Mňága a Žďorp, Harafica a Tokyo Zlín to rozbalí v Hluku

Mňága a Žďorp, Harafica a Tokyo Zlín to rozbalí v Hluku
Foto: promo kapely  /  Mńága a Ždorp, stejně jako CM Harafica a Tokio Zlín, vám připraví skvělý zážitek...
Hluk Kultura 11 / 10 / 2019

Koncert nás úplně konsternoval a rozhodli jsme se založit kapelu, říká Petr Fiala

Mňága a Žďorp prožívá skvělé období, kdy si koncerty užívá a doslova rajcuje publikum. Se svým koncertem nacpaným až k prasknutí profláklými a milovanými hitovkami vystoupí ve společnosti oblíbené cimbálové muziky Harafica a zlínské kapely Tokyo v sobotu 12. října od 18.00 ve sportovní hale v Hluku.  
Cimbálová muzika Harafica zahraje tak, jak ji máte nejraději, a Tokyo? „Oslavíme se zpožděním Velikonoce, vpád vojsk Varšavské smlouvy a v předstihu i Den republiky, Dušičky a VŘSR,“ vtipkuje zlínská banda. Vstupenky jsou již v předprodeji a vězte, že to bude obrovská show.

Mňágu a Žďorp nemá smysl představovat. Na hudební scéně publikum obšťastňuje přes třicet let, od debutové desky Made in Valmez, která je dodnes považována za vůbec nejlepší desku devadesátých let. S lídrem Petrem Fialou jsme prohodili před koncertem pár slov.


Petře, s Mňágou a Žďorp to táhneš už jednatřicátý rok - co ti Mňága dala a co naopak vzala?
Dala mi způsob života a jeho náplň. Sám bych to líp nevymyslel. (smích) Nevím o ničem, co by mi vzala. Celkově jsme s kapelou neustále překvapeni, že se nám pořád daří a že nám to prochází.

U tebe je všechno taková velká náhoda. Čím jsi vlastně chtěl být? Vždy se bráníš, že hudebníkem ani nejsi...

Nikdy jsem nechtěl být hudebníkem, ale neumím nic jiného, takže to dělám. V osmičce jsem psal do kolonek, že chci být kominíkem. Pak jsem vystudoval gympl, nějaké semestry na pedagogice, filozofii a vyzkoušel spoustu zaměstnání. Než jsme se vydali na profesionální dráhu, pásl jsem krávy, dělal natěrače, vychovatele na intru a další desítky rozličných prací. (smích)

Jak vlastně začala tvá hudební kariéra?

Bylo to v roce ´83, kdy nás ve třeťáku na gymplu naprosto ohromil koncert Pražského výběru, což bylo v té době něco jako zjevení. Tehdy, v komunistickém temnu, jsme viděli kus svobody, dlouhé vlasy a kapelu, co dělá bordel... To bylo pro puberťáky něco s velkým Ň! Domů jsme z koncertu přišli úplně konsternováni a rozhodli se založit kapelu, i když nikdo z nás neuměl na nic hrát. (smích) Tak vzniklo Slepé střevo, ze kterého se nakonec v roce ´87 zrodila Mňága a Žďorp.

Připomeň prosím po letech, co znamená mňága a žďorp.
Jsou to dvě slova v našem slezském nářečí - mňága a žďorp znamená srajdy a krámy. Mňága je bláto, bahno a tak něco a žďorp jsou staré krámy.

Asi jsi neměl štěstí na osudovou lásku, ale zato máš pět skvělých dětí - vydalo se některé z nich v tatínkových stopách?

Jo, děcka hrajou různě na kytaru, klavír, všichni poslouchají hudbu, ti starší jezdí na festivaly. Takže dobrý! Nikoho do ničeho netlačím ani náhodou, i když je fakt, že doma furt něco hraje. (smích) Sám jsem držel hudební nástroj poprvé v rukou, když mi bylo devatenáct, totálně bez předchozích zkušeností, takže když to má přijít, tak to přijde.

Jak si v dnešní době „čistíš hlavu“?

Chodím dvakrát týdně do fitka, jednou do sauny, hodně čtu a hraju si s dětma. To celkem stačí. Už také neponocuju jak dřív, chodím jednou týdně osamocen po kopcích a pokládám si otázky, na které si musím sám sobě odpovědět. Kochám se přírodou, což je taky fajn...

Bylo na ve světě showbusinessu předností, nebo na obtíž, že jste chlapci z Valmezu“?
Byla to výhoda. Zůstali jsme v klidu. Kdysi jsme toužili, abychom alespoň jednou - jako kluci z Valmezu, co byli v Praze ze všeho uhranutí - byli první v hitparádě prodejnosti, která v první půlce devadesátých let ještě měla smysl. To všechno se nám podařilo!
Dnes občas skučím, že musím furt jezdit do Prahy vyřizovat věci, ale to je prkotina proti možnosti žít v Beskydech, doma.

Jaký máš recept na to, že i přes občasnou ponorku táhnete společně tu muzikantskou káru dál?

Mějte společný cíl, který za to stojí.

Máte nějaké „mňágovské“ rituály?
Mnoho. Před koncertem si vždycky plácneme. Na letních festivalech, které bývají hektické, většinou poprosíme pořadatele o kulatý hospodský tácek s malými panáky fernetu, které si dáme těsně před hraním. Lupne je s námi vždycky i zvukař, který pak běží dopředu k mixu. Je to takový náš letní startovací rituál - chvilku se zastavíme, uklidníme a jdeme na to! Podstatné je skončit fakt jen u jednoho.

Mnohé písničky se staly „kulťáky“. Máš „čuch“ na to, co se vryje do srdcí fanoušků?
Nemám. Kdysi by mě ve snu nenapadlo, že naše písničky budou lidi zajímat. Takže jen píšu další, abych s nimi byl vnitřně spokojený já. A doufám, že se budou líbit i ostatním. Sesmolím text, hodně záleží na tom, aby byl zábavný, měl tři sloky, refrén, začátek a konec a hlavně nějakou náladu. Lidi, včetně mě, si pod tím textem musí něco představit.
Nejsme žádní brilantní hudebníci, používáme jednoduché akordy, a proto si dávám hodně záležet na textech.

Máš nějakou srdcovku mezi současnými písněmi?
Asi „Odpolední“, kterou mají v oblibě i fanoušci. Tuto pomalou a prázdnou písničku si vždy užívám možná i proto, že je to druh muziky, který u nás v kapele není běžný.

Během let jste zažili všechny polohy - od největší slávy v „devadesátkách“ až po současnost. Jednou je narváno a jindy zas poloprázdno - je dnešní doba stavěná na vaši muziku? Chodí mladí lidé, nebo spíš střední generace?

Chodí většinou mladá a střední generace. Ale nebráníme se ani našim vrstevníkům, kteří taky furt chodí. Jsou to všechno milí lidé, po koncertech se chodíme podepisovat a fotit a jsou to fajn setkání.

Na facebookovém profilu necháváš fanouškům s vtipem nahlédnout do života kapely. Jaký to má ohlas?
Výborný! Je to bezva zpětná vazba, konkrétní a věcná. Taky se spoustu věcí dozvím. Baví mě psát, a tak je to pro mě další rovina kontaktu se světem.

Kam dvaatřicetiletá Mňága a Žďorp směřuje?
Rádi bychom zestárli důstojně. Zůstali postpunkovou kapelou co nejdýl. „Atakdál“.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace