Nikdy jsme nedělali hudbu pro peníze

Nikdy jsme nedělali hudbu pro peníze
Foto: archiv kapely
Uherské Hradiště Kultura 29 / 03 / 2017

Víte, že Jaromír Švejdík z Priessnitz ilustroval Půlnoční Václava Neckáře?

Víte, že zpěvák a textař Jaromír Švejdík jesenické kapely Priessnitz je autorem komiksové postavy Aloise Nebela z filmu a písničky Půlnoční Václava Neckáře? Kultovní jesenická kapela Priessnitz vystoupí v sobotu 1. dubna v uherskohradišťském klubu Mír, kde naživo představí oceňovanou novinku Beztíže. Při této příležitosti jsme si povídali s charismatickým frontmanem Jaromírem Švejdíkem, který se ohlíží za 30 lety působení na české hudební scéně a slibuje bezmála tříhodinový koncert se všemi zásadními hity.

Koncerty Priessnitz se v posledních letech pravidelně chlubí nálepkou vyprodáno a rozlučkové album Beztíže sbírá nadšené ohlasy ze všech stran. Ještě před jeho vydáním jste však oznámili, že fanoušci se dalšího nového materiálu už nedočkají. Nebylo takové rozhodnutí předčasné?

Myslím, že nebylo. Nikdy jsme nedělali hudbu pro peníze nebo pro slávu, ale spíš to pro nás byla taková autoterapie. Těžko se to vysvětluje, ale v kraji, kde nezbyla žádná tradice, jsme se potřebovali něčeho chytit - a pro nás to byla muzika. Zpočátku jsme intuitivně hledali poetiku Sudet, styl hraní atd. Vždycky jsme byli divná parta, co nikam nepatří. Ale tuším, že už jsme všechno řekli. Kdybychom se pokoušeli tvořit dál společně, jenom bychom se opakovali.
Novinka Beztíže zaujala také netradičním obalem CD, který vlastnoručně pokreslili jednotliví členové kapely a každý kus se tak stal unikátním uměleckým dílem. Bylo složité tento nápad dotáhnout do konce? Jakou podobu ponese připravované vydání alba Beztíže na vinylu?
Vždycky je těžké, když přijdeš s něčím novým, jiným. V našem vydavatelství Supraphonu si mysleli, že jsme se zbláznili. Konzervativní fanoušci mají raději  booklety s texty a fotkami. Nakonec i pro kapelu by bylo jednodušší, kdyby ty obaly vytiskl stroj. Ale už když jsme si vybrali grafika Petra Babáka, věděli jsme, že to bude punk, a tak se i stalo. Teď už jsou nejspíš tyto originály prodány a další CD i vinyly se budou vyrábět sériově.
Ve starých písních Priessnitz hory kolem Jeseníku obestírá téměř mystická atmosféra. V čem se vlastně dnešní Sudety liší od zbytku republiky?
Sudety asi vnímá každý jinak, pro někoho jsou odkladiště nepřizpůsobivých občanů - jako třeba pro Čunka, který k nám po nocích vozil romáky ze Vsetína. Někdo tam drancuje lesy, místního dřevorubce abys pohledal, ale většina republiky se tam jezdí rekreovat, což je v pořádku, když to není na úkor přírody. Já osobně v Sudetech hledám samotu a tajemství.
Priessnitz se na hudební scéně pohybují skoro 30 let a v minulosti již několikrát vystoupili v Uherském Hradišti. Co můžou návštěvníci očekávat od nadcházejícího sobotního koncertu?
Pravda je, že v klubu Mír jsme už něco zažili. Byla to vždycky oáza v pustině zábav a karnevalů, které k této oblasti tak nějak patří. Hrajeme teď průřez dosavadní tvorbou a celé nové LP Beztíže. Koncert trvá bezmála tři hodiny, takže s sebou nebereme předkapelu ani žádné hosty.
Kromě hudby se intenzivně věnujete také kreslení komiksů. Považujete se dnes spíše za výtvarníka než muzikanta?
Já se považuji za lidového umělce. U nás v rodině vlastně pořád někdo něco vyřezával, na něco hrál. Zdá se, že jenom pokračuji v rodinné tradici. Jsem rád, že se svým zálibám nemusím věnovat po práci.
Poměrně nedávno vyšel komiks o legendárním českém běžci Emilu Zátopkovi. Kde hledáte inspiraci? Můžete prozradit, na čem aktuálně pracujete?
Zátopek byla práce na zakázku, dostal jsem scénář od Honzy Nováka a zadání, že to má být barevné a hezké. Strávil jsem s tím rok a půl práce a s výsledkem jsem spokojený. Byla to trochu jiná práce než na Nebelovi, kde jsme postavu nádražáka vymysleli s Jardou Rudišem. Alois je naše srdcovka. Teď adaptuji knihu Zatím dobrý, a musím říci, že zatím dobrý, jsem tak v polovině.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace