Petr Gablas: Největší šok? Když herci volali bývalé přítelkyni

Petr Gablas: Největší šok? Když herci volali bývalé přítelkyni
Uherské Hradiště Kultura 30 / 11 / 2014

Cimbálová muzika Harafica je dnes už pojem. Každý půlrok organizuje ve Slováckém divadle legendární Jízdy, tedy originální setkání hudebníků a populárních uherskohradišťských herců. Další taková proběhne těsně před Štědrým dnem. A bude výjimečná. Muzikanti s divadelníky na ní totiž představí unikátní limitované DVD s výběrem toho nejlepšího, co společně zažili. O tom, jak koncerty vznikají a co všechno už muzikanti s herci zažili, a také to, co diváci na DVD uvidí, vypráví umělecký šéf Harafice Petr Gablas v následujícím rozhovoru.

Jak to vlastně všechno začalo?
U zrodu jsem byl s Jožkou Kubáníkem. Jednou jsme tak přemýšleli, co bychom společně - divadlo a Harafica - mohli vymyslet. Počáteční nevinné plácnutí do vzduchu jsme začali intenzivně rozvíjet a vznikl z toho nápad na netradiční program. To byl asi zlomový bod.

Vzpomínáte na první Jízdu v divadle před třemi lety?
Na tu první si samozřejmě vzpomínám. Jelikož jsme všechno organizovali a chystali poprvé, byli jsme hodně nervózní. A protože to byl program neznámý a formát nevyzkoušený, měli jsme i potíž vyprodat divadlo.

Říkáte, že jste všechno chystali poprvé - co se tedy děje v zákulisí? Jak dlouho dopředu zkoušíte?
Před koncertem nás vždycky čekají dlouhé přípravy. Za tu dobu už ale víme, kdo má jaký úkol, tak to jde rychleji než před lety. Mám pocit, že jsme sehraný tým, který spolu funguje od narození. Samozřejmě jistá dávka nervozity před koncertem je vždy nutná a já si myslím, že i zdravá. Jelikož s naší muzikou děláme několik koncertů a projektů ročně, nemáme možnost a ani šanci chystat koncert například půl roku dopředu. To znamená, že nejvíce nacvičujeme měsíc před samotným koncertem. Většinou se s kluky z muziky na několik víkendů zavřeme do zkušebny a jdeme domů, až je to hotové. Někdy se vracíme i hodně po půlnoci.

Víte, co pak budou herci na jevišti říkat, nebo to mnohdy bývá překvapení i pro vás?
Pro nás je to překvapení taky. Já vždycky vím okruhy a řešíme zaměření. Tohle všechno mají v režii moderátoři Jožka Kubáník s Davidem Vaculíkem. Kluci mají v tomto ohledu vždycky výborné nápady a pokaždé dokážou překvapit.

Na kterou situaci rád vzpomínáte a proč?
Je těžko vybrat jenom jednu. Mám z Jízd hodně zážitků. Nejvíce člověk asi zrudne, když se zrovna chystá něco na jeho osobu. Jednou Jožka s Davidem udělali živý rozhovor s mou bývalou přítelkyní přímo na jevišti. Byl to teda šok! Jinak dobrá vzpomínka je vždycky ta, když víte, že se vše povedlo a mělo to úspěch. Že si to herci, muzikanti a hlavně diváci užívají a baví se.

Na začátku jste říkal, že první Jízdu jste těžko vyprodávali. Co říkáte tomu, že dnes stačí několik minut a je vyprodáno?
Samozřejmě to potěší. Rovněž je to zpětná vazba pro mě a všechny ostatní, že to, co děláme, má smysl. Pro mě to ale znamená, že je to i obrovský závazek vůči divákům.

Jak se těšíte na letošní Jízdu?
Letos máme termín těsně před Štědrým dnem. Rádi bychom diváky přenesli do vánoční atmosféry, nostalgie.

Ze zmiňovaných Jízd teď vydáváte DVD. Co všechno na něm diváci uvidí a proč jste zvolili limitovanou edici?
Je to dárek divákům a našim fanouškům. Rozhodli jsme se udělat takovou výběrovou edici ze všech Jízd ve Slováckém divadle. Na nosiči najdou hudební čísla, která nejsou ne  internetu a měli jsme je ukrytá v našem archivu. Vždycky si totiž necháme udělat záznam pro naše soukromé účely a teď jsme se domluvili, že uděláme výjimku a limitovaný výběr jako takový malý vánoční dárek darujeme divákům, na které se třeba nedostalo se vstupenkami.

Které z čísel, jež na DVD diváci najdou, máte nejradši?
Nejlepší vzpomínku mám třeba na Ave Maria s Vojtou Dykem, to mě naskakovala husí kůže už při hraní. Možná je to i vidět. Dále mě dostaly taky zásnuby Jitky Joskové, nebo píseň s Tomášem Šulajem a Ondrou Brzobohatým.

A na závěr - jakým způsobem je možné DVD objednat?
Stačí jediné - vyplnit formulář na našem webu www.harafica.eu.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace