PhilHarmonia Octet Prague aneb třešnička na dortu cyklu Musica

PhilHarmonia Octet Prague aneb třešnička na dortu cyklu Musica
Foto: archiv PhilHarmonia Octet Prague
Uherské Hradiště Kultura 26 / 04 / 2022

Už dnes v 19.00 se v Redutě uskuteční finální koncert cyklu MUSICA - vystoupí PhilHarmonia Octet Prague, nejvýraznější reprezentant „české dechové školy“, který sdružuje špičkové hudebníky jedné generace.

PhilHarmonia Octet byl založen v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška. V současnosti je vyhledávaným a velmi uznávaným ansámblem nejen na českých koncertních pódiích. Hobojistovi Vilému Veverkovi jsme před hradišťským koncertem položili několik otázek.

 Proč jste si vybral právě hoboj, který patří k nejtěžším nástrojům?

Hoboj mi vybrala máma - sám jsem o tomto nástroji ve dvanácti letech měl skutečně nulové povědomí (asi proto jsem neprotestoval), snad abych to neměl úplně banální, a aniž by si to uvědomila, vložila mi tak do ruky jedinečný nástroj, který ke mně pasuje právě svým charakterem.

Říká se o vás, že jste avantgardní hudebník... Máte problém s konzervativními kolegy?

Konzervatismus často pramení jen z pohodlnosti. Pokud se s tímto potýkám, pak mě to často skutečně otravuje.

Jako interpret té tzv. avantgardní hudby jsem se směl výrazně etablovat na individuální, tedy sólové bázi. To byl vždy můj záměr a avantgardní hudba byla (a je) mou cestou. Ale co je dnes ještě avantgardní? Mám pocit, že dnes již nikoho nic nepřekvapí (a nedojme), pojem avantgardní jako by ztrácel svůj původní význam.

Jste stále aktivní horolezec? Jak často se pouštíte na vrcholky hor?

Jsem stále aktivním milovníkem hor, který se do hor vrací s fotoaparátem a stativem. Jestli mám v ruce cepín a na botách mačky či sněžnice, není de facto to podstatné. Shodou okolností, dnes jsem byl poprvé v Českosaském Švýcarsku a to je tak krásná krajina, že člověk na chvíli dokonce zapomene i na hudbu…

Bál jste se někdy v souvislosti se sportem o prsty? 

Zažil jsem na horách několikrát velký mráz, kdy prsty dostaly zřejmě docela zabrat. Na druhou stranu, vyhýbám se míčovým sportům, protože pár zranění jsem kdysi dávno měl a po této zkušenosti netřeba podobné zážitky více opakovat.

Hoboj není zase tak „profláklý“ nástroj. Dají se na něj balit holky?

Vidíte a já jsem si již myslel, že se hoboj, také díky mému úsilí, pomalu dostává mezi ty proslulé nástroje… Ostatně, který nástroj dokáže lépe vyjádřit emoce? Který nástroj dokáže lépe zpívat, a který nástroj je tím pádem blíže lidskému hlasu? A ano, ženy jsou citlivé, na hoboj reagují… Před tím prostě není úniku!

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist