Od malička jsem napodoboval zvířata jako strýček Jedlička!

Od malička jsem napodoboval zvířata jako strýček Jedlička!
Foto: rodinný archiv  /  Manželé Mahdalovi se synem Damiánem.
Uherské Hradiště Kultura 13 / 03 / 2019

Zazpívat přijede i moderátor pořadu Najväčší Slovák Štefan Chrappa

V neděli bude Vlastovi Mahdalovi krásných padesát. A jak jinak může zpěvák Melancholy Pessimism Killy oslavil jubileum než na pódiu? O pár hodin dříve, v pátek 15. března, se tak v Klubu Mír rozjede největší narozeninová tancovačka nazvaná Moravian Evil Party.
„Prvních sto návštěvníků čeká, jako přípitek, panák dobré slivovice a vdoleček domácí výroby, tak jak je u nás na Slovácku zvykem,“ slibuje oslavenec.

Killy, tvoji oslavu na pódiu čekal každý. Můžeš nám představit hudební gratulanty?

Chci si toho užít. Potlachat s přáteli a postarat se o spokojenou zábavu. Pozval jsem si bandy, které na Míru, snad kromě jedné, ještě nehrály.
Jako první vystoupí Imperial Sin z Polska. Jejich death metal klape jako dobře namazaná lokomotiva. Další budou Crouch, moji dobří známí z Vyškova, s jejich naštvaným hardcore střihu NYHC. Basák Loki nám před lety dělal management, kytarista Borman hrál v Pigsty a jako unikát teď s nimi jezdí pan Bubeník Pepa Cigánek, světová třída! Antigod z Ostravy a jejich našlapaný thrash-death se zpěvákem Chymusem, který umí udělat pekelnou show. S chachary se známe z pódií už léta a máme se rádi, takže bylo jasné, že mezi gratulanty nemohou chybět. Ze Slovenska přijedou další borci jménem Čad. Neuvěřitelná kapela s neuvěřitelným frontmanem Pištou Vandalem, který kromě muziky píše básničky, knihy pro děti i dospělé. Hodně známá postavička. Mimo jiné i moderátor pořadu slovenské televize Najväčší Slovák. Celé živé vystoupení uzavřou další moji dobří známí Spasm. Je až neuvěřitelné, kam to s jejich úchyláckým grind core dotáhli. Kapelu založili pro srandu a zábavu. Dnes hrají po celém světě, včetně velkých metalových festivalů! Zpívající „playboy“ v sexy oblečku dámy roztouží nebo alespoň vykouzlí úsměv na tváři. Vše uzavře Dj Przema, který nám bude v předsálí u baru hrát k poslechu i tanci ty nejlepší, nejen metalové songy, které roztancují snad i mrtvého.

Co kromě muziky mohou gratulanti v pátek na Míru očekávat?

Nedávno nám slovenská firma vydala v reedici jako 2CD naše první a poslední album z roku 1996 a 2010. To zde bude k mání, tak jako i nová trika Melancholy Pessimism, plus spoustu dalších CD i triček různých kapel.

Věřil jsi jako malý, že budeš jednou zpěvákem?

Od malička jsem zkoušel napodobovat různé zvuky a taky zvířata jako strýček Jedlička. Tygra, prase nebo páva zvládám celkem slušně, což teď oceňuje hlavně můj synek Damián. Motorová pila mi prý jde taky velmi dobře, což bohužel nedokáže ocenit moje žena. Osobně to nedokážu zhodnotit, protože v noci spím. (hurónský smích)
Když jsem objevil Louise Armstronga, Lemmyho a další zpěváky, kteří používali hrubší polohy vokálů, byla to pro mne výzva a zkoušel je napodobovat (pozn. red. - o zpívání Hello Dolly v první třídě za bombós jsme už v DOBRÉM DNU psali). Jaký poprask a opovržení ve světě tito a podobní zpěváci kdysi způsobili, by mohli zcela jistě starší čtenáři potvrdit. Nejinak je tomu i v současnosti a pro mnoho lidí je to chrochtání. Metal pro ně není hudba, ale pouhý rachot. Nebylo tomu tak kdysi i se swingem, jazzem či rock’n‘rollem?

Jakými muzikantskými schopnostmi vládneš kromě deathmetalového growlingu - chrochtání?

Když jsem byl na základce, tak jsme o prázdninách s kamarádem našli u nich doma tahací harmoniku. To jsme pak dělali big beat. On tahal a vyluzoval nelibé zvuky, já jsem vařečkama bouchal do krabic a k tomu vydával skřeky, na hony vzdálené zpěvu. (smích). Tenkrát jsme napodobovali kapely jako Kiss, Queen, Runaways, Deep Purple. Později se kámoš nějak dostal k elektrické kytaře, která se zapojila přes radiogramofon, a to už jsme mohli jet Judas Priest, Motorhead nebo Iron Maiden. Samozřejmě jsme uměli maximálně jeden akord a ten jsme hráli pořád dokola. Doma si brnkám na kytaru a sem tam skládám nějaké nápady, ale věnuji se spíše jenom tomu zpěvu.

Tvoje dcera dělá místo hudby modeling a udělala tě už i dědkem. Vkládal jsi do ní muzikantské naděje? Neodradil ji styl tvé kapely?

Ale běž! Sabi v tom vyrůstala a byla s Melancholy Pessimism  i několikrát, ještě jako malé škvrně, v nahrávacím studiu. Dokonce s námi i nazpívala, tehdy jako pětiletá, nesmrtelný song Bůček! Nemá problém s žádným druhem muziky. Dokonce si tu a tam někde zazpívá nebo pro někoho i nahraje vokály, když je požádána. Modelingem si vydělává na chleba. Jinak má spoustu zájmů pro zpestření života, hudba je tam určitě taky. Naděje jsem hlavně vkládal do toho, že bude jednou dobrým člověkem, což se splnilo… co více si přát? No a vnučka Maya je pro mne pomyslná třešnička na dortu.

Jelikož tvoje kapela nevytváří žádné popové songy a texty jsou protiválečné a globalizační, co nejvíce tě na současném světě štve?

Degenerace lidskosti a odchýlení od tradičních lidských hodnot jako takových. Šedá eminence s pomocí politiků a médií z nás dělá pouhá čísla, krmí nás falší, pokrytectvím a lží ve velkých dávkách. Pravda jako taková už v podstatě ani neexistuje. Ta jejich hra, v které jde jen o peníze a moc, je tak důmyslně promyšlená, že už se v tom sám taky pěkně ztrácím. Přepisují se dějiny, agresoři jsou prezentováni jako mírotvůrci a osvoboditelé národů, války ve jménu demokracie, humanitární bombardování, … Ač je to absurdní, většina to přijímá s pokorou a důvěrou malého dítěte. Zpřevrácené hodnoty, majetky jsou důležitější než lidé, domácí mazlíčci víc než vlastní děti, nakupování zboží je životním uspokojením.

Jak vidíš, je toho hodně, takže témat na texty i hudbu, kterou to ze sebe můžu dostat ven, je požehnaně.

Tvoje kapela měla několik etap, stejně jako ty. Jak by jsi je charakterizoval?

To se těžko srovnává. Ano, hudba je pro mne hodně důležitá, ale rozhodně ji nebudu povyšovat nad svůj osobní život. Jako kluci jsme kdysi měli sen založit kapelu, vydat album. Toto se mi podařilo už 6x a na dalším CD, které by mělo vyjít počátkem léta, usilovně pracujeme. Je fakt, že jsem kvůli finančním problémům pobýval léta v zahraničí, a tudíž Melancholy Pessimism musel několikrát uložit k ledu. Víc jsem ale litoval toho, že jsem nemohl být se svojí dcerou Sabinou. Na druhou stranu jsem měl možnost vidět a poznat kus světa, což byla pro mne obrovská zkušenost, které si považuju. S kapelou sice nehráváme tak intenzivně jako dříve, nicméně jsme minulý rok odehráli nějakých 20 koncertů, včetně super letních festivalů, jako je Obscene Extreme, Czech Death Fest, Symbolic i Gothoom na Slovensku. Pár vystoupení jsme i odmítli, aby toho nebylo příliš a mohli se spokojeně věnovat svým rodinám. Takže vše je, jak má být.

Na stará kolena jsi spojil život s herečkou Alžbětou Kynclovou. Mohou umělci najít pochopení ve vztahu pouze s umělci?

Prosím tě, jaká stará kolena? 50 let je stále mládí… i když na ústupu. (smích) Je fakt, že moje milá manželka ví z divadla, že když člověk něco dělá, tak je třeba makat, zkoušet. Tvrdě pracovat na tom, co dělá, a taky to pak umět prodat na jevišti, potažmo pódiu. V tomto mne Ažka podporuje. Ba dokonce sama říká, že bychom měli více zkoušet, když máme jít do studia. A to ten styl, co dělám, vůbec neposlouchá. Tak skvělou ženu mám!
Já ji zase na oplátku podporuji v tom, co dělá ona. Dokonce jsem začal chodit do divadla, koupil si i nový oblek, což není pro metalistu až zas tak obvyklá věc. (smích) Takže to asi má něco do sebe. Nechápu, proč někteří partneři svým drahým polovičkám nepřejí dělat jejich koníčky, když jsou při nich šťastní. Pokud mám někoho opravdu rád, tak přece budu naopak svého partnera podporovat, aby byl spokojen… nebo ne? Přemýšlejte nad tím.

Jaké to vlastně je, stát se těsně před padesátkou otcem?

Cítím se dobře, synek mi zpestřuje život a dělá radost. V tomto věku si toho užívám daleko více. Kariéra a honění se za kačkama už není na pořadu dne, tak jak to bylo v mládí, a tak mám na rodinu více času. Užíváme si toho společně s manželkou neskutečně a jsme za to rádi.

banner
autor: Pavel PAŠKA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace