Moravian Evil Party aneb metalová narozeninová smršť

Moravian Evil Party aneb metalová narozeninová smršť
Foto: archiv Melancholy Pessimism   /  Killy za mikrofonem a Kocúr mačká kytarové riffy
Uherské Hradiště Kultura 15 / 03 / 2024

Na Míru se bude slavit! Čtvrtý díl Moravian Evil Party se letos v pátek 15. března ponese ve víru narozenin Killyho a Kocúra z Melancholy Pessimism. Na oslavný večírek sezvali spřátelené bandy z celé republiky.

„Za dvaatřicet let, co působíme na scéně, jsme se stali dobrými přáteli s mnoha kapelami napříč celou metalovou scénou, hlavně z Česka a Slovenska. No a když už člověk slaví a pořádá tuto "zlou moravskou pařbu", obklopí se hlavně dobrými přáteli, se kterými se rád uvidí a pokecá. Nejinak tomu bude i tentokrát,“ říká Vlastimil Mahdal alias Killy, zpěvák Melancholy Pessimism.

Jak se vůbec v současnosti daří české death a thrashmetalové scéně?

Scéně tvrdého metalu  se daří dobře, staří pardálové to drtí dál, někteří se opět vrací na scénu, jako např. českobudějovičtí grindcore borci Ingrowing či thrasháci - Brňáci Gotterdammerung. Kolínští Sectesy se svým ryzím a nadupaným death metalem nejsou výjimkou. Myslím, že je vše, jak má být.

Co se v Melancholy Pessimism od poslední death párty na Míru odehrálo?

Ten rok zase tak utekl, že jediné, co je jisté, je, že jsme zase všichni o rok starší! (smích) Odehráli jsme nějaké koncíky a fesťáky v ČR i na Slovensku, do toho pomaloučku připravujeme materiál na naše další, už 9. album. Pěkně v klídku, tak abychom zase těsně před nástupem do studia příští jaro mohli kvaltovat a dělat věci na poslední chvíli jako vždycky (hahaha). Prostě pohoda…

Mladé kapely jdou ve starých vyšlapaných metalových cestách, nebo se snaží o nový sound?  Zaujala tě nějaká kapela v poslední době?

Je to různé a není na to jednoznačná odpověď. Popravdě, přijde mi, že se vše točí v určitých časových cyklech, a hudba v tomto není výjimkou. V metalu se teď hodně prosazují kapely stylu, který jsem žral, když mi bylo 16-18 let. Hrají styl, který spoluzakládaly třeba Metallica, Slayer, Exodus nebo Destruction. Ano, thrash metal je opět v kurzu a Refore, mladíci z Valašska, nás posunou v čase někde do roku 1987, kdy se hrálo surově, bez příkras a umělkování, zato od srdce a od podlahy. Tak se mi to líbí a toto je zároveň i odpovědí na druhou část tvé otázky.

Oba s Kocúrem slavíte narozeniny. Kocúr 50 a ty 55 - je pro rockera padesátka nějakým přelomovým věkem?

Jsme jenom prachobyčejní lidé jako každý jiný a stárneme, ať chceme, nebo ne. To nejde zastavit. Až se mi vybavila hláška z klasického českého filmu: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!" Takže určité zdravotní neduhy se už přihlásily, hřívu už taky nemám jako Šemík, když byl hříbětem, a vousy bílé jako děda Mráz už barvit nebudu, vždyť jsem už dvojnásobným dědečkem, tak co! Mysl je ještě jakž takž, a to díky tomu, že se stále potkáváme na koncertech s mladými lidmi a hrajeme ten metal, což nás alespoň trošku udržuje stále ve stadiu puberty.

Náš hlavní letošní oslavenec Kocůr to pravděpodobně cítí podobně. Ještě bych dodal, že mysl a paměť jsou dvě naprosto rozdílné věci ..., tam je to už trochu horší. (smích)

Chodíte do práce, máte rodiny - jak je to těžké skloubit? Berete kapelu jako ventil?

Vždycky to byl jen ventil, záliba, vášeň a láska k metalové hudbě zároveň. Někdy opravdu není lehké to vše časově zvládnout, ale jinak to fakt nejde. Bez hraní, fanoušků, skládání i nahrávání muziky a té celkové atmosféry metalu si nedovedu život zatím představit. Sám jsem to několikrát nedobrovolně vyzkoušel a vím, o čem mluvím! A proto vás, dámy a pánové, všechny zvu na oslavu metalu Moravian Evil Party 4 do Klubu Mír.

Prvních 100 návštěvníků dostane jako vždy u vchodu koláček a štamprli dobré slovácké slivovice! 

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist