Od tradice ke kroji i fraku

Od tradice ke kroji i fraku
Uherské Hradiště Kultura 25 / 04 / 2012

Nápad ležel v šuplíku celých osmnáct let

Folklorní soubor Cifra připravil pro své příznivce premiérový pořad s názvem Od tradice ke kroji i fraku, který představí v sobotu 28. dubna v 19.30 a v neděli 29. dubna v 16.00 v Klubu kultury Uh. Hradiště.
Vzhledem k tomu, že je náš region přeplněný folklorními soubory a krúžky, je pro choreografy čím dál těžší diváky zaujmout. Témata se hledají obtížně. Cifra však tentokrát mohla zůstat v klidu, protože Lenka Kraváčková alias Lena, vedoucí taneční složky, měla v šuplíku pěkně odleželý poklad. Celých osmnáct let čekal, až jej vytáhne na světlo světa. „Po zhlédnutí filmu Tančírna jsem se zamilovala do myšlenky ztvárnit tohle téma na folklorním jevišti,“ prozrazuje Lena, která chtěla myšlenku zrealizovat už několikrát, ale nikdy nebyly vhodné konstelace. Proto zůstal nápad zavřený na dlouhou dobu v šuplíku. „Když jsem pak před několika lety viděla divadelní představení Tančírny, utvrdilo mě to jen v mých plánech, a když se začalo řešit téma další premiéry, měla jsem jasno,“ usmívá se Lena, která se musela v historii vrátit o mnoho let nazpátek. „Věděla jsem, že v každém větším městě existovala tančírna - začala jsem tedy urputně pátrat, kde bývala ta v Hradišti. Poradit jsem se zašla za etnografkou Liduškou Tarcalovou, díky které jsem nastudovala hromadu historických materiálů. Tak jsem se dostala k Redutě, která jako by byla osudem. Před pěti lety se totiž mimo jiné stala zázemím, zkušebnou i domovem našeho souboru. Všechno do sebe skvěle zapadlo a koncept byl hotov,“ vypráví Lena.  
K dramaturgické, choreografické a režijní spolupráci pak přizvala sestru Yvonu Čižmárovou, Davida Pavlíčka, Iva Mikuše a Ladislava Peřestého, se kterými svůj sen začala realizovat.
Pořad rozdělili na dva tematické celky, z nichž první je Cifra netradičně tradičně a druhý pak Cifra tradičně netradičně.  
Polovina programu se nese ve folklorním duchu, jak se od Cifry očekává. „Nacvičili jsme nové choreografie k tancům z Hluku, ze Strážnice a čardáš,“ napovídá Lena. Ve druhé se však společně s tanečníky vrátíme o sto let zpátky, do roku 1912, kdy Reduta prožívala období největší slávy. Odtud se pak rychlými kroky přesuneme až do současnosti. „Bavilo mě plnit Lenin sen a pracovat na zajímavém námětu,“ připojuje se David Pavlíček, který s Lenou spolupracuje už dvacet let. S Cifrou je to však jeho prvotina. „Divákům v pořadu nabídneme jak tanec a informace, tak i akustickou a vizuální záležitost v jednom,“ upozorňuje. „Určitě do budoucna nezvažujeme změnu tanečních stylů. Zůstaneme u tance lidového, který je nám nejbližší,“ poukazuje na případné otázky Lena.
Tanečníci se díky návratu do historie museli naučit i jiné taneční techniky. Zažili hodně legrace, ale objevily se i perné chvíle. Také muzikanti se sólisty Ivanou Skálovou a Lucií Rybnikářovou museli sáhnout do jiného hudebního měchu, než jsou zvyklí. Jak se s tím vším 22 dívek, 17 chlapců a 7 muzikantů popralo, posoudí až diváci sami.
„Je legrační, že my už pomalu nespíme nervozitou, ale cifráci jsou absolutně v klidu,“ loučí se Lenka Kraváčková a David Pavlíček. Vstupenky zakoupíte v předprodeji v Klubu kultury.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace