Patrik Matušina si verbuňkovou písničku zpívá v autě

Patrik Matušina si verbuňkovou písničku zpívá v autě
Foto: NULK-David Marada  /  Patrik Matušina
Uherské Hradiště Kultura 25 / 06 / 2021

Zpěvák, tanečník a verbíř Patrik Matušina není pro hradišťské folklorní publikum neznámý už od dob, kdy tancoval v Hradišťánku. Pravidelně se účastnil dětských verbířských a pěveckých soutěží Zazpívej, slavíčku. Proto není až tak velkým překvapením, že zvítězil v uherskohradištském kole verbířské soutěže a s ostatními finalisty se utká na MFF Strážnice.

„Mé spojení s folklorem začalo v Hradišťánku v naší oblíbené čtvrteční skupince, kdy asi 11 z nás pak, po rozloučení se s dětským souborem, přešlo pod křídla Folklorního souboru Cifra LK,“ popisuje verbíř, který mimo jiné prošel oběma cykly hry na cimbál na ZUŠ, než pověsil paličky na hřebík.

Plně se věnoval souboru, než se oženil a začal pracovat. „Vše se to tak hezky sešlo, že se mi podařilo večer před svatbou si naposled, jako svobodný, zaverbovat. Rád bych působil i nadále v souboru, ale uvidíme, jak se podaří vše skloubit dohromady,“ prozrazuje Patrik, kterého ve finále podpoří manželka i cifráci. „Souboráci jsou jako rodina, když je třeba, rádi pomůžou a podpoří. Je fakt, že já nejsem ten typ člověka, který by chodil na každou akci, ale snažím se to všechno dát do rovnováhy, abych nepřišel o čas s vlastní rodinou a ani s cifráky,“ doplňuje Patrik. „Musím říct, že má první zkouška po rozvolnění byla super, člověk si konečně po 8 měsících trochu rozhýbal kosti a hlavně byl s lidmi, kteří jsou super!“

Verbovat se kromě souboru nijak zvlášť neučil. O verbuňku se píše, že je tancem improvizovaným, tak se toho drží. „Má příprava většinou spočívá v tom, že si 2-3 měsíce před soutěží začínám vybírat písničku, která by se mi líbila a dobře zpívala. Tu si pak o samotě, většinou v autě, zpívám. Kroky a skoky jsou pak čistě improvizací a můžu říct, že žádný verbuňk není stejný. Vždy záleží na tom, jakou mám náladu a jak se cítím,“ prozrazuje Patrik. „Samozřejmě lze zahlédnout jednotlivé sekvence, které se opakují pokaždé, když verbuji, ale myslím, že každý verbíř má své kroky, které opakuje, líbí se mu a dobře se mu tančí,“ vysvětluje svůj způsob přípravy.

Strážnica? Vezmu-li to z pohledu verbíře, tak je to prostě mistrovství světa! Lidsky je to krásný víkend plný setkávání, radosti, zábavy, zpěvu a tance. 

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist