Podaří se vytisknout svatební krojový kalendář?
Foto: Kateřina Mařáková
Dvanáct svatebních krojů je přesně jako měsíců v roce. S touto myšlenkou vznikl v historii první Svatební krojový kalendář 2025 autorek Jitky Bartošové a Kateřiny Mařákové. Na jeho vydání shání peníze přes Donio.
Kalendář nabídne fotografie dvanácti svatebních krojů z Moravského Slovácka i od sousedů ze Slovenska. Vznikl vlastně náhodou. „Na Folklorním dnu se měly představit nové rekonstrukce krojů. Hlavní byla rekonstrukce slavkovského svatebního kroje. Společně s vedlejší obcí Horní Němčí se obnovily takzvané mentýky, dlouhé mužské kabáty, které dříve nosili jen bohatí hospodáři,“ popisuje folkloristka a krojařka Jitka Bartošová, která se rozhodla přizvat i další obce nivnického krojového okrsku, do kterého Slavkov i Horní Němčí patří. Zapojilo se i Dolní Němčí, Korytná, Nivnice a Boršice u Blatnice. Přidaly i svatební kroje z Vlčnova, Starého Hrozenkova a Suchova, ze slovenské strany z Moravského Lieskového, Lubiny a z Nové Vsi nad Váhom. Nakonec oslovila i všechny vystupující soubory, zda by měly zájem zúčastnit se přehlídky svatebních krojů. Přehlídka svatebních krojů byla velkolepá, proto se rozhodla na přání zúčastněných společně s fotografkou Kateřinou Mařákovou zrealizovat i svatební kalendář.
Nenašel se ovšem žádný sponzor, který by tisk kalendáře zaplatil. Byla by škoda nádherné fotky, které vznikly v rámci přehlídky svatebních krojů, nechat jen tak v šuplíku nebo v PC, protože samotná příprava folklorní přehlídky stála obrovské úsilí a čas. „Byla by škoda, aby se tolik krásy ukázalo pouze v jediný den,“ doplňuje fotografka.
Autorky jsou si vědomy, že nejde o příspěvek pro lidi, kteří by bojovali s nějakou nepřízní osudu, ale doufají, že i na udržování tradic a folklorních krás se podaří nějakým způsobem finance sehnat. Kalendář by byl skvělým vánočním dárkem pro milovníky folkloru a lidových tradic i prezentem pro firmy a instituce. Fotografie budou využitelné více než rok. Mohou se zarámovat nebo sloužit i jako studijní materiál a doklad o části lidové oděvní kultury. „Strýc řekl, že to bude aktuální ještě za 50 let. Protože vidět svatební kroje je velmi ojedinělé,“ upozorňuje Jitka Bartošová.