Louskáček je dalším unikátním projektem

Louskáček je dalším unikátním projektem
Foto: ARTem  /  Nácvik Louskáčka
Uherské Hradiště Kultura 16 / 03 / 2022

Možná bylo dílem osudu, že došlo k uměleckému propojení Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové, pod jejichž rukama vznikají unikátní taneční díla. Do autorské party přibraly výtvarnici Petru Graffe, která svými kostýmy i scénou dílo dotváří do dokonalosti.

Po scénických provedeních dětského baletu Špalíček Bohuslava Martinů a Broučků na hudbu Otmara Máchy přichází s libretem Louskáček na hudbu Petra Iljiče Čajkovského. Premiéra se koná ve čtvrtek 17.  od 19.00 a v pátek 18. března, 18.00 v Klubu kultury.

Jeden z nejznámějších příběhů Louskáček představí svým rukopisem, který je promyšlen do posledního detailu. Klasické libreto autorky inspirovalo světem dětské fantazie a snění, do kterého vtáhnou i diváky...

V představení uvidíte osmdesátku dětí z různých tanečních složek z celého Uherskohradišťska.

„Nedlouho po Broučcích jsme začaly přemýšlet nad Louskáčkem, který přesně zapadá do magického času, kde se mění charaktery lidí a všichni jsou na sebe hodnější,“ říká učitelka tance a choreografka Jana Trubačíková, která se s kolegyněmi snaží přinést dětem i rodičům dárek v podobě zážitku.

„V kulturních kruzích je balet Louskáček mnohokrát zpracovaná klasika, ze které máme velký respekt. Uvědomily jsme si však, že proslulá hudba Čajkovského vyhrává v adventu snad v každém obchodním centru, a přitom velká část veřejnosti vůbec neví, že je právě z Louskáčka. Proto by představení mohlo posloužit i jako příjemná osvěta,“ upozorňují autorky, které na představení s tanečníky začaly pracovat už v loňském roce. Covidové restrikce však neumožňovaly pokračovat.

„Proto, když se situace zlepšila, obnovily jsme nácviky a rozhodly se premiéru už déle neodkládat. Bojujeme sice s nemocemi a karanténami, pokaždé na zkoušce pracujeme s jiným obsazením. Nácviky jsou složité, ale celý ansámbl to velmi baví a opravdu si tvůrčí zkoušky užíváme jako jeden tým. Každé dítě je jedinečné. Za nemocné nejsou alternace, tak je každý nácvik originální,“ dodává etnografka a choreografka Gabriela Směřičková.

„Uvědomujeme si závažnost pandemické situace, ale už právě kvůli této chmurné době, která odchází, je pro nás důležité přinést pozitivní chvilky...,“ zvou na představení autorky.

Vstupenky jsou v předprodeji v pokladně Klubu kultury.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist