Osmé hody okrášlí historické taneční pásmo

Osmé hody okrášlí historické taneční pásmo
Foto: Horněmčanská chasa  /  Starší stárci Filip Jančařík s Kristýnou Juráskovou a mladší stárci Michal Bahula s Evou Arakeljanovou.
Horní Němčí Kultura 27 / 06 / 2018

Tři měsíce mě týrá zpíváním, směje se starší stárek

Píše se rok 2018 a v Horním Němčí se budou konat od roku 1970 teprve osmé petropavlovské hody s právem. Tuto událost by si milovníci tradic neměli o víkendu 29. června až 1. července nechat ujít. Hodového práva se po čtyřech letech ujali starší stárci Filip Jančařík s Kristýnou Juráskovou a mladší stárci Michal Bahula s Evou Arakeljanovou.
Za obnovenými hody a jejich tradicí stojí folklorní soubor Horněmčan, k jehož členům patří všichni stárci. „Když se mluvilo o tom, že bychom letos mohli zorganizovat hody s právem, pohled vedoucích padl na nás, jestli bychom do toho nešli. A my, jako dlouholetí členové souboru, jsme na to kývli,“ popisuje Filip Jančařík.
Ukecali rodiče a společně s velkou podporou Horněmčanu a obce se pustili do zařizování. „U nás to bylo trochu komplikované tím, že doma jsou ke krojové tradici trochu zdrženliví - to jenom já jsem takový folklorní výlupek,“ směje se starší stárek, který už čtyři roky randí s Kristýnou Juráskovou z Březové. Svou milou „přetáhl“ ze souboru Dúbrava, kde tancovala několik let i se svými rodiči. „Hodové přemlouvání bylo proto trochu komplikovanější, ale nakonec obě rodiny kývly. A kvůli tomu, že stárka není místní, bude vycházet z azylu pěveckého sboru,“ dodává Filip Jančařík, který je nadšený ze soudržnosti souborové party.
„Hodovou organizaci jsem si vyzkoušel už jako podstárek. Mladšího jsem přeskočil, ale obavy nemám. Jediné, čeho se bojím, je zpívání,“ směje se Filip, kterého Kristýna, konzervatoristka, houslistka a učitelka, už tři měsíce trápí zpěvem, aby si netrhl ostudu. „Zpěvák z něj asi nebude, ale oba se snažíme jeho sólo dopilovat ke všeobecné spokojenosti,“ dodává Kristýna, která všechny do Horního Němčí na hody zve. Hodové pásmo vytvořila ze starých zápisů Jitka Bartošová.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace