Popularitu musíme ustát, směje se frontman Mirai

Popularitu musíme ustát, směje se frontman Mirai
Foto: archiv kapely  /  Kapela Mirai fanoušky překvapí novou show.
Buchlovice Kultura 15 / 05 / 2018

Život v Japonsku si nedovedu představit, je tam šílený tempo

Buchlovské hudební léto odstartuje kapela Mirai, jejíž úspěch raketově stoupá ke hvězdám. Během posledních dvou let posbírali hned tři České slavíky v kategorii Objev roku. Za singl „Když nemůžeš, tak přidej“ získali ocenění v kategorii Nejoblíbenější a nejstreamovanější skladba roku 2017. Letos proměnili jednu ze čtyř nominací v Andělech a stali se Objevem roku. Frontmana Mirai Navrátila jsme před koncertem pod hvězdami vyzpovídali pro fanoušky ze Slovácka.
V zámeckém amfiteátru se můžete v sobotu 19. května od 20.00
těšit i na kapelu Perutě charismatického zpěváka Milana Peroutky, kterého znáte z televizní show Tvoje tvář má známý hlas, jako moderátora i příležitostného herce (Horákovi, Gympl s ručením omezeným, Ordinace v růžové zahradě aj.). Hlavním mottem kapely je podle jejího druhého singlu Tudututu publiku rozdávat především radost, tak se máte na co těšit.

Koncert Mirai odstartuje Buchlovské hudební léto. Jak se na letní fesťáky těšíte?
Moc! Zimní sezóna končila skvělým tour, ale člověk se i tak po zimě těší na open airy, který jsou nenahraditelný.

Pocházíte z Frýdku-Místku. Je to přednost, nebo spíš handicap vůči pražským kapelám?  
Abychom byli přesní. Z Frýdku jsem já, zbytek je z Nového Jičína a Havířova. Handicap je myslím si hlavně v množství času, který je třeba trávit na cestách. Jinak je ten náš region zlatej. Mám to tam rád a myslím si, že i kluci.

Vaše maminka je Japonka a také jste se tam narodil - jak dlouho jste tam žil a jak vás japonské geny ovlivnily?
Myslím si, že jsem dneska už Čech. Miluju japonskou gastronomii, ale život tam si nedovedu představit. Je tam šílený tempo a já mám rád svou pohodu. (smích) Kromě toho umím ještě trochu japonsky a někde doma mám japonský pas. Žil jsem tam jen asi tři roky od narození a pak jsem tam v létě chodil na základku i do školky.

Odrazovým momentem kapely byla píseň Když nemůžeš, tak přidej. Prozradíte, za jakých okolností vlastně vznikla?
Kamarád mi říkal, že nejde neexistuje. Že jsou to jen výmluvy, že člověk buď neumí, nebo se mu nechce. Do toho jsem viděl na FB fotku Zátopka, jak utíká na stadionu v Helsinkách v roce 1952. Bylo tam heslo Když nemůžeš, přidej. Když člověk otevře oči, má kolem sebe fůru inspirace. Vlastně jsem nic převratného nevymyslel.

Loňský rok pro vás byl přelomový, letos se díky Andělovi držíte na stejné vlně. Otřásl tento úspěch kapelou? Je o vás větší zájem?
Ze Slavíků jsme měli radost, ale když jsme letos vyhráli Anděla, byla to pro nás opravdu velká satisfakce. Zájem o kapelu ze strany fanoušků a promotérů šel strmě vzhůru. Teď je to třeba ustát.

Pro vašeho bubeníka však byl tragický. Poznamenal tragický odchod jeho manželky vaše bezstarostné mládí? Uvědomili jste si díky tomu, jak je život křehký a pomíjivý?
Asi ano. Ale bál jsem se toho víc... Život plyne dál a stačilo truchlení. Jsme zpět.

Do Mirai se vkládají naděje v domnění, že není „rychlokvaškou“. Pozitivně se o vás vyjadřují i mnozí hudebníci. Vaše videoklipy patří k nejsledovanějším na českém Youtube. Je to radost, nebo spíš závazek „nezklamat“?
Obojí. Vzhledem k tomu, že od 14 brousíme kytary v garážích a objezdili jsme snad i přes 1 000 koncertů pro pár lidí se všemi možnými kapelami, myslím, že to stojí na pevných základech.

Jak se bráníte tomu, aby vám nestoupla sláva do hlavy a zůstali jste nohama na zemi?
Na to se prý nejde připravit. Já osobně se snažím naslouchat okolí a v hloubi duše si přeju, aby ty otřesy byly jen chvilkové a minimální. Vyhnout se tomu prý nejde. Jsme v Česku a to, co děláme, je jen uzoučká výseč. Beru to celé trochu s rezervou a bylo by ne úplně moudré hrát si na hvězdy.

Na co se mohou těšit vaši fanoušci v Buchlovicích?
Na našlapanou show, hity a výkon na 120 %.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace