Ostravacky zpívám natruc

Ostravacky zpívám natruc
Foto: archiv  /  Pavel Dobeš zazpívá v sobotu v Boršicích.
Boršice Kultura 17 / 05 / 2010

Jarmilu jsem si nejdříve vymyslel a pak se mi to opravdu přihodilo

Pavel Dobeš, písničkář, textař a skladatel, se proslavil na folkové scéně humornými písničkami v ostravském dialektu. Je autorem stovky písní, vydal devět alb a loni oslavil velkolepým koncertem v Lucerně své šedesáté narozeniny.

V sobotu 22. května od 19.00 máte příležitost slyšet jej naživo na letňáku v Boršicích.  

 

Jak se změnil Pavel Dobeš začínající a jednašedesátiletý?

Když jsem začínal, tak jsem hodně psal nové písničky, teď se spíš soustředím na psaní knížky.

O čem bude?

Loni na podzim jsme si s manželkou a synem udělali výlet po západní Evropě, a tak jsem se pustil do knihy o cestování s názvem Gibraltar.

Docela jste se za poslední dobu s novým repertoárem odmlčel... Je těžký život písničkáře současnosti?

Píšu knížku, takže se nerozptyluji psaním písniček, a nemám potřebu je skládat za každou cenu. Jako správný chlap dokážu dělat jen jednu věc pořádně, proto raději s plným nasazením dopíšu knížku, než bych vydal špatné album s polovičatými písničkami. (smích)

Když jste v 80. letech na folkové scéně začínal, zpíval jste hlavně ostravským dialektem, kterým jste se vepsal do povědomí národa. Mluvil jste tak i v osobním životě?

Na začátku kariéry jsem se účastnil amatérských soutěží. Nějaké jsem i vyhrál a za odměnu měly být vítězné písně nazpívané řádnou češtinou odvysílány v rozhlase. Vždycky jsem je v rozhlasovém studiu nahrál, ale když se měly vysílat, pokaždé byly staženy a režisér mně na rovinu řekl, že jsou zatíženy spoustou ostravismů, což je prostě nevysílatelné. Tak jsem se po několika neúspěších naštval a po několika letech a dalších marných pokusech začal zpívat ostravsky natruc. Paradoxně a hlavně s údivem jsem nakonec zjistil, že právě to je to pravé ořechové...   

Kolik procent příběhů ve svých písních jste prožil na vlastní kůži?

Písničky jsou sice příběhy, mají své opodstatnění, ale mě napadají hlavně z radosti, nějakého zážitku, pocitu.

Je těžké zaujmout posluchače novými problémy?

Dříve jsme neměli takřka žádnou konkurenci - teď je konkurence všeobecně obrovská. Ale naštěstí zatím nemám pocit, že bychom měli problémy se zájmem a reakcemi publika. Já mám z vystoupení zatím vždy dobrý pocit.  

Máte na kontě dlouhou řádku hitů, můžete čtenářům přiblížit, jak vlastně vznikaly? Jarmila opravdu existovala?

Jarmilu jsem si nejdříve vymyslel, ale nakonec se mi to až posléze opravdu přihodilo. Má druhá žena se jmenovala Jarmila. (smích)

Je pravda, že píseň Papírové boty byla původně vaše a Jarek Nohavica vám ji sebral?

Ano.

Vracíte se k nám na Uherskohradišťsko rád? Máte s tímto regionem spojeny nějaké vzpomínky?

Mám tady velkého kamaráda doktora Dalibora Houfka, u kterého při cestách můžu kdykoli přespat. Vždycky skončíme u něho ve sklepě, kde rozebereme, co se dá, a pak dlouho do noci zlobíme. (smích) Já mu jeho péči a pohostinnost velmi rád oplácím při jeho cestách na sever, kdykoli má cestu do okolí Hradce Králové, kde teď se ženou bydlíme. Vzhledem k tomu, že já mu nic tak lahodného, jako má on ve sklípku, nabídnout nemohu, jsme domluveni, že dobrý mok přiveze on - protože v Čechách nic tak lahodného nemáme... (smích)

Na co se mohou fanoušci v boršickém letňáku těšit?

Zahrajeme písničky, které se nám budou v tu chvíli zdát úplně nejlepší.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace