Petr Buňata příjíždí s letním kinem do kempu Velehrad

Petr Buňata příjíždí s letním kinem do kempu Velehrad
Foto: archiv Petr Buňata
Velehrad Kultura 08 / 08 / 2022

Lení kino se do kempu Velehrad vrací každé prázdniny. Se svou projekční maringotkou přijíždí nadšený filmař Petr Buňata z Prahy, který lásku k filmům objevil v Českém klubu kinoamatérů.

Prošel obdobím amatérského natáčení minifilmů, pokusů o hranou tvorbu s experimentálním přesahem do technologie domáckého vyvolávání a kopírování filmových pásů...

Původně chtěl být režisérem, ale osud jej zavál jiným směrem a filmařství se mu stalo velkým koníčkem.

Kromě oblíždění republiky s letním kinem se ještě pokoušíte o svůj amatérský film?

Pro různé životní kotrmelce a stálé "nestíhání" nyní již nemám čas dokončit žádný z průběžně roztočených projektů. Tvrdohlavě vše natáčím na 8mm, 16mm a nyní i 35mm filmový pás - sehnal jsem si totiž 35mm stařičké kamery po Karlu Zemanovi ze Zlína, jedna ještě z protektorátu, a tak opět jen "experimentuji a objevuji". Mám sice v šuplíku několik zajímavých scénářů na středometrážní projekty (kolem 30 min.), ale...

Ale: nesměl bych se věnovat projekci - jenže ta mne nyní živí, resp. „přiživuje".

Už několik let se jako tažný pták vracíte s letním kinem na Velehrad - proč právě Velehrad?

Velehrad mi uhranul, jelikož je to krásné klidné město jen kousek od Uherského Hradiště, kam se snažím jezdit pravidelně na LFŠ. A tady ve Velehradě jsou úžasné okolní lesy v pohoří Chřiby atd., takže když jsem dostal - díky hodným a věřícím lidem - nabídku oslovit Velehrad, zda by nechtěl letní kino, bylo jasné, že to nejde nezkusit.  A vyšlo to, jsem tu již třetím rokem. Vždy tu konám pásmo projekcí v souvislosti se skoro týdenním „výletem“ sem ode mne z okraje Prahy a během volna mez projekcemi vyrážíme do okolí. 

Mají lidi stále zájem o kvalitní filmy, nebo jsou spíš v kurzu tak trochu „zbytečné“ české letní komedie?

To je otázka do pranice. Kupříkladu ve Velehradě jsme první rok zkusili spíš artové pojetí na pozadí zdejší baziliky - úžasná souvislost a kontrast: kultura a válka. Ale přece jen - když diváci film znají, byť z televize, tolik je to ven netáhne.

Letos se tedy zkusí koncept sice víceméně novinek z digitálu (kromě pásma torz grotesek Laurela a Hardyho v úterý 9. srpna ve 20.45), ale bude to v kempu Velehrad, kde bude hned občerstvení, takže by to mohlo přitáhnout více lidí.

Ale vybrali jsme sice komedie, ale nejsou to ty „zbytečné“. Vyšehrad: Fylm kritizuje korupci ve fotbale, Mimořádná událost (pondělí 8. srpna ve 20.45) je zas tak trochu o „malých českých lidech“, kteří jsou sebou samými, a neodehrává se to někde v hi-tech nóbl kancelářích naší české „smetánky“.

Který současný film doporučujete?

Mohl bych doporučit filmů hodně. Ale spíš zahraničních, u nás je to víceméně úpadek tvorby pro kina. Z českých letošních filmů doporučuji vidět hluboce lidský příběh Betlémské světlo. A pak, ač bych to ještě neměl říkat a hodnotit, ale na podzim určitě by každý měl vidět film Jan Žižka - právě pro jeho humanitní poselství, které je patrné paradoxně v extrémně krvavých scénách -, abychom si mohli uvědomit, jak důležité je, že v naší zemi je mír, zatímco nedaleko se odehrávají hrůzy podobné, jako zobrazuje z doby středověku právě Jáklův Jan Žižka.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace