Nefritový škorpion a Tři sestry jedou na prestižní festivaly

Nefritový škorpion a Tři sestry jedou na prestižní festivaly
Foto: Marek Malůšek  /  Tři sestry.
Uherské Hradiště Kultura 12 / 04 / 2022

O inscenacích Slováckého divadla se mluví, a to i daleko za hranicemi regionu. Důkazem jsou dvě pozvánky na prestižní festivaly. V dubnu jede na odložený Festival smíchu do Pardubic komedie režiséra Zdeňka Duška Prokletí nefritového škorpiona a v květnu pak zavítají na Divadelní svět do Brna Tři sestry v režii Michala Zetela.

 Škorpion zabojuje o titul Nejlepší komedie

Už 22 let existuje festival Grand Festival smíchu, který pořádá Východočeské divadlo v Pardubicích. V minulosti na něm bodovalo několik slováckých komedií, například Rychlé šípy, 1+2=6 či Na tý louce zelený. Na tyto úspěchy se pokusí 26. dubna navázat Prokletí nefritového škorpiona, bláznivá komedie s detektivní zápletkou, kterou na motivy svého filmu napsal slavný americký tvůrce Woody Allen.

„Slovácké divadlo má setrvale vysokou úroveň komedií. Znám jeho práci přes 20 let a vím, co od něj můžu čekat. Navíc režisér Zdeněk Dušek je zárukou vysoké úrovně práce. To byly ukazatele, podle kterých jsem se řídila, když jsem se jela na Škorpiona do Hradiště podívat, a velmi brzy jsem měla jasno, že jej do plánu festivalu zařadím,“ prozrazuje dramaturgyně Grand Festivalu smíchu Jana Uherová.

Vtip, detektivka i milostný příběh

„Diváci dostanou komedii, vtipnou a chytrou. Detektivku. Ale hlavně velký milostný příběh prezentovaný vynikajícími herci,“ řekl režisér Zdeněk Dušek.

 Grand Festival smíchu se uskuteční v Pardubicích od 22. dubna do 4. května a představí se na něm sedm nejlepších českých komedií. „Už jen to potvrzení, že stále patříme k české komediální špičce, je velká radost. Vítězství na festivalu by bylo onou pověstnou třešničkou na dortu, ale i bez něj máme být my i naši diváci na co pyšní,” říká spokojeně manažerka divadla Jitka Honsová.

 Každé představení je jiné. Ve Škorpionovi zaskakoval David Vaculík

 Když se stane, že některý z herců nemůže odehrát představení, připraví se takzvaný záskok, kdy jeho roli dočasně přebere jiný kolega. Přesně to se stalo před pár dny, kdy právě v Prokletí nefritového škorpiona za Tomáše Šulaje v roli Chrise Magrudera zaskakoval David Vaculík. A jak prozrazuje, připravil se opravdu bezchybně.

„Měl jsme s panem režisérem Duškem hned dvě zkoušky, čtenou přes videohovor a druhou přímo na jevišti. A pak si to přijel pohlídat i na představení, což u jiných režisérů nebývá zvykem, ale při spolupráci s ním to není nic zvláštního. Zdeněk Dušek je velmi precizní a my tu jeho preciznost bezmezně milujeme,“ vysvětluje David Vaculík a potvrzuje tak, že pečlivost a příprava se vyplácí.

 Záskok lepší než originál

 A jaký má David Vaculík vztah k záskokům jako takovým? „Samozřejmě je veliký rozdíl, jestli se jedná o záskok ze dne na den, nebo z týdne na týden. Vždycky je to veliké dobrodružství a skoro nikdy to nedopadne tak, že by z toho člověk vyšel nějak špatně, protože mu všichni kolegové během představení pomáhají. Spíše se mnohokrát stalo, že to zaskakující hrál líp než ten, za kterého zaskakuje,“ směje se oblíbený herec s tím, že by ho zajímalo, jestli podobně dopadl i on coby „náhrada” za Tomáše Šulaje. A jak se mu po dva večery v kůži kolegy pobývalo? „Super. Asi jsem trochu zhubl, protože mi Tomášova kůže překvapivě sedla,“ uzavírá David.

 Tři sestry dostaly pozvánku na Divadelní svět

Divadelní svět Brno je mezinárodní festival, který divákům umožňuje v jeden týden a na jednom místě zhlédnout to nejlepší z české i zahraniční divadelní tvorby. Je to pár dnů, co do Slováckého divadla dorazila pozvánka pro inscenaci Tři sestry.

„Divadelní svět patří mezi nejprestižnější festivaly v Česku. Už samo pozvání je věc, kterou se hned tak někdo pochlubit nemůže,“ raduje se manažerka Slováckého divadla Jitka Honsová.

Tři sestry jsou mimořádnou inscenací režiséra a bývalého ředitele Slováckého divadla Michala Zetela. Ke slavné, více než sto let staré hře Antona Pavloviče Čechova přistoupil zcela ojedinělým způsobem - herci neměli text, znali pouze situace a charakteristiku svých postav. Výsledkem je strhující inscenace, v níž excelují Jitka Hlaváčová, Pavlína Hejcmanová, Míma Krajčová v titulních postavách a dále pak Zdeněk Trčálek, Jiří Hejcman, Petra Staňková, Josef Kubáník, Pavel Majkus, František Maňák a Pavel Hromádka.

 Tři sestry inscenací roku?

O tom, že Tři sestry patří k momentální divadelní špičce u nás, svědčí nejen pozvánka na Divadelní svět Brno, ale i reakce diváků a divadelních odborníků. „Tři sestry ve Slováckém divadle jsou tragikomedie se spoustou vtipu, ale také koncentrovaného trapna a ryzího smutku. Klíčový je samozřejmě znamenitý soubor, obsazení nemá slabý článek,“ napsal bezprostředně po premiéře teatrolog a překladatel Michal Zahálka a přidal zmínku o tom, že o jedinečném zpracování bude uvažovat jako o inscenaci roku.

 Festival Divadelní svět Brno se uskuteční v termínu 24.-29. května. Tři sestry Slováckého divadla jsou na programu 25. 5. v Divadle Reduta.

Tagy článku

TOPlist