozumím.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace