Nás baví, když se lidé baví

Nás baví, když se lidé baví
Foto: pri
Slovácko Kultura 03 / 02 / 2010

Bratři Chabičáci - šašci a klauni, kteří umí rozradostnit děti

Bratry Pavla a Jirku Chabičovské zná každé dítko. V současnosti jezdí po dětských dnech, karnevalech, halloweenských, mikulášských, vánočních či jakýchkoli jiných akcích pro děti, aby je jako klauni, vodníci, duchové či čerti proměnili v neopakovatelné dětské party.

V rámci oslav Krtečkových padesátých narozenin projeli snad celou ČR. Jejich akce jsou pokaždé jiné a mají své osobité kouzlo. O karnevalech a cestě k nim jsme si povídali pro čtenáře DOBRÉHO DNE s Pavlem Chabičovským.

Jak jste se s bráchou dostali k dětským karnevalům?

Rodiče nás sice vedli k nejrůznější muzice, ale nepředstavovali si, že náš aktivní přístup k hudbě bude DJing. Ovšem nutno zdůraznit, že od diskoték je ještě hodně daleko k realizaci programů pro děti, tak jak to děláme dnes.

Do dnešní podoby jsme oba museli vyzrát, abychom mohli přirozeně nejen vnímat a porozumět, ale také se na pár hodin úplně ztotožnit a zapadnout do velmi citlivého, fantazie plného dětského světa, který je již běžným dospělým na míle vzdálený.

Baví vás dělat klauny a šaškárny pro děti?

Je to pro nás relax, dočasné vysvobození z běžného světa. Skutečně ani nás i při realizaci prvních dětských spíše diskoték absolutně nenapadlo, že se naším koníčkem stanou právě akce pro nejmenší. Dá se říct, že první programy pro děti jsme realizovali ve spolupráci s paní Marií Kellerovou, která po nás chtěla nějaké diskotéky pro malé sokolíky. Bezesporu právě tato skvělá a hyperaktivní dáma nás nakazila svým nadšením pro dětské programy. Jasně, je to paní Kellerová, kdo nám ukázal, jak se spontánně, přirozeně a cíleně pracuje s dětmi. Nepochybně kdybychom nepotkali tuto věčně optimisticky naladěnou dámu, tak umíme na akcích pro děti jen udělat diskotéku.

Jak to máte rozdělené? Ty vybíráš muziku a brácha má na starosti program?

Naprosto spontánně se bavíme bez jakýchkoliv pravidel. Snažíme se, aby naše dnešní programy nebyly jen obyčejná diskotéka. Akce pro děti jsou i pro nás vysvobození ze všedního života a byť se na nás někdo může dívat jako na blázny, tak nám leckdo tento typ relaxace může i závidět. I když mnohdy za akci vydáme víc energie, než bychom vydali třeba při sklízení uhlí.

Je složité zabavit dnešní děti?

Ne, my nad tím takto vůbec nepřemýšlíme, i když je pravdou, že všude děti reagují jinak. Je poznat, zda chodí do nějakých kroužků, zda v dané lokalitě se pro ně pořádají nejrůznější akce, či jak se jim jejich rodiče věnují.

Děláte jen dětské karnevaly, nebo i šibřinky pro dospělé? A co vás víc baví?

Nás baví, když se lidé baví bez ohledu na to, do jaké věkové kategorie patří.

Vzpomeneš si na nějakou masku, ze které sis sedl takzvaně na zadek?

Jezdili jsme jednou pro síť místních hračkářství s programem v duchu internetového světa. Představovali jsme dobrý a špatný vir. Tento netypický požadavek a nápad byl pro nás zprvu šok, ale děti to vzaly úplně normálně. Dnes už víme, že mnohým dětem je internetový svět daleko bližší než dospělým.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace