Nad každou kapkou vody byste se měli zamyslet
Foto: ilustrační foto
Vodu všichni bereme jako samozřejmost. Při každodenním otočení vodovodního kohoutku si neuvědomujeme, že pokud urychleně nezačneme vodou šetřit, všemožně ji zachycovat pro běžné užití a zadržovat ji v krajině, budeme mít problém. Bez vody, které rapidně ubývá, totiž nedokážeme přežít.
Jeden svět je festival o vodě, válce, bezpráví a alternativách!
Je na místě si uvědomit, že za klimatické změny způsobené činností lidí si můžeme sami, a zároveň začít dělat kroky, které nastartovaný negativní trend co nejdříve zastaví…
Ode dneška, tedy od 21. září, až do pátku 25. září bude k vidění 12 premiérových dokumentů nejen o ekologických problémech, ale také o válce, bezpráví, aktivismu a pokusech najít alternativu. Diváky čeká setkání a besedy se zajímavými hosty a také doprovodný program. Festival Jeden svět 2020 bude mít hlavní stan v kině Hvězda, ale velká část programu se uskuteční také v Café Portal a ve Felixově sále (jezuitská kolej). Hosty festivalu jsou ekologové Martin Škorpík a Jiří Lehejček, novinářka Markéta Kutilová, Karolína Presová (Replug me), Vojtěch Boháč (Voxpot), včelař Aleš Cimala, německá socioložka Sarah Haas, filipínská lektorka Vanessa Tihlaříková, musherka Marie Kůrová a záchranář Martin Mikloš.
+++++++++++rámeček++++++++++
Voda v různých ekologických souvislostech se stala ústředním tématem letošního Jednoho světa. Filmové snímky a besedy s odborníky se budou snažit vysvětlit, proč voda dochází ve studnách a z kohoutků teče čím dál slabším proudem. Proč vysychají pole, stromy nemají dost vláhy a v řekách ubývá vody.
Každý musí začít u sebe - ve filmech a besedách najdete odpovědi
Kruh (dnes v 17.00, kino Hvězda)
Kdo chce změnit svět, musí nejdříve začít u sebe. O tom vypráví mezinárodně oceňovaný estonský snímek Kruh. Dvanáct dospělých a šest dětí se snaží vytvořit společensky a ekologicky soběstačnou komunitu kdesi na okraji Estonska, aby zjistili, že největší překážkou je lidský faktor. Že za ekologické problémy může v první řadě lidská nenasytnost.
Země medu (dnes ve 20.00, kino Hvězda)
Příběh o divoké včelařce Atidže, který je silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Pozitivní příklad, jak hospodařit ekologicky v silné konkurenci nadnárodních korporací.
Když rajčata poslouchají Wagnera (úterý v 17.00, Felixův sál)
Vtipný řecký film. Elia, malá zapadlá vesnice v Řecku, pomalu vymírá. Bratranci Aleko a Christos přicházejí s plánem na její záchranu, který je plný slunce, šťavnatých rajčat a wagnerovské hudby.
Machini a Měděné hory (úterý v 18.45, Cafe Portal)
Kongo je největším světovým úložištěm kobaltu a lithia, dvou nezbytných složek elektrobaterií. Stop motion animovaný „kraťas“ Machini připomíná, jak žijí ti, kteří pro celý svět vyrábějí čistou energii.
Měděné hory ukazují Čeljabinskou oblast v Rusku, která je ohniskem hutního průmyslu, přičemž důsledky těžby a průmyslové činnosti tu již přerůstají v ekologickou katastrofu.
Ztracený domov (úterý ve 20.30, Cafe Portal)
Jaké to je zažít válku na vlastní kůži? Mladý slovenský režisér Juraj Moravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film o válce i mužském přátelství.
Psí láska (středa v 10.00, kino Hvězda)
Může se žena vyrovnat mužům v jejich typické sportovní disciplíně? Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou - chovatelka huskyů Janě Henychová to při severských závodech psích spřežení dokáže. Český dokument však vypovídá také o stinných stránkách jejích úspěchů.
Míříme k vyhynutí a co s tím můžeme dělat (středa v 17.00, Cafe Portal)
Přednáška a beseda hnutí Extinction Rebellion, během níž se budou probírat nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu a jeho vlivu na společnost a naše životy. Ne ve všech zemích světa je možno pořádat podobné besedy a vyjadřovat se svobodně k problematickým otázkám.
Mai Khoi and The Dissidents (středa v 18.30, Cafe Portal)
Film vypráví o vietnamská zpěvačce, která se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.
Lovemobil (středa, Cafe Portal)
Německý dokument o nešťastných osudech prostitutek v maringotkách. Na kraji silnice uprostřed setmělého lesa parkuje obytný vůz. Do dálky září barevná světýlka ve tvaru srdce a lákají projíždějící do speciálního privátu plného rozkoší, ale i nešťastných lidských osudů.
Za mořem (čtvrtek v 16.30, Felixův sál)
Je přípustné chovat se ke služebným jako k méněcenným bytostem? Jak se zachováte, když vaši klienti nebudou spokojeni s úklidem a začnou vás slovně i fyzicky napadat? Co když vás budou chtít znásilnit? Tohle není kurz přežití, ale příprava filipínských služebných na jejich budoucí práci.
Provinční městečko E. (čtvrtek v 18.30, Cafe Portal)
Odkaz Velké vlastenecké války v Rusku stále silně rezonuje. Putinovská garnitura toho umně využívá, aby v maloměstě, jež se stalo symbolem vítězství nad fašismem, získávala v současné agresivní politice podporu obyvatel.
Zazpívej mi (čtvrtek ve 20.00, kino Hvězda)
Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prastaré duchovní tradice buddhismu? Odpověď má časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor.
Půlnoční rodina (pátek v 18.00, kino Hvězda)
Festival zakončí dramatický dokument. Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů. Při zachraňování životů se přitom ocitají na hraně zákona i existenciální tísně…
Jeden svět doplní tematické výstavy (Nadace pro půdu + Česká krajina + Recepty do kočičí misky a jiné pouliční delikatesy Mistra Vokurky) a koncert písničkáře Jana Žambocha Wolf Lost in Poem (čtvrtek ve 20.30, Cafe Portal).