Občas jsem musela zpívat jako chlap!

Občas jsem musela zpívat jako chlap!
Foto: archiv kapely  /  Free Fall na pódiu Masters of Rock 2015.
Uherské Hradiště Kultura 09 / 10 / 2015

Nová deska Free Fall: čekejte spojení starých písní v novém hábitu

Free Fall v letošní roce sfouknou už dvacet svíček na narozeninovém dortu. Oslavy vygradují na konci tohoto měsíce. 30. října kapela pokřtí nové cédéčko s DVD v klubu Mír a vyrazí na podzimní turné s kapelou Citron. Na přebalu se poprvé objeví jméno zpěvačky - Simba. Proto jsme se Andrey Leové, dvaadvacetileté zpěvačky s exotickým vzhledem, zeptali.

Jak dlouho se s kapelou znáte, jak dlouho ji posloucháte?
S klukama jsem se poznala až v květnu 2014, když jsem šla na konkurz zpěvačky. O moc dýl je neposlouchám, možná jsem je viděla jednou jako předkapelu na nějakém koncertě.
 
Váš první song od této kapely, co vám utkvěl v paměti?
Timepiece - melodické, procítěné, s krásným textem.
 
Co bylo nejtěžší během prvního roku ve Free Fall?
Asi neustálé srovnávání s předchozí zpěvačkou Sábou. Má úžasný hlas, je pěvecky vyzrálá. Než jsem nastoupila do Free Fall, měla jsem cca 2 roky pěveckou pauzu, takže jsem byla dost pozadu. A když jsem naskočila do rozjetého vlaku, pilovala jsem si hlas v podstatě na zkouškách i koncertech. Se Sábou máme každá jinak položený hlas, některé věci se mi nezpívaly úplně nejlíp. Z pár zkoušek jsem odcházela skleslá, protože mi to nešlo tak, jak bych chtěla. Ne, že by to teď bylo dokonalé, mám před sebou ještě POŘÁDNÝ kus cesty, co se týče techniky a intonace, možná i fyzického projevu.
 
Překvapilo vás něco při koncertování?
Fanoušci. Jsou velice otevření a milí. Někteří se do vás sice v alkoholovém opojení zavěsí a vykládají svoje životní zážitky, zatímco zbytek kapely balí aparáty, ale to k tomu asi patří.
 
Jaké to bylo s Free Fall natáčet první desku?
Zajímavé. Zábavné. Vyčerpávající. Myslím, že tím mluvím i za kluky. Dřív jsem nahrávala jen pár vokálů nebo jsem půjčovala hlas videomanuálům, ale toto byla zase další zkušenost. Velice obdivuji Staňu Valáška ze studia Šopa za jeho trpělivost a přesné muzikantské ucho.
 
Neměla jste problém zpívat v češtině?
Kdepak, to, že jsem poloviční Vietnamka, neznamená, že česky neumím. (úsměv)
 
Vy ale máte zkušenosti se zpěvem i v jiné oblasti než metalové...
Určitě. Věnovala jsem se sólovému opernímu zpěvu, který se ale v této hudbě příliš použít nedá. Dlouho jsem působila i ve sboru, kde jsem zastupovala převážně alty... a občas jsem holt musela zpívat jako chlap. (úsměv) Každopádně miluji vážnou hudbu a velice ráda bych si do budoucna rozjela svůj vlastní a capella projekt.

Chodila jste jenom na zpěv, nebo máte za sebou i výuku na nějaký nástroj?
Hrávala jsem na kytaru, lehce na flétnu a maturovala jsem z klavíru.
 
I přes váš exotický původ máte kořeny na Slovácku, nebo se pletu?
Otec je z Vietnamu, to má ke Slovácku docela daleko... Ale matka vyrůstala v Kostelanech nad Moravou. Každopádně já žiju celý život v Otrokovicích a od 19 let ve Zlíně.

Byla jste někdy ve Vietnamu?
Ano, dvakrát. Když mi bylo 13 a naposledy před 2 lety.
 
Kolika jazyky vlastně vládnete?
Bohužel jen češtinou a angličtinou. Do vietnamštiny se chci na stará kolena pustit, ale je to složitý běh na dlouhou trať.
 
Nevadí rodičům vaše koncertování, ani styl hudby?
No možná dřív s tím měli lehce problém, když moje temné puberťácké období zahrnovalo 30 řetězů kolem pasu, sichrhajsky v tričkách a roztrhané popsané rifle. Ale vědí, že už jsem seriózní člověk a vím, co dělám... většinou.
 
Po kom máte hudební kořeny?
Myslím, že to jde z obou stran. Jako malá jsem s českým dědou zpívala neustále. A Vietnamci to mají stejně.

Co váš přítel? Taky metalista, nebo tolerantní partner?
Tolerantní metalista.

Vraťme se k nové desce. Na co můžete těšit?
Čekejte spojení starých písní v novém hábitu. S novým hlasem, novými aranžemi, s českými texty psanými od srdce a hudbou s duší.
 
A druhý nosič - DVD?
DVD bude vzpomínat na celou 20letou éru Free Fall. Od samých počátků až po současnost. Fotky, záznamy z koncertů, ... No musíte si ho koupit, víc vám neřeknu. (úsměv)
 
Prozradíte, jak budou vypadat blížící se křtiny?
Žádné křtiny desky jsem nikdy neviděla, takže nevím, jak moc budou netradiční. Každopádně budou velmi zajímavé - zveřejní se nové písně, přijde spousta hostů a máme připravený nový playlist. K tomu navíc pozvané i naše spřátelené kapely Nil a Dark Gamballe.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace