Ondra Vetchý se na Filmovku vrací po třech letech

Ondra Vetchý se na Filmovku vrací po třech letech
Foto: LFŠ
Uherské Hradiště Kultura 29 / 07 / 2022

Slavný herec Ondřeh Vetchý by slušností a pokorou mohl jít mnohým lidem příkladem

Ondřej Vetchý se na Letní filmovou školu vrátí po třech letech. Tehdy přijel z Prahy díky velkému pracovnímu vytížení jen na otočku, protože to kamarádce Ivě Hejlíčkové slíbil. Letos přijede na dýl. Na Filmovce jej v různých částech programu můžete potkat od pondělka 1. srpna do středy 3. srpna.
Charisma Ondřeje Vetchého Filmovku doslova rozzáří, stejně jako jeho galantnost, slušnost a zdvořilost, která byla cítit i při vzniku tohoto rozhovoru. Než přijede do Uherského Hradiště, můžete se naladit na jeho energii a těšit se na setkání s ním v rámci programu Filmovky...

Jste uctivý, galantní člověk, což se dnes už moc nevidí. Je to ve vás, nebo jste tak byl vychován?
Mně to přijde normativní povinnost chovat se uctivě ke všem. A když někam přijdu, snažím se zkultivovat prostor, ve kterém se nacházím. Denně mně sto lidí říká, co bych měl dělat, ale já se snažím být sám sebou. Pro mě má jediný význam udržet si svoji integritu a to radím všem okolo - aby každý zůstal sám sebou.

Závodně jste dělal plavání, judo a atletiku. Díky udržované muskulatuře vypadáte jako tvrďák, ale máte velmi citlivou a krásnou duši - proč se o vás říká, že jste bručoun...
To o mně říkají lidé, kteří mě v žádném případě neznají. Vím, kdo jsem, a chci jednat podle toho, jak to cítím. Je pravda, že věci hodně prožívám.
Díky tomu, že jsem sportoval na vyšší úrovni, svaly dostaly slušný základ, a proto mi stačí se jen udržovat. Přiznávám však, že mi bylo naděleno po tátovi i geneticky, ale sport opravdu miluji a pomáhá mi čistit si hlavu.
Vašim fanouškům imponuje, že se snažíte jít sociálním i ekologickým příkladem společnosti..
Když jste tak nastavený, je to pro vás přirozené a považuji za naprosto samozřejmé chovat se ekologicky, spravedlivě a pozitivně. Nestydím se ohnout pro papírek, který leží na zemi.

Jste tátou tří dětí - daří se vám do dětí vkládat vaše životní odhodlání?
Děti jsou pro mě úplně nejvíc. S nimi jsem opravdu sám sebou nehledě na to, kde právě jsem. Snažím se jim být příkladem a dobrým tátou.

Nemáte někdy problém, že nedokážete přejít nespravedlnost a za každou cenu se proti ní snažíte bojovat?
Způsobilo mi to v životě strašně moc problémů. Vycházím však z předpokladů, že každý má naložíno tolik, kolik unese... A když bych se zpronevěřil sám sobě a svému přesvědčení, ublížil bych si mnohem více než tím, že jsem sám sebou.

Sport vás provází celým životem. Je pravda, že jste byl schopen začutat si na plácku i s cizími lidmi?
(smích) Bylo období, kdy jsem v autě vozil věci na fotbal, volejbal a když jsem jel Prahou a viděl někoho hrát, zastavil jsem a slušně se zeptal, jestli se nemůžu přidat.

V životě dětí a mladeže chybí příklady. Společnost málo poukazuje na to, že sportovce, kteří se řídí pravidlem fair play, sport formuje v pracovním a osobním životě...
Odvaha, vytrvalost, podpora druhého, týmová práce a přidat, i když to bolí, jsou vlastnosti, které díky sportu pomáhají férově řešit mnohé životní situace a dělat člověka lepším.

Podle čeho si vybíráte filmové a divadelní projekty, kterých se účastníte?
Na každém projektu mi velmi záleží a hodně jej prožívám. Kritéria výběru jsou trochu jiná než dříve, protože dnes rozhodují o tom, jestli do toho půjdu, konkrétní lidé, tzn. režiséři, filmový štáb, autoři, kulturní i sportovní pořadatelé, přátelé a kamarádi...

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace