Náš festival je vlastně velkým megabigbítem

Náš festival je vlastně velkým megabigbítem
Foto: archiv Argema  /  Argema v roce 2002, kdy v kapele Jirka Strážnický ještě zpíval.
Uherský Brod Kultura 08 / 05 / 2019

Přijďte se bavit, tančit a užívat si prvního venkovního fesťáku

Letos jsme si řekli, že uděláme pořádný MEGABIGBÍT! Tak, jak bývalo zvykem v našem regionu, rozhodli se kluci ze Street69, kteří zvou v sobotu 11. května od 18.00 na II. ročník akce Náš festival, kam si na sokolské hřiště zvou kamarády z hudebního světa. Kapelníka Jirky Strážnického jsme se zeptali na podrobnosti.

Street69 poměrně dlouhou dobu nehrál, co se stalo?

Pauza byla plánovaná a důležitá. Poslední roky jsme hodně hráli, dělali desku a trávili spolu hodně času. Proto jsme si již na začátku roku 2017 udělali pracovní plán, sahající až do konce roku 2019, který zahrnoval veškeré aktivity včetně 6měsíčního volna. V období volna měl každý z nás své plány, ve kterých se realizoval. Někdo podniká, někdo vytváří vlastní projekty a další třeba staví dům. Už na první zkoušce po dovolené bylo cítit, že ta pauza byla skvělý tah. Teď se zase pustíme do práce. Čeká nás natáčení klipu na skladbu Tečky a odstartujeme festivalovou sezónu! Na podzim nás čeká něco, na co čekáte celý život. Vyrážíme na turné jako host kapely Rybičky 48. Pokud bude vše, jak máme v plánu, v roce 2019 se nudit rozhodně nebudeme. A pak na začátku roku 2020 přijde zase nějaká delší pauza. Tento model nám vyhovuje a má svou logiku.

Muzikanti jsou nedostatkovým zbožím, nebo bylo na čase povolat odpočaté bývalé členy?

Chápu, na co narážíš. Šířilo se o nás spousta spekulací. (smích) Ale ano, obecně kvalitních lidí je málo. Jak po lidské, tak profesní stránce. A někdy se vyplatí raději nehrát a najít systém, jak kapelu udržet pohromadě, než hrát za každou cenu a udělat z kapely cirkus, který jen hraje písničky dané „značky“ (kapely), ale nic to nikomu nedává. Jsem rád za to, že jsme tohle ustáli.
Co se bývalých členů týká: I když spolu nehrajeme několik let, jsme pořád přátelé a občas se potkáme. Před časem nás obtelefonoval Tomáš Tomanec (zakládající člen, baskytara 2006-2014), abychom si všichni zašli na pivo. A tam vznikl nápad si spolu po letech zahrát. V sobotu si v rámci koncertu Street69 zahrajeme pár písniček v sestavě, která kapelu založila (Jirka - zpěv, Tom - basa, Martin - kytara, Michal - klávesy, Roman - bicí). A zavzpomínáme, jaké to bylo, když jsme spolu hráli před 13 lety, když tahle kapela vznikla. Moc se na to těším. Nejen na pódium a společné hraní, ale obecně na tu energii. Tohle se prostě nestává každý den. A upřímně, moc jsem nevěřil, že bychom se někdy hecli. 

Na festival jsi pozval i dvě kapely, ve kterých jsi zpíval. Stesk, nebo ukázka jejich vývoje?

Možná tomu nebudeš věřit, ale je to náhoda. Jednoho dne, když jsem jel okolo výlepové plochy a neviděl tam jediný plakát na „bigbít“, tak jsem si povzdechl, že je to strašná škoda, že už se tady tímto koloritem našeho regionu nežije tak jako třeba před 20 lety. Tenkrát bylo naprosto automatické, že v okolí každý víkend hrála nějaká kapela. Teď je to spíš svátek, když se někde něco podobného děje. Lidi jsou v současné době stavění na jiný druh zábavy. A tak mě napadlo udělat pokračování akce Náš festival, kterou jsme vymysleli s klukama ze Street69, abychom v roce 2018 oslavili náš 1000. koncert. A žánrově to postavit tak, aby si lidi mohli přijít v jeden večer poslechnout kapely, na které chodili třeba před 20 lety. Udělat takový „megabigbít“.  Začal jsem oslovovat kapely, které se pro tento večer žánrově hodí. Reakce byly skvělé, ale termín jen jeden. A tak některá kapela potvrdila hned, některá nemohla a podobně. Jak jsem měl na papíře celý program, začal jsem jej skládat na plakát a překvapil jsem sám sebe. Škoda že nemohli kluci z kapely Generace, měl bych tam opravdu všechny kapely, ve kterých jsem hrál. Upřímně, byl to fakt zajímavý pocit, když jsme to viděl pod sebou napsané a uvědomil jsem si to, jaká je to karma. Až mě napadlo, že z toho udělám můj poslední koncert a půjdu do muzikantského důchodu. Bylo by to symbolické a mělo by to myšlenku. Ale to mně kluci obratem vymlátili z hlavy. (velký smích) 

Zazpíváš si se Scarlet rose nebo Argemou jako host na festivalu?

Ne, tohle není v plánu. To už bych z toho dělal „můj večer“ a to nechci. Je to festival a já tam budu s kapelou Street69 a dám do našeho koncertu 100 % své energie.

Přesto, na které songy nejraději vzpomínáš?
Určitě bych si rád zazpíval se Scarlet rose píseň Starý plášť a s Argemou Proč mu stačí tak málo. Tyto písničky byly první, co jsem s danou partou udělal.  Vidím to jako dnes… od papíru, na kterém jsem měl text, až po pocity, které jsem měl, když ty písničky vznikaly.

Čím jiným než osobními vazbami na účinkující je pro tebe osobně tento ročník charakteristický?

Strašně si přeju, aby ten festival vyšel. Aby bylo moc lidí, skvělá atmosféra a dokázali jsme, že takovýto festival má právo na život a je potřeba k němu přistupovat s pokorou. Nevím, zda mám prozradit, kam až mířím. Ale ano, proč  to tajit. Když jsme předkládali projekt a začali realizovat myšlenku, narazili jsme u některých na názor, „že už je v Brodě toho bigbítu moc a v takovémto konceptu dělat festival je nežádoucí“. Takže je to vlastně takové „nechtěné dítě“. Když jsme žádali o podporu (dotaci), jako jediní ze všech žádostí jsme ji nedostali. O to víc jsem pyšný na realizační tým v čele se Sabinou Běhůnkovou, že jsme to nahecovali a šli do toho. Je to takový ekonomický hazard. Ale my ten festival v UB prostě strašně chceme a uděláme maximum, aby to to byla bezva akce.  

Je něco jiného kromě hudby, na co bys návštěvníky megabigbítu pozval?

Bude to hlavně o muzice a emocích. Kdy zase něco takového bude? Některé z kapel, které tam budou, hrají vyloženě svátečně, a kámoše, kteří přijedou, normálně nepotkáš. Nicméně, Sokolský stadion je za mě spíš amfiteátrem a má to tam skvělou energii. Můžete sedět na tribuně nebo na trávě přilehlého parku a dívat se, poslouchat a pít něco dobrého. Nebo jít a tančit na zpevněné hrací ploše. Je tam bezva prostor, který je na takové akce jako dělaný. No a to, že tam bude spousta stánků s jídlem a pitím a vše, co k takové akci patří, to je automatické. Dodám jen, že brány otevíráme v 17.00.  

++++++Line up++++

18.00 Minami
19.30 Scarlet Rose
21.00 Argema
22.30 Street69
00.00 HBS

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace