Nivnička oslaví dvacet let

Nivnička oslaví dvacet let
Foto: Jiří Miškar  /  Malá nivnička a Malučká nivnička v říjnu 2012 v nivnickém kostele při natáčení Sedmihlásků pro TV NOE.
Nivnice Kultura 09 / 11 / 2012

Sázím na to, aby nám spolu bylo dobře, říká Vlastimil Ondra

Kdo by se nadál, že folklorní soubor Nivnička rozdává radost už dvacet let! Své jubileum oslaví v sobotu 10. listopadu v 17.00 v nivnické Besedě. V programu vystoupí současní i bývalí členové Nivničky a bratrské soubory Malá nivnička, Malučká nivnička, Nivnička, Muzikaša a CM Mladí Burčáci.
Pro diváky je připraven zajímavý program rozdělený do dvou bloků. „V prvním se představí členové, kteří do souboru v současnosti pravidelně chodí. Ve druhém pak bývalí členové a přátelé, kteří mají k Nivničce volnější vztah,“ říká Vlastimil Ondra, učitel a neúnavný folklorista, jenž Nivničku společně s kamarády založil a od svých devatenácti let vede.
I když o tom nerad slyší, dvacáté výročí souboru je odrazem jeho nekonečné práce, kterou rozděluje kromě rodiny také do Malé nivničky, Malučké nivničky, dospělácké Nivničky, dětské nivnické muzičky Muzikaša, bánovského souboru Kuřátko a mužského pěveckého sboru Boršičané.

Před deseti lety

Když jsem si před deseti lety s Vlastimilem povídala o vedení souboru, přístupu k dětem v rodině, ve škole i v krúžku, cítila jsem, že to chce dělat jinak než všichni okolo. Pro Vlastikovy tanečníky a tanečnice neexistuje, aby všichni na pódiu vypadali stejně. Říká, že se v tanci i ve zpěvu musí odrážet povaha i momentální rozpoložení člověka.
Tehdy jsem mu předpověděla, že to nebude mít lehké, ale že o něm ještě hodně uslyšíme. A měla jsem pravdu. Od té doby se mu narodily další dvě děti. K Vojtovi a Běle přibyla ještě Nora a Metoděj. Dalším členem rodiny se stal folklor. Děti i žena Zdenka jsou členy souborů, které založil.
S nimi i dalšími členy těchto souborů jsme se setkávali na všech dědinských akcích v Nivnici a okolí, na přehlídkách Zpěváčků i Slavíčků, kde vždy sklízeli velký úspěch. Postupem let se dvakrát stali Laureáty Strážnice, posbírali mnoho cen z různých festivalů a přehlídek, vydali CD Mladé vzpomínky a CD-ROM Nivnické sedlcké, mnohokrát natáčeli pro televizi i rozhlas. Kromě všech zmiňovaných aktivit bánovský učitel stojí i za celostátním projektem Siločáry duše dítěte, který by měl vést k vydání didaktiky vedení dětských folklorních souborů a který si pod svá křídla vzal Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Ve škole s žáky vydává jedenáct let školní časopis Bublanina, který se několikrát stal nejlepším v republice, a s Filmovým kroužkem postoupil až do evropského finále soutěže KWN Panasonic...
Zkrátka a dobře, za deset let od našeho rozhovoru toho tento chlapík zvládl opravdu hodně. Nedokázal by to však bez pomoci rodiny, přátel a spolupracovníků.

Současnost je o hledání
 
Děti, které mu prošly rukama, svět vnímají asi trochu jinak. „Stále myslím na budoucnost a hledám nové a nové cesty k cílům, které jsem si vysnil ve dvaceti a které jsou stále platné. Snažíme se pronikat k podstatě věci. Jdeme v souborech po přirozenosti. Ale lidovou kulturu dětem hluboce do nevědomí mohou předat a uložit pouze rodiče doma „v kuchyni u stolu! Já jako učitel k tomu mohu jen přispět tím, že rodičům v tom budu pomáhat. Věřím, že pak jednou, až tyto děti budou držet v náručí svoje dítě, tak se všechny vzpomínky na dětství oživí a kousek ze staré i té dnešní Nivnice ožije i tam kdesi v budoucnosti,“ vysvětluje Vlastimil, který do mnoha činností přibral rodiče svých „dětí Nivničky“. Tak vznikly Výpravy do kraja a Výpravy k tajemnosti domova.
Se svými svěřenci si ujasnili, že zůstanou vesnickými soubory, a rozhodli se držet tradic a zvyků na dědině. Kluci umí plést tatary a učí se plést koše, holky se od tetiček naučily namíchat ten správný škrob na rukávce, starat se o kroj, vyšívat nivnické výšivky, malovat mašle, postaru barvit vajíčka, péct chleba atd.
„Sázím na to, aby nám spolu bylo dobře, aby se nám žilo doma tak nějak obyčejně hezky,“ prozrazuje hnací motor a zároveň největší přání Vlastimil.     

Budoucnost je vždycky nejistá
Pod jeho vedením vyrostly už řady tanečníků a zpěváků. Mnozí do „Nivniček“ přivedli své děti. Rodiče v Nivničce nepřivedou dítě do zkoušky, aby si jej za hodinku zase vyzvedli. Tady se podílíte na společných zážitcích, jste součástí společenství lidí, kteří se noří do lidové kultury. I v dnešním uspěchaném světě podnikatelé odloží svůj byznys a jdou s dětmi vynést Moranu, na kolech vyrazí pod stany na Modřínovú lúku nebo je najdete křepčit kolem slunovratového ohně vysoko nad Nivnicí. Jsou to však normální rodiče a jejich děti. Ani oni se nevzdali počítačů a multimediálního světa. Teď třeba mezi teenagery z Malé nivničky frčí yoyování. V podvědomí však mají ukrytý Vlastikův odkaz. Záleží jen na nich, jestli ho jednou využijí...
Pracovat na tolika frontách je krásné, ale někdy také vyčerpávající.
„Ubíjí mě opakovaně házené klacky pod nohy. Práce s dětmi je také dost zodpovědná disciplína. Třeba jen zpívat s nimi tak, aby si nepokazily hlasivky. Nebo jednat s nimi tak, aby z nich vyrostli lidé, kteří třeba ani nebudou folkloristé, ale budou to každopádně lidé aktivní a ochotní udělat ve svém volném čase mnoho pro vesnici, ve které žijí, prostě lidé rozvíjející občanskou společnost.“

Někdy je to velké dobrodružství
„Před několika lety v Bánově odešli z Kuřátka deváťáci, tahouni, a mladší šesťáci, kterých byla také početná skupina, to prostě neustáli. Skončili. Zůstal smutek a maličké děti v Kuřátku. „Letos mi přišla esemeska, ať přijdu do Bánova na stavění mája k ohni, že mě zvou. Vydal jsem se tam a našel ty moje kluky sedět u ohně. Zpívali písničky, co jsem je kdysi učil, a také mnohé další, co se naučili už sami. Měli tři harmoniky, dvě kytary a já byl svědkem naprostého folklorního undergroundu. Navíc kolem nich seděla spousta rovesníků Kuřátkem nepolíbených, kteří zpívali s nimi. Kdo by to řekl, že to v těch klukoch zůstalo… Byla to pro mě obrovská radost a naděje, že to, co jsem si ve dvaceti vysnil, se snad doopravdy podaří!“ loučí se Vlastimil Ondra.  

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist