Na Magic festivalu nečekejte králíky v klobouku

Na Magic festivalu nečekejte králíky v klobouku
Foto: ČT  /  Jirka Hadaš dokázal na koleni zorganizovat prestižní kouzelnický festival...
Uherské Hradiště Kultura 09 / 05 / 2018

Jirka Hadaš dokázal na Slovácko přilákat kouzelnickou špičku!

Po dvou letech se vrací největší festival moderní magie v České republice. Od pátku 11. do neděle 13. května se představí unikátní evropská kouzelnická špička. Průběh festivalu a jeho novinky vám přiblíží organizátor a oblíbený kouzelník Jiřka Hadaš.

Jak složité je organizovat prestižní mezinárodní kouzelnický festival na Slovácku?

Na to jsou asi dva úhly pohledu. Ten první, samotná organizace, tak to jde dobře. Je to samozřejmě hlavně díky lidem, které kolem sebe mám, sám bych to nedal.  Možná to vypadá, že jsme velká produkční agentura, ale tak to není. Tvoříme to doslova na koleni doma, jsme rodinná partička. Manažerka Věra, kamarádi Radek a Kamča a pak ještě další členové přípravného týmu Andrejka, Filip a Tomáš. To oni dělají největší kus práce.

No a ten druhý pohled je manažerský. V tomto kraji je docela těžké sehnat na takovou akci peníze, je těžké jí udělat patřičnou reklamu a propagaci. Nedávno mně kamarádi říkali, proč to neudělám v Praze. Ano, bylo by to možná mnohem jednodušší, přece jenom mám docela hodně kontaktů a co se týká televizí, novin a magazínů, bylo by snazší Magic festivalu udělat v Praze větší promo a PR. Ale já mám naše Hradiště rád, jsem docela patriot! Můj taťka tady kouzelnické přehlídky založil, mám tady skvělé zázemí a podporu Klubu kultury i města a myslím si, že právě i atraktivita našeho města láká kouzelníky nejen z Česka, aby sem přijeli. Všichni se tady cítí jako doma. Tomu nasvědčuje i fakt, že se nám v minulém ročníku podařilo do Hradiště dostat úřadujícího mistra světa Héctora Manchu, který zde byl opravdu nadšený. Dokonce si ve sklípku zahrál s cimbálovkou na housle.
 
Jak to vypadá s kouzelnictvím? Máte hodně zájemců s opravdovým zájmem?
Letos jsem odstartoval třetí rok jako prezident Českého magického svazu a jsem rád, že na tvou otázku můžu říct ANO.  Většinou se zájem zvedne po nějakém větším úspěchu kouzelníků v televizi nebo populární show. Např. letos byla začátkem ledna v Praze show The Illusionists, kterou navštívilo na 27 000 diváků a během čtyř dnů se Kongresové centrum vyprodalo 10x. A to je pro nás dobré znamení, kouzelníci stále baví. Za mého působení jsme do ČMS přijali již přes 120 nových členů. Jen doufám, že u toho mladí kouzelníci vydrží, že to není jen tzv. vzplanutí vášně.

Pořádáte i kouzlení pro děti - co malé špunty baví nejvíce?

Když mohou stát vedle mě na jevišti a kouzlit. Vždy je pro mě hrozně těžké, když mám plný sál dětí, koho vzít jako asistenta na jeviště, když ruce nad hlavou mají všechny děti. Proto mám pořad přizpůsobený tak, že i když mám jednoho malého kamaráda na jevišti, s kouzlením mu stejně pomáhají všichni. Pamatuji si, že když jsem byl sám malý a byl na nějakém představení, že mě vždy mrzelo, když jsem nebyl vybraný na jeviště nebo že jsem nedostal nějakou odměnu. S Kouzelným karnevalem se snažíme udělat radost opravdu všem dětem v sále.
 
Pro dospěláky je zásadní magická show. Co by si návštěvníci neměli nechat ujít?
Každopádně exkluzivní páteční show Fat Brothers tří excelentních kouzelníků, opravdových machrů ve svém oboru. Dva Španělé a jeden Fin jsou velmi zábavní a magie v jejich podání je doslova neuvěřitelná. Dokáží si sami ze sebe udělat legraci a ve svém marketingu využívají toho, že součet jejich kilogramů jim dává prvenství coby nejtěžší kouzelnické show na světě - 400 kg of good magic!
Třešinkou na dortu je sobotní slavnostní galavečer Magic Gala show, o který je tradičně velký zájem. Vždy se snažím do gala pozvat své přátele, aby vše působilo uvolněným dojmem. Takže kromě již zmíněných Fat Brothers ještě v gala vystoupí švédská magická hvězda Tom Stone, v současnosti náš nejlepší kouzelník Ondřej Pšenička, jehož jméno již dávno překročilo české hranice a dokonce na podzim 2017 vyhrál v jednom díle americké televizní soutěže Fool Us! se svými originálními kartami Butterfly Paying Cards.
Hudebním doprovodem pobaví Richard Nedvěd a slovenská populární skupina Fragile. Mám ještě další tři překvápka, takže je se na co těšit!

Teenagery se budete poprvé snažit zaujmout prostřednictvím spolupráce s youtubery. Jak bude vaše spolupráce vypadat?
Společně s mými kamarády Dejfem & Petrem, kteří mají svůj populární kouzelnický Youtube kanál, připravujeme jako novinku vůbec první oficiální soutěž Cardistry. To je soutěž s kartami, kdy pomocí hmatů karty skládáte do různých tvarů a obrazců. V porotě zasednou jedni z předních cardistů ve světě, z Jordánska Fatty Dabs a Ruska Alexey Loschilov.
 
Moderátorská dvojice Petr Rajchert a Veronika Poláčková je kouzlení také nakloněna?
Jasně, že ano. S Petrem a Veronikou se známe již delší dobu. Vlastně ten nápad vznikl spontánně, kdy jsem byl začátkem dubna hostem Dobrého rána, kde vládla opravdu přátelská a velmi pohodová atmosféra. Tam jsme společně i kouzlili. A po odvysílání mně volala produkce, že mají na tento díl skvělé ohlasy.
 
Na koho se letos těšíš osobně?
Na všechny! Nejen na pozvané hvězdy, ale také na účastníky a mé kouzelné kamarády. A tentokrát se budu opravdu snažit, abych si to užil a nepřišel ani o odborné semináře. Za předchozích šest ročníků jsem vždy jen pořád kmital kolem dokola a festival si vůbec neužil jako divák.

banner
autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace