Louskáček je dalším unikátním projektem

Louskáček je dalším unikátním projektem
Foto: ARTem  /  Nácvik Louskáčka
Uherské Hradiště Kultura 28 / 11 / 2021

Možná bylo dílem osudu, že došlo k uměleckému propojení Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové, pod jejichž rukama vznikají unikátní taneční díla. Do autorské party přibraly výtvarnici Petru Graffe, která svými kostýmy i scénou dílo dotváří do dokonalosti.

Po scénických provedeních dětského baletu Špalíček Bohuslava Martinů a Broučků na hudbu Otmara Máchy přichází s libretem Louskáček na hudbu Petra Iljiče Čajkovského. Premiéra se koná 1. prosince v 19.00 a 2. prosince v 18.00 v Klubu kultury.

Jeden z nejznámějších vánočních příběhů Louskáček představí svým rukopisem, který je promyšlen do posledního detailu. Klasické libreto autorky inspirovalo světem dětské fantazie a snění, do kterého vtáhnou i diváky... V představení uvidíte osmdesátku dětí z různých tanečních složek z celého Uherskohradišťska.

„Nedlouho po Broučcích jsme začaly přemýšlet nad Louskáčkem, který přesně zapadá do magického vánočního času, kde se mění charaktery lidí a všichni jsou na sebe hodnější,“ říká učitelka tance a choreografka Jana Trubačíková, která se s kolegyněmi snaží přinést dětem i rodičům vánoční dárek v podobě zážitku.

„V kulturních kruzích je balet Louskáček mnohokrát zpracovaná klasika, ze které máme velký respekt. Uvědomily jsme si však, že proslulá hudba Čajkovského vyhrává v adventu snad v každém obchodním centru, a přitom velká část veřejnosti vůbec neví, že je právě z Louskáčka. Proto by představení mohlo posloužit i jako příjemná osvěta,“ upozorňují autorky, které na představení s tanečníky začaly pracovat už v loňském roce. Covidové restrikce však neumožňovaly pokračovat.

„Proto, když se situace v létě zlepšila, obnovily jsme nácviky a rozhodly se premiéru už déle neodkládat. Bojujeme sice s nemocemi a karanténami, pokaždé na zkoušce pracujeme s jiným obsazením. Nácviky jsou složité, ale celý ansámbl to velmi baví a opravdu si tvůrčí zkoušky užíváme jako jeden tým. Každé dítě je jedinečné. Za nemocné nejsou alternace, tak je každý nácvik originální,“ dodává etnografka a choreografka Gabriela Směřičková.

„Uvědomujeme si závažnost současné pandemické situace, ale už právě kvůli této chmurné době je pro nás důležité přinést pozitivní chvilky...,“ zvou na představení autorky.

Představení vzniká pod křídly neziskové organizace ARTem - umělecké platformy, jež působí už rok v Uherském Hradišti. Hlavním smyslem organizace je propojení ARTu a EMocí ve všech uměleckých směrech a můžeme očekávat zajímavé a originální počiny...

Vstupenky jsou v předprodeji v pokladně Klubu kultury 

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace