Netradiční benefice pro Pomoc dotekem

Netradiční benefice pro Pomoc dotekem
Foto: archivNH  /  Nikol Hlavenková.
Uherské Hradiště Kultura 31 / 05 / 2017

Kapely Kumpáni, Tabák a Sory pomůžou canisterapii

V neděli 4. června se na pódiu Masarykova náměstí od 14.00 odehraje netradiční benefiční koncert Pomoc dotekem kapel Kumpáni, Tabák a Sory. Koncert je zaměřen na propagaci canisterapie, která je podpůrnou léčbou pro zraněné či handicapované pacienty. Záštitu nad dobročinnou akcí převzal senátor Ivo Valenta.
Nikol Hlavenkovou, iniciátorku celé akce, jsme před koncertem vyzpovídali pro čtenáře DOBRÉHO DNE.

 
Jak jste se dostala ke canisterapii vy osobně?
Na canisterapii mě přivedla kamarádka, která tohle dělala, a mně se to moc zalíbilo. Její pes byl neskutečný! Dala mi spoustu dobrých rad, jak učit psa canisterapii a také bull závodům, protože i ona měla pitbulku, ta ale bohužel už odešla na druhý psí břeh.

Jak se jmenuje váš pes, jaká je rasa a jak je starý?

Je to pětiletá fena, Cobra Kennel´s Negra (ale říkají jí Negí), rasa American Pit Bull Terrier.

Můžete ji charakterizovat?
Miluje lidi, hlavně děti, má ráda Bull závody, kde jsme získaly několik pohárů a medailí. Nemá ráda větší psy, ale s malými si hraje. Je přátelská, veselá a hodně chytrá, vždy musím být o krok napřed, protože je hodně vynalézavá.

Pitbul není zrovna běžným canisterapeutickým psem. Většinou jsou to labradoři, retrívři, salašňáci...
Co se týče canisterapie, tak skutečně je pes typu Bull v rámci canisterapie výjimečný.
Ale je to pes stejně jako každý druhý. A pokud máme dobré křížení, známe původ psa a následně má i dobrou výchovu, tak se skutečně může stát canisterapeutem.
Pokud má správnou povahu a složí těžké zkoušky, tak určitě může jít po stopách canisterapie. Každý, kdo se bál psů typu Bull, po skamarádění s Negrou změnil názor a rád ji vítá už z dálky.

Proč jste se rozhodla uspořádat benefici?
Benefici jsem se rozhodla uspořádat právě kvůli mému psovi. Před Vánocemi onemocněla a doslova za pět minut dvanáct byla zachráněna. Právě v tu chvíli jsem vyřkla větu: „Ještě spousta lidí tě potřebuje, zůstaň tady s námi, pokud se z toho dostaneš, uspořádám ti velkou oslavu!“ A tou je právě benefice.

Do jaké míry může canisterapie
pomoci?
Canisterapie může pomoci až do okamžiku, že člověk začne být částečně pohyblivý. Samotné vnímání zvířete je pro člověka jistý druh rehabilitace. A hlavně - zjednodušeně - pes vydává teplo, které přikrývka nevydá. Takže prokrvuje končetinu do hloubky.

Při jakých zdravotních problémech je vhodná?
Měly jsme hodně těžkých případů, kdy byli lidé na půl těla ochrnuti, docházely jsme do Břeclavi (odkud pocházím) na fyziatricko-rehabilitační oddělení pana Toufara, zde jsme viděly výsledky naší práce, a chtěly jsme pomáhat dál. Když jsem se přestěhovala do Uherského Hradiště, několikrát jsme byly s Negrou ve městě, kdy měla na sobě vestičku, a lidé nás často zastavovali s otázkou, co je to vlastně ta canisterapie. Rozhodly jsme se proto pomáhat i tady.
V současnosti je vyhlášená sbírka na pomoc canisterapii. Vybraná částka bude věnována mimo jiné i domovu pro osoby se zdravotním postižením na Bělince. Pokud byste chtěli i vy pomoci, organizátoři budou vděčni. Příspěvky posílejte na transparentní účet  228 705 218/0300 - každá koruna se počítá!
Akci budou provázet dětské hry se psy z organizace Canes Brno, z. p. s. Těšit se můžete na povídání o canisterapii, praktické ukázky toho, co dělá pes při návštěvě v nemocnici, a další zajímavosti. Další informace naleznete na webu PomocDotekem.cz.

Jak dlouho trvá, než se vycvičí pes?
Doba výcviku je individuální, pes musí mít hlavně předpoklady k tomu, že může být canisterapeutem. Konkrétně Negí to trvalo cca půl roku, než se naučila základní povely, ale hlavně i ty dovednostní.

Kolik stojí výuka?
Samotná výuka nestojí nic, protože si člověk psa učí všemu sám (povelům a dovednostem). Je to trochu jiné než třeba asistenční pes. Ale zároveň musí pes projít přísnými zdravotními a dovednostními zkouškami.

Jakou máte zkušenost s tím, jak dnes lidi vnímají psy jako domácí zvířata?
Lidé jsou různí, někteří mají domácí mazlíčky jen tak, aby jim někdo dělal společnost - takže mají svého canisterapeuta, někdo na práci jako my, a bohužel se najdou lidé, kteří mají zvířata jen, aby se měli na kom vybít. To jsou pak ty smutné případy týrání. V současnosti jsou velkou módou množírny, kde zvířata neskutečně trpí jak fyzicky, tak i psychicky! Nejsem zlá, ale každému takovému člověku bych udělala to samé. Bohužel těchto množíren přibývá a je to smutné, raději bych si já osobně vzala psa z útulku, které praskají ve švech, ale ne typu Bull...

Oslovila jste ke koncertu Kumpány, Sory a Tabák - posloucháte jejich muziku?
Co se týče samotného koncertu, tak jsem nechtěla, aby to bylo jen povídání, ale skutečný zážitek, který zůstane v paměti návštěvníků. Proto jsem oslovila mé oblíbené kapely a velmi si vážím toho, že odehrají koncert bez nároku na honorář, což je úžasné! Jejich hudbu poslouchám a ráda si na jejich koncert či zábavu zajedu. Navíc mají teď můj velký obdiv a neskutečné díky.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace