„Padám na zadek,“ prohlásil ředitel Národního divadla

„Padám na zadek,“ prohlásil ředitel Národního divadla
Foto: Filip Fojtík
Brno Kultura 07 / 06 / 2022

Pět prestižních festivalů a nadšené ohlasy. Takovou bilancí se žádné jiné české divadlo pochlubit nemůže. Zatím si hradišťští divadelníci odškrtli dvě pozvánky.

Tři sestry nadchly Divadelní svět

 Po Grand festivalu smíchu, kdy v Pardubicích bodovali s komedií Prokletí nefritového škorpiona, zavítali minulý týden na prestižní festival Divadelní svět. Publiku představili unikátní improvizační inscenaci Tři sestry v režii Michala Zetela a ohlasy všem doslova vyrazily dech.

„Je to ocenění celého týmu,zdůrazňuje režisér

 „Každý festival je velkou poctou a satisfakcí. Do sbírky chybí už jen festival Divadlo Plzeň, ale tam jede jiná naše inscenace, Její pastorkyňa. Tohle všechno navíc beru jako završení pětileté spolupráce ve Slováckém divadle a ony pověstné plody práce,“ říká režisér Michal Zetel.

Tři sestry na prestižním festivalu Divadelní svět dokázal režisér v hledišti sledovat jen chvíli. Herci tvrdili, že jej při pohledu okolo sebe, kde seděla spousta osobností od režisérů, herců až po ředitele divadel, přepadla nervozita a on tak prchnul do zákulisí, kde se pustil do čokolády.  „To nebyla nervozita! To byl obyčejný hlad a nedojedená rekvizita v zákulisí, která navíc podléhá zkáze,“ usmívá se potutelně úspěšný divadelník.

 „Nervozita samozřejmě byla,“ říká Jitka Hlaváčová

 Nejstarší sestru Olgu ztvárnila ve Třech sestrách Jitka Hlaváčová. V publiku seděla i její učitelka herectví Aranka Lapešová. „Naštěstí jsem netušila, že tam je, to bych byla mnohem víc nervózní, potkaly jsme se až po skončení představení, kdy na mě čekala. Pochválila mě a řekla, že jsem pořád stejná,“ usmívá se herečka.

 Nervozitu z festivalového představení ale solidárně prožívala s režisérem Zetelem. „Tím, že jsou Tři sestry improvizační představení, říkala jsem si, že vlastně nemám co zkazit. Ale nervozita tam samozřejmě byla, i když taková ta příjemná, kterou mám ráda. Taková ta zdravá nejistota, zda to vyjde, nebo nevyjde,“ svěřuje se Jitka, která byla loni nominovaná na Thálii.

 A jak to celé nakonec dopadlo? Festivaloví diváci ocenili výkony slováckých herců dlouhotrvajícím potleskem a vše svou pochvalou završil ředitel Národního divadla Brno a ředitel festivalu Martin Glaser: „Kdyby nám takové Tři sestry přivezli z Polska nebo z Německa, padneme na zadek. Tak já padám na zadek před kolegy z Uherského Hradiště!“ vysekl poklonu bezprostředně po představení celému inscenačnímu týmu.

 Nyní míří Tři sestry do Zlína a Hradce Králové

Už za dva dny, 8. června, se Tři sestry představí na česko-slovenském festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně. A pak 26. června zamíří na Mezinárodní divadelní festival do Hradce Králové, přímo na Hlavní scénu Klicperova divadla. Ani tam nebude chybět Michal Zetel a i tam bude napjatě očekávat, jak zareaguje publikum.

 „Divák je posvátný, ale festivalové publikum je specifické. Jsou to často kolegové, lidé, kteří se divadlu věnují, vidí takříkajíc do kuchyně a jejich reflexe je nesmírně cenná. Také pochytají odkazy a narážky, které třeba běžné publikum nerozpozná,“ uzavírá režisér Michal Zetel. „Každé takové pozvání na festival je pro Slovácké divadlo velkým oceněním. Doufám, že ho budeme i nadále dobře reprezentovat. Brno ukázalo, že to umíme, tak to snad zvládneme i na ostatních,“ dodává Jitka Hlaváčová.

Tagy článku

TOPlist