Pacienti nafotili vlastní prožitky a emoce

Pacienti nafotili vlastní prožitky a emoce
Foto: Nemocnice UH  /  Marek Malůšek s mladými fotografkami ZUŠ Uh. Hradiště.
Uherské Hradiště Kultura 26 / 01 / 2018

Výstava Viděno dvojíma očima žáků zušky a Marka Malůška

Už jste někdy viděli, aby se sami pacienti fotili? Aby žáci zušky dělali kurátory výstavy? To vše je možné spatřit na neobvyklé výstavě v galerii Patro Uherskohradišťské nemocnice, kde jsou vystaveny fotografie vzniklé v rámci společného projektu pacientů hospitalizovaných na dětském oddělení a žáků Základní umělecké školy Uherské Hradiště pod vedením Marka Malůška.
„Nápad na zapojení pacientů do fotografického projektu jsem nosil v hlavě už delší čas. Moje skupinka jej přijala s nadšením, tak jsem oslovil i ředitele Petra Sládka, který k mému překvapení kývnul. Ošetřili jsme zákonné náležitosti, zasvětili personál dětského oddělení a mohli začít,“ popisuje první kroky Marek Malůšek, fotograf, pedagog a autor projektu, který zariskoval, zapůjčil fotoaparáty a se svými mladými svěřenci pacienty zasvětil do focení. „Pacienti měli zachytit své pocity z hospitalizace, prožitky dnů a nocí na dětském oddělení,“ vysvětluje Marek Malůšek.
Žáci zušky se stali kurátory i organizátory celého projektu - výsledné fotografie vybrali do tematických okruhů, které pak s nemocnicí zkonzultovali, aby nebyly „přes čáru“.
„Myslím, že to bylo pro všechny strany přínosné. Pacienti měli rozptýlení při fotografování i návštěvách žáků ZUŠ na oddělení. Personál měl možnost nahlédnout do pocitů hospitalizovaných pacientů. A mladí kurátoři pak získali další zkušenost do života,“ hodnotí výsledek pedagog, který při svých projektech používá netradiční metody.
Výstavu, která má ambice putovat do dalších nemocničních objektů, můžete navštívit v galerii Patro až do konce března 2018.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace