Marquis de Rock spojil hudebníky z Evropy

Marquis de Rock spojil hudebníky z Evropy
Foto: FB Marquis Rock  /  Démonický oděv Marquise přímo pro sobotní show.
Staré Město Kultura 31 / 08 / 2017

Night Full of Rock nabídne show, jakou Slovácko ještě nevidělo

Jeden z mých kolegů muzikantů ve Stegu mě u večeře z legrace a s úsměvem upozornil, že mám příští rok padesát, a zda bych nechtěl opět něco „šíleného spáchat”. I když jsem akční povaha, přesto jsem si raději nechal čas na rozmyšlenou. Od loňského května jsem začínal oslovovat potenciální muzikanty. Z padesátky obvolaných muzikantů zbylo jen 27 a dvě předkapely. Chtěl bych ještě upozornit, že na samém začátku jsem neměl vůbec v úmyslu pořádat akci takových rozměrů… ale postupem času mě to chytlo a začalo bavit, co se týká organizace a seznamování lidí dohromady,“ říká na úvod Marquise de Rock, který má kořeny na Slovácku, ale dlouhá léta žije ve Švýcarsku. Koncert Night Full of Rock se koná v sobotu 2. září od 17.00 v areálu pod Majákem ve Starém Městě.

Kdo vystoupí na monstrózním koncertu?
Sedmadvacet muzikantů, tři malíři a zpěváci rockových kapel - Marquis de Rock s německou heavymetalovou legendou 80. let a zakládající členové Stormwitch (dnes Witchbound), Petr Varhaník s Halford revivalem, Veronika Fialová (Second Chance), Luděk Struhař (Motorband), Jan Jagoš (Generace), Petr Vlček (Trilobit), Jarek Filgas (JFB), vokalistky Kateřina Bartoňová (Imortela), Martina Peřinková (Kumpáni) a mnozí další - připravují šestihodinovou show, jakou Slovácko ještě nezažilo.

Proč tady a ne ve Švýcarsku, kde momentálně bydlíš?
Bydlím jak v Basileji, tak ve Stegu. Oslavy proběhly ve Švýcarsku i v Lichtenštejnsku, ale měly komornější charakter. Jsem tady s přítelkyní Meryl teprve od roku 2002 a tolik známých tady opravdu ještě nemáme. Proto jsem se rozhodl, že větší akci uděláme v České republice, už proto, že odtud oba pocházíme a máme tady spoustu přátel z let minulých.
S některými jsem se neviděl několik desetiletí a moc se těším. Každý den si teď píši s novými lidmi na Facebooku, SMSky, maily, přes Skype atd. Troufnu si dokonce říct, že jsem poznal přes sociální sítě stovky nových přátel z celé České republiky i zahraničí, kteří na koncert přijedou. S mnohými jsem virtuální svět “zhmotnil” do živých setkání z očí do očí… u výborného vína....

Jak jsi dával dohromady dramaturgii a vybíral muzikanty?
Původní záměr byl, že udělám malou rockovou oslavu v rodné dědince, ale jak se to na sebe začalo nabalovat, tak jsem musel změnit uvažování a přesunout všechno do větších prostor areálu k Majáku. Nic většího v okolí pro 3 - 4 000 lidí jsem totiž nenašel. Hudebníky jsem vybíral z těch, co jsem znal osobně, pak z Facebooku, na doporučení atd. Vybrat předkapely byl taky oříšek. Chtěl jsem něco nového, co ještě na Moravě nebylo… tak jsem nažhavil telefon a volal do Německa skupině Witchbound a pražskému revivalu Halford. Výsledný efekt je ten, že obě skupiny bláznivou nabídku přijaly.

A světová malířská premiéra?
Malíř Petr Polášek mi loni po vypití několika společných láhví vnukl nápad na produkci dvou malířů přímo na pódiu během koncertu! Trvalo mi to asi deset sekund a do tichého nočního Zlína jsem z okna zakřičel z plna hrdla: HEURÉKA! Třetí malíř bude snímán videomostem do jeho ateliéru v Praze na dvou velkých LED obrazovkách. Tak se zrodila světová malířská premiéra! Pochopitelně, že mi tam ještě chyběl spojovací prvek… zvedl jsem telefon a zavolal Slávka Bouru. Po rozhovoru a následných několika osobních setkáních v Praze jsme si tzv. plácli.
Malé pódium poslouží jednak pro představování interpretů, také však jako fotokoutek, kde se od 16.00 do 18.45 můžete s chutí fotit s mým stojanem a různě při focení blbnout s kamarády...

Jezdit mezi Švýcarskem, Prahou a Uh. Hradištěm je náročné... Co bylo na organizaci nejtěžší?
Ano, jezdit či létat každý měsíc tisíce kilometrů je opravdu únavné, ale když děláte dobrou věc, tak se veškerá únava přeměňuje v radost a v očekávání. Za ten rok jsem poznal spoustu pro mne nových úžasných lidí, navštívil akce nejen rockového charakteru, ale pobavil se i s lidmi, kteří dělají roky do showbyznysu. V Praze jsem si po čase vytvořil takové malé epicentrum” a tam postupně svolával všechny fundované lidi, kteří mi dávali rady a upozorňovali na mnohé zákulisní věci. Igor Chižňak (koordinátor akce) má naprostou pravdu, dát několik desítek rockerek a rockerů dohromady a sjednotit je na zkoušky v jarním a hlavně v letním období,  to je něco nepředstavitelného! Každý má své závazky vůči svým skupinám, dovolené, nemoci atd. Pět zpěváků (hostů) z různých skupin, kteří kývli na mou nabídku a obětovali svůj opravdu drahocenný čas - dámo a pánové, hluboce před vámi smekám a děkuji vám. Dnes snad můžu v klidu prohlásit, že se to všechno podařilo a kráčíme směle a nebojácně do finále. Scénář je napsaný, ale věřím, že proběhne i takzvaný Live Is Life, protože bez improvizace by to nemělo ty správné koule!

Z čeho máš naopak největší radost?
Obrovská radost u mne propukne až po produkci. Pokusím se odpovědět přesněji. Jako každý hudebník mám radost z lidí jak vedle sebe na pódiu, tak z lidí pod pódiem. Velkou radost mi dělá, že jsem v krátkém čase dal dohromady lidi, kteří se dříve neznali a dnes spolu hrají a mnozí se stali super kamarády. Moje osobní velká radost spočívá v tom, že jsem se dožil padesátky ve zdraví a s úsměvem na tváři (což ze srdce přeji všem lidem). Nakonec mé velké potěšení je v tom, že po třiceti letech si plním jako muzikant jeden z největších snů (což pochopí asi jen muzikanti), že si můžu zazpívat s originální německou skupinou Stormwitch (vlastně s jejími zakladateli), jejichž skladby jsem zpíval od roku 1987 na klasických bigbítech. Chtěl bych ale upozornit, že nechceme dělat nějaký večer umění, ale chceme se jen bavit, smát se, seznamovat se, něco dobrého vypít, sníst… Pokud se přidáte, budeme velice rádi. Bez vás by to totiž nemělo tu správnou šťávu a šmrnc! Moc dobře vím, že tam bude spousta letošních padesátníků!

Nácviky takového kolosů jsou složité - opravdu to odbudete jen jedním koncertem?
Mám ještě v úmyslu uspořádat “Winter” koncert, ale to uvidím až časem. Jsou věci, které si můžu dovolit nechat otevřené… vždy záleží jen na lidech, ne? 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace