Na Velehradě čerpám energii na celý další rok

Na Velehradě čerpám energii na celý další rok
Foto: Agentura Petarda  /  Na Velehradě tvoří moderátorskou dvojici s Filipem Tomsou.
Velehrad Kultura 04 / 07 / 2018

Barbora Černošková je moderátorka a oblíbená „sporťačka“ z pořadu Branky, body, vteřiny. Ne každý o ní ví, že byla úspěšnou akvabelou - třináctkrát se stala mistryní ČR v synchronizovaném plavání. Není tedy divu, že svou kariéru zasvětila právě sportovnímu zpravodajství. Doma se na ni v televizi dívají tři děti a manžel, mimochodem také sportovec (basketbalista). Bára je už několik let tváří, a to velmi usměvavou, benefičního koncertu Večer lidí dobré vůle na Velehradě, který moderuje společně s hercem Filipem Tomsou. Jen v loňském roce si dala přestávku, aby se mohla věnovat rodičovským povinnostem.

Loňský Večer lidí dobré vůle místo vás moderovala Tereza Kostková. Sledovala jste koncert aspoň z domova, nebo v tom milém shonu s miminkem nebyl čas?
Sledovala a moc se mi líbil. Mám to na Velehradě ráda, vždycky na mě dýchne pěkná atmosféra. Je zvláštní, že to funguje i přes kamery, když sedíte doma u obrazovky. Udělalo mi radost, že mě Filip s Terezkou na dálku pozdravili z pódia. To vůbec nebývá zvykem. Potvrdilo se mi, že Večer lidí dobré vůle je výjimečná akce.

Letos už si moderování ujít nenecháte. Přijedete na Velehrad v celé rodinné sestavě?
Přijedeme jen s manželem a ročním synkem Vincentem. Holčičky (osmiletá Elenka a Adrianka, která má tři a půl roku) budou v té době u babičky. Přece jen jedu na Velehrad i pracovat, potřebuju se soustředit, nemůžu se dětem plně věnovat. Nerada bych, aby toho na manžela bylo moc.

Jak se dá zvládnout práce v televizi, moderování akcí (tedy i cestování za prací) a na dnešní dobu docela velká rodina? Pořád vás vídáme s úsměvem na rtech, jak to děláte?
Jen díky manželovi. Jirka je mi velkou oporou, jsme prostě tým. Ví, že mám svou práci ráda, tak jsme se už dřív dohodli, že oba upravíme naše pracovní podmínky a budeme se napůl starat i o děti. Jsem mu za to vděčná, i když on o žádný vděk nestojí. Vždycky říká, že chce být s dětmi sám od sebe, ne se jen vracet pozdě večer z práce a koukat se, jak spí v postýlkách.

Moderovala jste olympijské studio v Soči. To musí být pro sportovního redaktora vytoužená „meta“, je to tak?
Ano, je to určitě jeden z mých největších profesních zážitků. Máte možnost stát tváří v tvář sportovcům, kteří si právě splnili životní cíl. Jejich štěstí je velmi inspirativní.

Bylo těžké prosadit se ve světě sportovního zpravodajství? Ne že by u nás patřil jen mužům, ale přece jen jich je výrazná převaha…
Nikdy jsem to nevnímala tak, že se prosazuji do mužského světa. Chtěla jsem prostě dělat to, co mě baví. Když svou profesní dráhu hodnotím zpětně, vidím, kolik zvláštních okamžiků jsem zažila, občas nepříjemných. Ještě teď mi někdy přijde dopis, kde nějaký divák píše, proč se pletu do sportu, když mu nemůžu rozumět. Když se pak s těmi lidmi bavíte víc, zjistíte, že si postavili bariéry ve vlastní hlavě. Já je tam nemám. Neexistuje mužský a ženský svět. Je to svět nás všech.

Jste rodačka z Brna, kde jste i vystudovala a následně pracovala. Táhlo vás to vždycky do hlavního města, nebo to byla shoda náhod?
Shoda náhod. Naopak jsem si vždycky myslela, že zůstanu doma v Brně a nikdy svoje město neopustím. Pak ale přišla nabídka dělat hlavní zpravodajskou relaci a ta nešla odmítnout. Navíc přibyly další krásné příležitosti, tak jsem tu zakotvila. Praha je úžasná, mám tu řadu oblíbených míst. Ale do Brna se vždycky ráda vracím.

Jako dítě jste se velmi aktivně a úspěšně věnovala plavání. Co vám tento fyzicky i psychicky náročný koníček dal do života? A co vám vzal? Nechyběl vám v pubertě čas na kamarádky/přítele?
Vrcholový sport mi dal hrozně moc. Cílevědomost, vytrvalost, schopnost zatnout zuby. Taky vědomí, že když něčeho chcete dosáhnout, nespadne vám to do klína jen tak. A co mi vzal? Vlastně nevím. Bavilo mě to, tak jsem trénování nebrala jako omezení.

Jak dnes trávíte volný čas jako rodina? Kromě sportování. Máte třeba nějaké místo, kam se rádi a často vracíte?
Nejradši jsme prostě spolu. Chodíme do lesa na procházky s kočárkem a dcerky kolem nás krouží na kolech. Moc rádi máme Krkonoše, máme tam oblíbené místo, kam jezdíme už roky. A taky samozřejmě na jižní a severní Moravu, za rodinou.

Co byste vzkázala lidem, kteří přemýšlí, jestli letos přijedou na Velehrad?
Určitě přijeďte! Je to krásné místo, kde na vás dýchá historie v moderním kabátě. Lidé jsou tam úžasní, přátelští a laskaví. A pokud na tom budete jako já, načerpáte tam energii na celý rok.

autor: Gabriela Grygarová

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace